12-dekabr – baxt va shodlik kuychisi Hamid Olimjon tavallud topgan kun
O‘zbek xalqining atoqli farzandi – dilbar shoir, dramaturg, yirik olim va tanqidchi Hamid Olimjon o‘zidan o‘lmas meros qoldirgan. U o‘zbek she’riyatida jo‘shqin lirizmga asoslangan she’riyat maktabini yaratgan shoir.
Iste’dodli shoir, dramaturg, tarjimon, adabiyotshunos va folklorshunos olim, davlat va jamoat arbobi Hamid Olimjon 1909-yil 12-dekabrda Jizzax shahrida dunyoga keldi. Narimonov nomidagi boshlang‘ich maktabni tugatgach, Samarqand pedagogika bilim yurtida (1923-1926), O‘zbek Pedakademiyasida (1926-1931) o‘qidi.
Hamid Olimjon talabalik yillaridayoq she’r yozdi. Uning asarlari 1926-yildan «Zarafshon» gazetasida chiqa boshladi. 1927-yilda shoir mazkur ro‘znoma muharririyatiga ishga o‘tdi. Hamid Olimjonning «Ko‘klam» nomli ilk she’riy to‘plami 1929-yilda bosilib chiqdi. Shundan so‘ng «Olov sochlar» (1931), «O‘lim yovga» (1932), «Poyga» (1932) kabi she’riy to‘plamlari nashr etildi.
O‘zbekiston Fanlar akademiyasining muxbir a’zosi (1943) Hamid Olimjon o‘zbek adabiyotining dolzarb masalalari bo‘yicha qator ilmiy-tanqidiy asarlar yaratdi. U A.Pushkin, L.Tolstoy, M.Gorkiy, V.Mayakovskiy, A.Serafimovich, T.Shevchenko, M.Lermontov, N.Ostrovskiy, A.Korneychuk asarlarini tarjima qildi va ular haqida maqolalar yozdi.
O‘zbek xalq og‘zaki ijodining ajoyib durdona asari «Alpomish» dostoni birinchi marta Hamid Olimjon tomonidan nashrga tayyorlanib, so‘z boshi bilan (1938) chop etildi. U Alisher Navoiyning 500-yilligini o‘tkazish yubileyi komitetining a’zosi sifatida ulug‘ shoir hayoti va ijodi yuzasidan ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bordi. 1939-yildan to 1944-yilda avtomobil halokatiga uchrab, dunyodan ko‘z yumganiga qadar O‘zbekiston Yozuvchilari uyushmasiga rahbarlik qildi.
Shoir o‘zining «Daryo kechasi» (1936), «Chirchiq sohillarida» (1937), «O‘lka» (1939), «Baxt» (1940) to‘plamlari, «Ikki qizning hikoyasi» (1935-1937), «Oygul bilan Baxtiyor» (1937), «Zaynab va Omon» (1938), «Semurg‘» (1939) dostonlari bilan o‘z davrining ilg‘or g‘oyalarini tarannum etdi.
Ikkinchi jahon urushining olovli yillarida uning «Muqanna» nomli she’riy dramasi yaratildiki, u hanuzgacha dramaturgiyamizning gultoji bo‘lib kelayotir. Iste’dodli shoir Hamid Olimjonning ko‘pchilik asarlari qardosh xalqlar va xorijiy xalqlar tillariga tarjima qilingan.

December 12 – the birthday of Hamid Olimjon, the singer of happiness and joy
A prominent son of the Uzbek people, the charming poet, playwright, great scholar, and critic Hamid Olimjon left an immortal legacy. He is a poet who created a school of poetry based on vibrant lyricism in Uzbek poetry.
A talented poet, playwright, translator, literary critic and folklore scholar, statesman and public figure, Hamid Olimjon was born on December 12, 1909 in the city of Jizzakh. After graduating from the Narimonov primary school, he studied at the Samarkand Pedagogical Institute (1923-1926) and the Uzbek Pedagogical Academy (1926-1931).
Hamid Olimjon began writing poetry during his student years. His works began to appear in the newspaper “Zarafshon” in 1926. In 1927, the poet joined the editorial staff of this newspaper. Hamid Olimjon’s first collection of poems, “Ko’klam”, was published in 1929. After that, such collections of poems as “Fire Hair” (1931), “Death to the Wild” (1932), and “Race” (1932) were published.
Corresponding member of the Academy of Sciences of Uzbekistan (1943), Hamid Olimjon created a number of scientific and critical works on current issues of Uzbek literature. He translated the works of A. Pushkin, L. Tolstoy, M. Gorky, V. Mayakovsky, A. Serafimovich, T. Shevchenko, M. Lermontov, N. Ostrovsky, A. Korneychuk and wrote articles about them.
The epic poem “Alpomish”, a magnificent masterpiece of Uzbek folk art, was first prepared for publication by Hamid Olimjon and published with a preface (1938). As a member of the committee for the celebration of the 500th anniversary of Alisher Navoi, he conducted research on the life and work of the great poet. From 1939 to 1944, when he died in a car accident, he headed the Writers’ Union of Uzbekistan.
The poet glorified the progressive ideas of his time with his collections “Daryo Kechasi” (1936), “On the Shores of Chirchik” (1937), “O’lka” (1939), “Bakht” (1940), “The Story of Two Girls” (1935-1937), “Oygul and Bakhtiyor” (1937), “Zaynab and Amon” (1938), and “Semurg” (1939).
During the fiery years of World War II, his poetic drama “Mukanna” was created, which still remains a masterpiece of our dramaturgy. Many of the works of the talented poet Hamid Olimjon have been translated into the languages ​​of fraternal peoples and foreign nations.