60111400-O’zbek tili va adabiyoti
Mazkur Nizom O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida” va “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi to‘g‘risida”gi qonunlari va Oliy ta’limning Davlat ta’lim standarti, ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) malaka talablariga muvofiq oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish tartibini belgilaydi. Qonun hujjatlariga muvofiq o‘quv jarayoni o‘qitishning modul tizimiga asoslangan oliy ta’lim muassasalariga mazkur Nizom tatbiq etilmaydi.
I. Umumiy qoidalar
1. Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasi bakalavriat yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari o‘quv jarayoni jadvaliga muvofiq o‘tkaziladi. 2. Yakuniy davlat attestatsiyasi oliy ta’lim muassasasidagi har bir ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) bo‘yicha tashkil etiladigan yakuniy davlat attestatsiya komissiyalari tomonidan amalga oshiriladi. 3. Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalarining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat: bitiruvchining bilim, malaka va ko‘nikma darajasining davlat ta’lim standartlari talablariga muvofiq kelishini kompleks baholash; yakuniy davlat attestatsiyasi natijalari bo‘yicha bitiruvchilarga bakalavr (magistr) akademik darajasini berish masalasini hal qilish; komissiya faoliyati natijalarini tahlil qilish va ular asosida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlashni takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish. 4. Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalari o‘z faoliyatlarini mazkur Nizom hamda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha bitiruvchilarning tayyorgarlik darajasi va ta’lim mazmuniga qo‘yilgan Davlat ta’lim standartlari, malakatalablarini bajarishga yo‘naltirilgan boshqa hujjatlarga tayangan holda olib boradilar.
II. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari
5. Yakuniy davlat attestatsiyasi ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) o‘quv rejalariga muvofiq quyidagi turlardagi attestatsiya sinovlaridan iborat:
• xorijiy til bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiya sinovi (oliy ta’lim muassasasi Kengashi qaroriga asosan o‘tkazilishi mumkin);
• ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha fanlararo (umumkasbiy va ixtisoslik) yakuniy davlat attestatsiya sinovi;
• diplom loyihasi himoyasi;
• bitiruv malakaviy ish (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi.
6. Xorijiy til bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovi mazkur fanning davlat ta’lim standartida belgilangan zaruriy mazmunidan kelib chiqqan holda o‘quv dasturida nazarda tutilgan materiallarni talaba tomonidan o‘zlashtirilganlik darajasini aniqlashga yo‘naltirilgan bo‘lishi kerak. 7. Ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) bo‘yicha fanlararo yakuniy davlat attestatsiya sinovi fanlar mazmuniga qo‘yiladigan talablar bilan bir qatorda, talaba tayyorgarligining mazkur ta’lim yo‘nalishi (mutaxassislik) bo‘yicha malaka talablarida bitiruvchiga nisbatan nazarda tutilgan umumiy talablarga ham javob bera olish darajasini aniqlashga yo‘naltirilgan bo‘lishi kerak. 8. Yakuniy davlat attestatsiyasini ixtisoslik fanlaridan (fanlararo) yakuniy davlat attestatsiya sinovi yoki diplom loyihasi himoyasi yoxud bitiruv malakaviy ishi (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi shaklida o‘tkazilishi bitiruvchilarning iqtidori, xohishi va ta’lim xususiyatidan kelib chiqqan holda oliy ta’lim muassasasi Kengashi qarori bilan belgilanadi. Yakuniy davlat attestatsiyasiga oliy ta’lim muassasasi Kengashi qaroriga asosan xorijiy til bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiya sinovi qo‘shimcha sifatida kiritilishi mumkin. Oliy ta’lim muassasasi Kengashining qarori bilan bitiruvchi uchun belgilangan yakuniy davlat attestatsiyasining shakli bir o‘quv yili davomida o‘zgartirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari o‘quv jarayoni jadvalida ko‘rsatilgan muddatlarda fakultet dekani yoki o‘quv-uslubiy bo‘lim (boshqarma) tomonidan tayyorlangan, oliy ta’lim muassasasi o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori tomonidan tasdiqlangan Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari jadvali asosida o‘tkaziladi. 9. Oliy ta’lim muassasalari tomonidan yetakchi professor-o‘qituvchilarni jalb etgan holda yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlarining dasturlari hamda baholash mezonlari ishlab chiqiladi hamda tayanch oliy ta’lim muassasasi bilan kelishgan holda oliy ta’lim muassasasi Kengashi tomonidan tasdiqlanadi va talabalar e’tiboriga yetkaziladi.
