12-dekabr – baxt va shodlik kuychisi Hamid Olimjon tavallud topgan kun
O‘zbek xalqining atoqli farzandi – dilbar shoir, dramaturg, yirik olim va tanqidchi Hamid Olimjon o‘zidan o‘lmas meros qoldirgan. U o‘zbek she’riyatida jo‘shqin lirizmga asoslangan she’riyat maktabini yaratgan shoir.
Iste’dodli shoir, dramaturg, tarjimon, adabiyotshunos va folklorshunos olim, davlat va jamoat arbobi Hamid Olimjon 1909-yil 12-dekabrda Jizzax shahrida dunyoga keldi. Narimonov nomidagi boshlang‘ich maktabni tugatgach, Samarqand pedagogika bilim yurtida (1923-1926), O‘zbek Pedakademiyasida (1926-1931) o‘qidi.
Hamid Olimjon talabalik yillaridayoq she’r yozdi. Uning asarlari 1926-yildan «Zarafshon» gazetasida chiqa boshladi. 1927-yilda shoir mazkur ro‘znoma muharririyatiga ishga o‘tdi. Hamid Olimjonning «Ko‘klam» nomli ilk she’riy to‘plami 1929-yilda bosilib chiqdi. Shundan so‘ng «Olov sochlar» (1931), «O‘lim yovga» (1932), «Poyga» (1932) kabi she’riy to‘plamlari nashr etildi.
O‘zbekiston Fanlar akademiyasining muxbir a’zosi (1943) Hamid Olimjon o‘zbek adabiyotining dolzarb masalalari bo‘yicha qator ilmiy-tanqidiy asarlar yaratdi. U A.Pushkin, L.Tolstoy, M.Gorkiy, V.Mayakovskiy, A.Serafimovich, T.Shevchenko, M.Lermontov, N.Ostrovskiy, A.Korneychuk asarlarini tarjima qildi va ular haqida maqolalar yozdi.
O‘zbek xalq og‘zaki ijodining ajoyib durdona asari «Alpomish» dostoni birinchi marta Hamid Olimjon tomonidan nashrga tayyorlanib, so‘z boshi bilan (1938) chop etildi. U Alisher Navoiyning 500-yilligini o‘tkazish yubileyi komitetining a’zosi sifatida ulug‘ shoir hayoti va ijodi yuzasidan ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bordi. 1939-yildan to 1944-yilda avtomobil halokatiga uchrab, dunyodan ko‘z yumganiga qadar O‘zbekiston Yozuvchilari uyushmasiga rahbarlik qildi.
Shoir o‘zining «Daryo kechasi» (1936), «Chirchiq sohillarida» (1937), «O‘lka» (1939), «Baxt» (1940) to‘plamlari, «Ikki qizning hikoyasi» (1935-1937), «Oygul bilan Baxtiyor» (1937), «Zaynab va Omon» (1938), «Semurg‘» (1939) dostonlari bilan o‘z davrining ilg‘or g‘oyalarini tarannum etdi.
Ikkinchi jahon urushining olovli yillarida uning «Muqanna» nomli she’riy dramasi yaratildiki, u hanuzgacha dramaturgiyamizning gultoji bo‘lib kelayotir. Iste’dodli shoir Hamid Olimjonning ko‘pchilik asarlari qardosh xalqlar va xorijiy xalqlar tillariga tarjima qilingan.

12 декабря — день рождения певца счастья и радости Хамида Олимжона
Выдающийся сын узбекского народа — талантливый поэт, драматург, крупный учёный и критик Хамид Алимджан оставил после себя бессмертное наследие. Он создал в узбекской поэзии школу, основанную на пламенном лиризме.
Талантливый поэт, драматург, переводчик, литературовед и фольклорист, государственный и общественный деятель Хамид Алимджан родился 12 декабря 1909 года в городе Джизаке. После окончания начальной школы имени Нариманова учился в Самаркандском педагогическом училище (1923-1926), Узбекской педагогической академии (1926-1931).
Хамид Алимджан начал писать стихи еще в студенческие годы. С 1926 года его произведения стали публиковаться в газете «Зарафшан.» В 1927 году поэт начал работать в редакции этой газеты. Первый сборник стихов Хамида Алимджана «Коклам» («Весна») был издан в 1929 году. После этого были опубликованы такие сборники стихов, как «Оловли сочлар» («Огненные волосы,» 1931), «Улим ёвга» («Смерть врагу,» 1932), «Пойга» («Скачки,» 1932).
Член-корреспондент Академии наук Узбекистана (1943) Хамид Алимджан написал ряд научно-критических работ по актуальным вопросам узбекской литературы. Он перевел произведения А. Пушкина, Л. Толстого, М. Горького, В. Маяковского, А. Серафимовича, Т. Шевченко, М. Лермонтова, Н. Островского, А. Корнейчука и написал о них статьи.
Замечательный шедевр узбекского устного народного творчества дастан «Алпамыш» впервые был подготовлен к изданию Хамидом Алимджаном и опубликован с его предисловием в 1938 году. Как член юбилейного комитета по празднованию 500-летия Алишера Навои он проводил научно-исследовательскую работу по жизни и творчеству великого поэта. С 1939 года и до своей гибели в автомобильной аварии в 1944 году он возглавлял Союз писателей Узбекистана.
Своими сборниками «Дарё кечаси» («Ночь реки,» 1936), «Чирчик сохилларида» («На берегах Чирчика,» 1937), «Улка» («Край,» 1939), «Бахт» («Счастье,» 1940), поэмами «Икки кизнинг хикояси» («История двух девушек,» 1935-1937), «Ойгул билан Бахтиёр» («Ойгуль и Бахтияр,» 1937), «Зайнаб ва Омон» («Зайнаб и Аман,» 1938), «Семург» (1939) поэт воспел передовые идеи своего времени.
В огненные годы Второй мировой войны была создана его поэтическая драма «Муканна,» которая до сих пор считается вершиной узбекской драматургии. Многие произведения талантливого поэта Хамида Алимджана переведены на языки братских и зарубежных народов.