JDPUda kasbiy (ijodiy) imtihonlar boshlandi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida mavjud 4 ta alohida iqtidor talab etadigan yo‘nalishga 1400 mingga yaqin abituriyent ro‘yxatdan o‘tgan. Bugun 6Tasviriy saʼnat va muhandislik graqfikasi taʼlim yo‘nalishiga imtihonlar boshlandi.
Abiturientlarning xavfsizligi va sog‘ligini asrash uchun barcha choralar ko‘rilgan. Universitet hududiga kirishda ota-onalar uchun maxsus joylar tashkil qilinib abiturientlarning ota-onalari va yaqinlari bemalol imtihonlarni kuzatib borishlari uchun zarur sharoitlar yaratildi. Taʼkidlash joiz, Imtihonlarni shaffof va adolatli o‘tkazish maqsadida imtihon oluvchi mutaxassislar yurtimizning boshqa OTMlaridan jalb etilgan.
Rektor bo‘lajak talabalarga omad tiladi…
“Bugungi kun barchangizga albatta omad olib kelishini istayman. Qatʼiyat va ishonch bilan oliy dargoh ostonasiga qadam qo‘ygan yoshlar barchangizga talaba bo‘lish baxti nasib etsin.”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Hayajonli va masʼuliyatli lahzalar
Jasur Ashirqulov 45 yoshda u bugun Tasviriy saʼnat va muhandislik grafikasidan kasbiy (ijodiy) imtihonlarni topshirish uchun kelgan. Adashmadingiz, biz ham Jasur Ashirqulovni biron bir abiturientning otasi bo‘lsa kerak degan taxmin bilan suhbatga chorladik.
“O‘zim ham abiturientman, uzr biroz hayajondaman lekin savollaringizga bemalol javob beraolaman. Bolaligimdan saʼnat yo‘lini tanlaganman qo‘shiq kuylayman, rasm chizaman. Ayni paytda shu yo‘nalishda yosh o‘quvchilarga dars ham beraman.ayrim sabalarga ko‘ra oliy taʼlimda o‘qish nasib etmadi. “Beshikdan to qabrgacha ilm izla” degannaqlag amal qilib bugun imtihonlarga keldim. Ilm olishda davom etmoqchiman, haliyam kech emas deb o‘ylayman. Agar talaba bo‘lsam eng katta oro‘zularimdan biri amalga oshgan bo‘lar edi”-deydi Jasur Ashirqulov.
Men talaba bo‘laman…
Kamola o‘tgan yili ham shu yo‘nalishga hujjatlarnii topshirgan. Test sinovlaridan o‘ta olmagan abituriyent qizimiz bu yil qattiq tayyorlanganini va albatta shu oliygoh talabasi bo‘lish uchun astoyidil harakat qilishini taʼkidladi. Kamolaning shashti baland, kayfiyat aʼlo bu esa albatta unga imtihonlarda qo‘l keladi.
Kutish lahzalari…
Imtihonlarga tayyorlanish muddatining mashaqqatlarini yengib o‘tgan abiturientlar, sinov kunlari yaqinlashganida kuchli hayajonni boshdan kechiradilar. Ular bilan birgalikda yaqinlarida ham shu holat seziladi. Imtihon kuni abituriyentllarning ota-onalari “Qizim yoki o‘g‘lim Imtihonlarni yaxshi topshirilmasa nima bo‘ladi?”, “Tanishlarga nima deyman”, “O‘rtoqlaridan qolib ketmasmikin?” shu va shunga o‘xshash savollardan iborat o‘ylar ularni qayg‘uga soladi. Siz tasvirda ko‘rib turgan ota-onalar ham ana shu o‘ylar girdobida farzandlarini kutib o‘tirishibdi. Ana shu stresslarni yengish, ularga ichki xotirjamlik va ajoyib kayfiyat ulashish uchun  yechim topildi. Iqtidorli talaba yoshlar ishtirokida kichik badiiy va musiqiy chiqishlar tashkil etildi.

Professional (creative) exams have started at JSPU.
About 1,400,000 entrants have registered for 4 courses that require special talents at Jizzakh State Pedagogical University. Today, exams for Fine Arts and Engineering Graphics have started.
All measures have been taken to protect the safety and health of applicants. At the entrance to the university territory, special places for parents have been organized and the necessary conditions have been created for the parents and relatives of the applicants to easily monitor the exams. It should be noted that in order to conduct the exams transparently and fairly, the examiners were recruited from other HEIs of our country.
Rector wished good luck to future students…
“I wish you all good luck today. May all of you young people who have stepped on the threshold of the higher education institution with determination and confidence be lucky to become students,” says the rector of the university Sh. Sharipov.
Exciting and responsible moments
Jasur Ashirkulov is 45 years old, he came today to pass professional (creative) exams in Fine Arts and Engineering Graphics. You are not mistaken, we also invited Jasur Ashirkulov for an interview with the assumption that he must be the father of some entrant.
“I’m an applicant myself, sorry, I’m a little excited, but I can easily answer your questions. I have chosen the path of art since I was a child, I sing and paint. At the moment, I also teach young students in this direction. I came to the exams today following the saying, “Seek knowledge from the cradle to the grave.” I want to continue learning, I think it’s not too late. If I were a student, one of my biggest dreams would come true,” says Jasur Ashirkulov.
I will be a student…
Last year, Kamola also submitted documents to this direction. Our applicant girl, who did not pass the tests, said that she prepared hard this year and will definitely work hard to become a student of this university. Kamola’s hair is high, her mood is excellent, which will definitely help her in the exams.
Moments of waiting…
Applicants who have overcome the hardships of exam preparation experience intense excitement when the test days approach. Together with them, the same situation is felt in their relatives. On the day of the exam, the parents of applicants ask, “What will happen if my daughter or son does not pass the exams well?”, “What will I say to my friends?” thoughts of these and similar questions make them sad. The parents you see in the picture are also waiting for their children in this vortex of thoughts. A solution has been found to overcome these stresses, to give them inner peace and a great mood. Small artistic and musical performances were organized with the participation of talented students.