III. Yakuniy davlat attestatsiya komissiyalari tarkibi
10. Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalari raisligiga nomzodlar oliy ta’lim muassasalari tomonidan tegishli vazirlik va idoralar bilan kelishilib, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga tasdiqlash uchun taqdim etiladi. 11. Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyasi raislari oliy ta’lim muassasasining idoraviy mansubligidan qat’iy nazar, ushbu ta’lim muassasasida ishlamayotgan olimlar, ishlab chiqarishning yetakchi mutaxassislaridan O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan bir yil (kalendar yil) muddatga tasdiqlanadi. Bir kishi ketma-ket bir oliy ta’lim muassasasida tegishli ta’lim yo‘nalishi (mutaxassislik) bo‘yicha ikki martadan ortiq yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyasining raisi bo‘lishi mumkin emas. 12. Oliy ta’lim muassasasida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan tasdiqlangan raislar rahbarligida oliy ta’lim muassasasi rektori (filial direktori) buyrug‘i bilan xorijiy til bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiya sinovi (oliy ta’lim muassasasi Kengashi qaroriga asosan) va (yoki) ta’lim yo‘nalishi (mutaxassislik) bo‘yicha fanlararo yakuniy davlat attestatsiya sinovi va diplom loyihasi yoki bitiruv malakaviy ish (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi yoki ixtisoslik fanlaridan yakuniy davlat attestatsiya sinovini o‘tkazish bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalari tarkibi shakllantiriladi. 13. Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalari tarkibi mutaxassis tayyorlovchi oliy ta’lim muassasasining ilmiy-pedagogik kadrlari (attestatsiya komissiyasi umumiy tarkibining 50 foizigacha), shuningdek mazkur soha kadrlarining iste’molchilari bo‘lgan korxona, tashkilot va muassasalarning yuqori malakali mutaxassislari, turdosh oliy ta’lim muassasalarining yetakchi professor-o‘qituvchi va ilmiy xodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tizimidagi tegishli soha olimlaridan iborat bo‘ladi. 14. Yakuniy davlat attestatsiya komissiyalari tarkibi kamida 5 nafar professor-o‘qituvchi va mutaxassislardan shakllantiriladi. Yakuniy davlat attestatsiyasida vasiylik kengashi, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va ota-onalar vakillari jamoatchilik asosida kuzatuvchi sifatida qatnashishi mumkin. 15. Yakuniy davlat attestatsiya sinovlari bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalarining tarkibi oliy ta’lim muassasasi rektori (filial direktori) tomonidan bitiruv semestri boshlanishidan bir oy oldin tasdiqlanadi. Zaruriyat bo‘lganda attestatsiya sinovlarining biri bo‘yicha bitta rais rahbarligida bir nechta yakuniy davlat attestatsiya komissiyalari tuzilishi mumkin. Yakuniy davlat attestatsiyasi jarayonida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish Davlat inspeksiyasi vakillari ishtirok etishlari mumkin. Oliy ta’lim muassasalarining davlat attestatsiyasidan o‘tmagan yo‘nalish va mutaxassislik bitiruvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasi ushbu oliy ta’lim muassasasining yuqori turuvchi vazirlik (idora) tomonidan tashkil etiladigan davlat attestatsiya komissiyasi tomonidan o‘tkaziladi.
