Jizzax davlat pedagogika universitetida FLTAL yo‘nalishiga bag‘ishlangan 16-xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazilib, unda mahalliy va xorijiy olimlar ishtirok etdi.
Anjumanni universitet rektori ochib, uning ilmiy-amaliy ahamiyati, xalqaro hamkorlikdagi o‘rni hamda xorijiy spikerlarga minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, talabalarning faol bo‘lishi va xorijiy tillarni puxta o‘rganish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Tadbirda British Councilning O‘zbekistondagi direktori Michael Houlgate ishtirok etib, tashkilot faoliyati hamda oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik loyihalari haqida ma’ruza qildi.
Konferensiya doirasida o‘zbek va ingliz tillarida ilmiy taqdimotlar davom etdi. Jumladan, professor Amy S. Thompson tomonidan til o‘rganishda psixologik (affektiv) omillarning o‘rni yoritilib, o‘quvchilarning motivatsiyasi, ishonchi va faol nutq amaliyotining ahamiyati haqida muhim ilmiy xulosalar taqdim etildi.
Tadbir yakunida sport va ilmiy yo‘nalishlarda yuqori natijalarga erishgan universitet talabalari tantanali ravishda taqdirlandi. Xalqaro va respublika miqyosidagi musobaqalarda muvaffaqiyat qozongan talabalar universitet nufuzi va sha’nini yuksaltirishga qo‘shgan hissalari uchun tashakkurnomalar bilan e’tirof etildi.
Konferensiya yakuni universitetning badiiy jamoasi tomonidan tayyorlangan konsert dasturi bilan davom etdi. Milliy kuy-qo‘shiqlar va raqslar xorijiy mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Shuningdek, tashrif doirasida mehmonlar universitet infratuzilmasi, sport maydonlari va o‘quv laboratoriyalari bilan tanishib, ayniqsa In-vitro laboratoriyada olib borilayotgan amaliy ishlarni yuqori baholadilar.

В Джизакском государственном педагогическом университете прошла 16-я международная научная конференция, посвященная направлению FLTAL, в которой приняли участие отечественные и зарубежные ученые.
Конференцию открыл ректор университета, который подчеркнул её научно-практическую значимость, роль в международном сотрудничестве и выразил благодарность иностранным спикерам. Также была особо отмечена необходимость того, чтобы студенты были активными и усердно изучали иностранные языки.
В мероприятии принял участие директор British Council в Узбекистане Майкл Хоулгайт, который выступил с докладом о деятельности организации и проектах сотрудничества в сфере высшего образования.
В рамках конференции продолжились научные доклады на узбекском и английском языках. В частности, профессор Эми С. Томпсон осветила роль психологических (аффективных) факторов в изучении языка и представила важные научные выводы о значении мотивации, уверенности в себе и активной речевой практики учащихся.
В завершение мероприятия состоялось торжественное награждение студентов университета, достигших высоких результатов в спорте и науке. Студенты, добившиеся успехов на международных и республиканских соревнованиях, были отмечены благодарственными письмами за вклад в повышение престижа и чести университета.
Конференция завершилась концертной программой, подготовленной художественным коллективом университета. Национальные песни и танцы произвели большое впечатление на иностранных гостей.
Также в рамках визита гости ознакомились с инфраструктурой университета, спортивными площадками и учебными лабораториями, особенно высоко оценили практическую работу, проводимую в лаборатории In-vitro.