JIZZAXDAGI QIROL SEJONG KOREYS TILI MARKAZI – BIR YOSHDA.
Jizzax davlat pedagogika universitetida faoliyat yuritayotgan Qirol Sejong koreys tili markazi o‘zining birinchi yilligini katta tantana bilan nishonladi.Tadbir Xangul – koreys alifbosi kuniga hamohang ravishda o‘tkazilib, yorqin va madaniy rang-barang dasturlarga boy bo‘ldi.
Dasturda markaz o‘quvchilari va universitetning koreys tili filologiyasi talabalari ishtirok etishdi. Tadbir davomida hip-hop raqslari, koreys qo‘shiqlari, qiziqarli tanlovlar, hamda “K-beauty”, “K-food” kabi master-klasslar tashkil etildi. Ishtirokchilar xanbok kiyib fotosessiya qilish, milliy taomlar tayyorlash va koreys madaniyati bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘lishdi.
Markaz menejeri janob Kimning ta’kidlashicha, Jizzaxdagi bo‘lim 2024-yilda 33 nafar tinglovchi bilan ish boshlagan bo‘lsa, hozirda 85 nafar o‘quvchi koreys tilini mukammal o‘rganmoqda. Markazda hafta davomida mashg‘ulotlar olib boriladi, har juma madaniyat kuni sifatida nishonlanadi.
Qirol Sejong markazi yoshlarga koreys tilini o‘rgatish bilan birga Sejong sertifikati orqali Koreyada ta’lim olish imkoniyatini ham yaratadi. Hozirgi kunda markazda 3-semestr o‘quv jarayonlari davom etmoqda.

ЦЕНТРУ КОРЕЙСКОГО ЯЗЫКА ИМЕНИ КОРОЛЯ СЕДЖОНА В ДЖИЗАКЕ — ОДИН ГОД.
Центр корейского языка имени короля Седжона, функционирующий при Джизакском государственном педагогическом университете, с большим размахом отпраздновал свою первую годовщину.
Мероприятие, проведенное в созвучии с Днем корейского алфавита Хангыль, было насыщено яркими и культурно разнообразными программами.
В программе приняли участие учащиеся центра и студенты филологического факультета корейского языка университета. В ходе мероприятия были организованы хип-хоп танцы, исполнение корейских песен, интересные конкурсы, а также мастер-классы по «K-beauty» и «K-food.» Участники получили возможность сделать фотосессию в ханбоке, приготовить национальные блюда и поближе познакомиться с корейской культурой.
По словам менеджера центра господина Кима, если в 2024 году отделение в Джизаке начало работу с 33 слушателями, то в настоящее время уже 85 учащихся углубленно изучают корейский язык. В центре занятия проводятся на протяжении недели, а каждая пятница отмечается как День культуры.
Центр имени короля Седжона не только обучает молодежь корейскому языку, но и предоставляет возможность учиться в Корее по сертификату Седжон. В настоящее время в центре продолжается учебный процесс третьего семестра.