IV. Yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish tartibi
16. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari boshlanishidan oldin yakuniy davlat attestatsiya komissiyasi raislari bilan oliy ta’lim muassasasi rektori (filial direktori) shaxsan yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalarining tayyorgarlik darajasi, komissiya raislari va a’zolarining vazifalari, bitiruvchilarga qo‘yilayotgan talablar, tartib-intizom to‘g‘risida yig‘ilish o‘tkazadi. 17. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari yozma, test yoki og‘zaki usulda tashkil etiladi va ushbu tartib oliy ta’lim muassasasi Kengashi qarori asosida ta’lim muassasasi rektori (filial direktori) tomonidan belgilanadi hamda yakuniy davlat attestatsiyasi boshlanishidan olti oy oldin talabalar e’tiboriga yetkaziladi. Talabalar sinov o‘tkaziladigan fanlar dasturlari bilan ta’minlanadilar, ularga tayyorgarlik ko‘rish va maslahatlar berish uchun zarur sharoitlar yaratiladi. 18. Yakuniy davlat attestatsiyasiga tegishli o‘quv reja va fanlar dasturlarini to‘liq tugatgan va o‘quv rejasida nazarda tutilgan barcha sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tgan talabalar qo‘yiladi. O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari tegishli ta’lim dasturlarini to‘liq o‘zlashtirgandan keyin yakuniy davlat attestatsiyasidan o‘tishlari majburiydir. 19. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari va diplom loyihasi yoki bitiruv malakaviy ish (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi yoxud ixtisoslik fanlaridan yakuniy davlat attestatsiya sinovi yakuniy davlat attestatsiya komissiyalarining ochiq majlislarida, a’zolarning kamida uchdan ikki qismi ishtirok etgan holda, rais ishtirok etmagan taqdirda rais o‘rinbosari raisligida o‘tkaziladi. Diplom loyihasi yoki bitiruv malakaviy ish (magistrlik dissertatsiyasi) himoyasi yoxud ixtisoslik fanlaridan yakuniy davlat attestatsiya sinovi ishlab chiqarish bazasida tashkil etilgan kafedra filiallarida sohaning yetakchi mutaxassislarini jalb etgan holda o‘tkazilishi mumkin. Yakuniy davlat attestatsiyasiga kiritilgan barcha turdagi attestatsiya sinovlari bo‘yicha o‘zlashtirish ko‘rsatkichi talabalar bilimini nazorat qilish va baholashning reyting tizimiga muvofiq aniqlanadi hamda yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyasining majlis bayoni rasmiylashtirilgandan so‘ng shu kunning o‘zida e’lon qilinadi. Yakuniy davlat attestatsiyasiga kiritilgan barcha turdagi attestatsiya sinovlarida mualliflikni o‘zlashtirishga (plagiatga) yo‘l qo‘yilmaydi. Bunday holat aniqlanganda davlat attestatsiya komissiyasi tomonidan bitiruvchiga tegishli attestatsiya sinovidan qoniqarsiz baho qo‘yiladi yoki qo‘yilgan ijobiy baho bekor qilinadi. 20. Yakuniy davlat attestatsiya komissiyasi bitiruvchilarning yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari natijalari asosida ularga ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) bo‘yicha bakalavr (magistr) darajasi berish haqida qaror qabul qiladi. Yakuniy davlat attestatsiya komissiyalarining qarorlari ochiq ovoz berish yo‘li bilan, majlisda ishtirok etuvchilarning ko‘pchilik ovozi bilan qabul qilinadi. Ovozlar teng bo‘lgan holda, raisning ovozi hal qiluvchi hisoblanadi. 21. Oliy ta’lim muassasasi bitiruvchisi yakuniy davlat attestatsiyasi tarkibiga kiritilgan yakuniy davlat attestatsiya sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgandan so‘ng unga muvofiq darajadagi oliy ma’lumot to‘g‘risidagi diplom va uning ilovasi beriladi. 22. Fanlar dasturlarini o‘zlashtirishda katta yutuqlarga erishgan va o‘quv rejasidagi barcha fanlarning kamida 3/4 qismi bo‘yicha 86 ball va undan yuqori (5 baholik tizimda 5 baho (a’lo) o‘zlashtirish ko‘rsatkichlariga erishgan, (boshqa fanlar bo‘yicha o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 71 balldan (5 baholik tizimda o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 4 bahodan (yaxshi) kam bo‘lmagan), shuningdek, yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari bo‘yicha kamida 86 ball (5 baholik tizimda 5 baho (a’lo) o‘zlashtirish ko‘rsatkichlariga ega bo‘lgan bakalavriat bitiruvchisiga “imtiyozli” diplom beriladi. 23. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovidan o‘ta olmagan shaxs o‘qish muddati tugagandan so‘ng, arizasiga muvofiq yakuniy davlat attestatsiyasi sinovini keyingi yillarda qayta topshirish huquqiga ega. Bunda oliy ta’lim muassasasi rektori (filial direktori) shaxsni yakuniy davlat attestatsiyasi sinovini qayta topshirishga qo‘yish bo‘yicha buyruq chiqarishi lozim. 24. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovidan qayta o‘ta olmagan talabaga akademik ma’lumotnoma beriladi va u o‘rnatilgan tartibda, to‘lov-kontrakt asosida tegishli kursga o‘qish uchun qayta tiklanishi mumkin. 25. Uzrli sabab bilan yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlariga kelmagan talabalar rektorning (direktorning) buyrug‘i bilan yakuniy davlat attestatsiya komissiyasining ishi yakunlanishiga qadar boshqa muddatlarda o‘tkaziladigan yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlariga kiritilishi mumkin.(o’z kuchini yo’qotgan) 26. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlarida olgan bahosiga e’tiroz bildirgan bitiruvchilarning arizalarini ko‘rib chiqish uchun rektor (direktor) buyrug‘i bilan apellyatsiya komissiyasi tuziladi. 27. Yakuniy davlat attestatsiyasi jarayonida qo‘yilgan bahodan norozi bo‘lgan bitiruvchilar yakuniy davlat attestatsiyasi baholari e’lon qilingan kundan e’tiboran uch kun muddat ichida apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish huquqiga egadirlar. 28. Apellyatsiya komissiyasi o‘z xulosasini bitiruvchiga bir kun muddat ichida ma’lum qilishi lozim. 29. Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyasining ishi bo‘yicha yillik hisobot oliy ta’lim muassasasi Kengashida ko‘rib chiqiladi. Mazkur Kengashga yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyalari raislari taklif qilinadi.
V. Yakuniy qoidalar
30. Yakuniy davlat attestatsiyasini tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha oliy ta’lim muassasasi faoliyatidan norozi bo‘lganlar belgilangan tartibda, tasarrufida oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar va idoralarga yoki sudga murojaat qilish huquqiga ega. 31. Oliy ta’lim muassasasi Kengashi qarori bilan muassasa xususiyatidan kelib chiqib, mazkur Nizom tartiblariga qo‘shimcha tartib-qoidalar kiritish mumkin. 32. Mazkur Nizomda belgilangan qoidalar bo‘yicha nizolar qonun hujjatlariga muvofiq hal qilinadi.

60111400 – Узбекский язык и литература
Настоящее Положение устанавливает порядок проведения итоговой государственной аттестации выпускников высших учебных заведений в соответствии с законами Республики Узбекистан «Об образовании» и «О национальной программе подготовки кадров», а также государственными образовательными стандартами и квалификационными требованиями к образовательным программам (специальностям).
Данное Положение не применяется к высшим учебным заведениям, учебный процесс которых основан на модульной системе в соответствии с законодательными актами.
I. Общие положения
1. Итоговая государственная аттестация выпускников высших учебных заведений проводится в соответствии с графиками учебного процесса для программ бакалавриата и магистратуры.
2. Итоговая государственная аттестация осуществляется комиссиями итоговой государственной аттестации, созданными для каждой образовательной программы (специальности) в высшем учебном заведении.
3. Основные задачи комиссий итоговой государственной аттестации включают:
— Комплексную оценку знаний, навыков и компетенций выпускника в соответствии с требованиями государственных образовательных стандартов;
— Решение вопроса о присвоении выпускникам академической степени бакалавра или магистра на основе результатов итоговой государственной аттестации;
— Анализ результатов деятельности комиссии и разработку предложений по совершенствованию подготовки высококвалифицированных кадров.
4. Комиссии итоговой государственной аттестации осуществляют свою деятельность на основе настоящего Положения, а также других документов, направленных на выполнение государственных образовательных стандартов и квалификационных требований к подготовке выпускников по программам бакалавриата и магистратуры.
II. Экзамены итоговой государственной аттестации
5. Итоговая государственная аттестация состоит из следующих видов аттестационных экзаменов в соответствии с учебным планом образовательной программы (специальности):
Итоговый государственный аттестационный экзамен по иностранному языку (может проводиться на основании решения Совета высшего учебного заведения);
Междисциплинарный (общепрофессиональный и специализированный) итоговый государственный аттестационный экзамен по образовательной программе;
Защита дипломного проекта;
Защита выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации).
6. Итоговый государственный аттестационный экзамен по иностранному языку должен быть направлен на определение уровня освоения студентом материала, предусмотренного учебной программой, на основе обязательного содержания, установленного государственным образовательным стандартом по данному предмету.
7. Междисциплинарный итоговый государственный аттестационный экзамен по образовательной программе (специальности) должен быть направлен на определение уровня подготовки студента в соответствии с квалификационными требованиями образовательной программы, в дополнение к требованиям к содержанию предметов.
8. Форма итоговой государственной аттестации, будь то междисциплинарный итоговый государственный аттестационный экзамен, защита дипломного проекта или выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации), определяется Советом высшего учебного заведения на основе способностей выпускника, его предпочтений и специфики образовательной программы.
Итоговый государственный аттестационный экзамен по иностранному языку может быть включен в качестве дополнительного компонента на основании решения Совета высшего учебного заведения.
Форма итоговой государственной аттестации, определенная для выпускника Советом высшего учебного заведения, не может быть изменена в течение учебного года.
Экзамены итоговой государственной аттестации проводятся в соответствии с графиком, подготовленным деканом факультета или учебно-методическим отделом (управлением) и утвержденным проректором по учебной работе высшего учебного заведения, указанным в графике учебного процесса.
9. Программы и критерии оценки для экзаменов итоговой государственной аттестации разрабатываются высшими учебными заведениями с привлечением ведущих профессоров и утверждаются Советом высшего учебного заведения в координации с ведущим высшим учебным заведением. Они доводятся до сведения студентов.
III. Состав комиссий итоговой государственной аттестации
10. Кандидатуры на должность председателей комиссий итоговой государственной аттестации согласовываются высшими учебными заведениями с соответствующими министерствами и ведомствами и представляются в Министерство высшего и среднего специального образования для утверждения.
11. Председатели комиссий итоговой государственной аттестации, независимо от ведомственной принадлежности высшего учебного заведения, утверждаются Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на срок один год (календарный год) из числа ученых и ведущих специалистов отрасли, не работающих в данном высшем учебном заведении.
Одно лицо не может быть председателем комиссии итоговой государственной аттестации по одной и той же образовательной программе (специальности) в одном и том же высшем учебном заведении более двух раз подряд.
12. Состав комиссий итоговой государственной аттестации для проведения итогового государственного аттестационного экзамена по иностранному языку (на основании решения Совета высшего учебного заведения) и/или междисциплинарного итогового государственного аттестационного экзамена, а также защиты дипломного проекта или выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации) формируется приказом ректора (директора филиала) высшего учебного заведения под руководством председателей, утвержденных Министерством высшего и среднего специального образования.
13. Состав комиссий итоговой государственной аттестации состоит из научно-педагогических кадров высшего учебного заведения, готовящего специалистов (до 50% общего состава комиссии), а также высококвалифицированных специалистов предприятий, организаций и учреждений, являющихся потребителями кадров в соответствующей области, ведущих профессоров и научных сотрудников родственных высших учебных заведений, ученых соответствующей области в системе Академии наук Республики Узбекистан.
14. Комиссии итоговой государственной аттестации формируются из не менее чем пяти профессоров и специалистов. Представители попечительского совета, органов самоуправления граждан и родителей могут участвовать в качестве наблюдателей на общественных началах во время итоговой государственной аттестации.
15. Состав комиссий итоговой государственной аттестации для экзаменов итоговой государственной аттестации утверждается ректором (директором филиала) высшего учебного заведения за один месяц до начала выпускного семестра.
При необходимости под руководством одного председателя могут быть созданы несколько комиссий итоговой государственной аттестации для одного из аттестационных экзаменов.
В процессе итоговой государственной аттестации могут участвовать представители Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Итоговая государственная аттестация выпускников направлений и специальностей, не прошедших государственную аттестацию, проводится государственной аттестационной комиссией, созданной вышестоящим министерством (ведомством) соответствующего высшего учебного заведения.
IV. Порядок проведения итоговой государственной аттестации
16. Перед началом экзаменов итоговой государственной аттестации ректор (директор филиала) высшего учебного заведения лично проводит совещание с председателями комиссий итоговой государственной аттестации для обсуждения уровня подготовки комиссий, обязанностей председателей и членов, требований к выпускникам и дисциплины.
17. Экзамены итоговой государственной аттестации проводятся в письменной, тестовой или устной форме, и этот порядок определяется ректором (директором филиала) высшего учебного заведения на основании решения Совета высшего учебного заведения и доводится до сведения студентов за шесть месяцев до начала итоговой государственной аттестации. Студенты обеспечиваются программами предметов, по которым будут проводиться экзамены, и создаются необходимые условия для их подготовки и консультаций.
18. К итоговой государственной аттестации допускаются студенты, полностью завершившие соответствующую учебную программу и успешно сдавшие все экзамены, предусмотренные учебным планом.
Выпускники высших учебных заведений Республики Узбекистан обязаны пройти итоговую государственную аттестацию после полного освоения соответствующих образовательных программ.
19. Экзамены итоговой государственной аттестации, а также защита дипломного проекта или выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации) проводятся на открытых заседаниях комиссий итоговой государственной аттестации при участии не менее двух третей членов. В отсутствие председателя председательствует его заместитель.
Защита дипломного проекта или выпускной квалификационной работы (магистерской диссертации) либо итоговый государственный аттестационный экзамен по специализированным предметам может проводиться на производственной базе в филиалах кафедр с привлечением ведущих специалистов отрасли.
Уровень освоения для всех видов аттестационных экзаменов, включенных в итоговую государственную аттестацию, определяется в соответствии с рейтинговой системой контроля и оценки знаний студентов и объявляется в тот же день после оформления протокола заседания комиссии итоговой государственной аттестации.
Плагиат не допускается в любых видах аттестационных экзаменов, включенных в итоговую государственную аттестацию. В случае выявления такого нарушения государственная аттестационная комиссия присваивает выпускнику неудовлетворительную оценку за соответствующий аттестационный экзамен или аннулирует ранее присвоенную положительную оценку.
20. На основе результатов экзаменов итоговой государственной аттестации комиссия итоговой государственной аттестации принимает решение о присвоении выпускникам степени бакалавра или магистра по соответствующей образовательной программе (специальности).
Решения комиссий итоговой государственной аттестации принимаются открытым голосованием большинством голосов участников заседания. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
21. После успешного прохождения экзамена итоговой государственной аттестации, включенного в итоговую государственную аттестацию, выпускнику выдается диплом и приложение к нему, подтверждающие соответствующий уровень высшего образования.
22. Выпускнику бакалавриата, достигшему значительных успехов в освоении учебной программы, с уровнем освоения не менее 86 баллов (эквивалентно оценке 5 (отлично) по 5-балльной системе) по не менее чем трем четвертям предметов учебного плана, с уровнем освоения по остальным предметам не ниже 71 балла (эквивалентно оценке 4 (хорошо) по 5-балльной системе), а также с уровнем освоения не менее 86 баллов (эквивалентно оценке 5 (отлично) по 5-балльной системе) по экзаменам итоговой государственной аттестации, выдается диплом «с отличием».
23. Лицо, не сдавшее экзамен итоговой государственной аттестации, имеет право пересдать экзамен итоговой государственной аттестации в последующие годы по заявлению после завершения срока обучения. Ректор (директор филиала) высшего учебного заведения должен издать приказ о допуске лица к пересдаче экзамена итоговой государственной аттестации.
24. Студенту, не сдавшему повторно экзамен итоговой государственной аттестации, выдается академическая справка, и он может быть восстановлен для обучения на соответствующем курсе на контрактной основе в установленном порядке.
25. Студенты, не явившиеся на экзамены итоговой государственной аттестации по уважительным причинам, могут быть включены в экзамены итоговой государственной аттестации, проводимые в другие сроки до завершения работы комиссии итоговой государственной аттестации, по приказу ректора (директора). (Данный пункт утратил силу)
26. Для рассмотрения апелляций выпускников, недовольных полученными оценками на экзаменах итоговой государственной аттестации, приказом ректора (директора) создается апелляционная комиссия.
27. Выпускники, недовольные оценками, полученными на экзаменах итоговой государственной аттестации, имеют право подать апелляцию в апелляционную комиссию в течение трех дней с даты объявления оценок итоговой государственной аттестации.
28. Апелляционная комиссия обязана сообщить выпускнику о своем решении в течение одного дня.
29. Годовой отчет о работе комиссии итоговой государственной аттестации рассматривается на Совете высшего учебного заведения. На этот Совет приглашаются председатели комиссий итоговой государственной аттестации.
V. Заключительные положения
30. Лица, недовольные организацией и проведением итоговой государственной аттестации высшим учебным заведением, имеют право обращаться в министерства и ведомства, под юрисдикцией которых находятся высшие учебные заведения, или в суд в установленном порядке.
31. На основании специфики учреждения Совет высшего учебного заведения может ввести дополнительные процедуры к положениям настоящего Положения.