JDPU da “Ijtimoiy tarmoqlar bilan ishlash, salbiy va ijobiy holatlar” mavzusida o‘quv kurslari tashkil etildi.
Bugungi hayotimizni internet yoki ijtimoiy tarmoqlarsiz aslo tasavvur etib bo‘lmaydi. Aksariyat odamlarning faoliyati internet, ijtimoiy tarmoqlar va telegram kanallari orqali dunyoda sodir bo‘layotgan kundalik yangiliklardan xabardor bo‘lish, ularni bir-biriga uzatish bilan bog‘liq.
Bir so‘z bilan aytganda Ijtimoiy tarmoqlar har birimizning fikrlarimizni bayon etish yoki o‘zaro muloqot qilishda juda qulay vositadir.
Afsuski, har narsaning ijobiy tarafi bo‘lgandek salbiy tomonlari ham bor. Bugun, xususan talaba yoshlar o‘zlarining qimmatli vaqtlarini behuda sarflab, ijtimoiy tarmoqlardan kun bo‘yi foydalanishadi. Shu tariqa, ular deyarli barcha axborotga ega bo‘lishadi va o‘z dunyoqarashidan kelib chiqib, u yoki bu masalaga munosabat bildirishadi. Biroq bildirilgan munosabatlarning barchasini saviyali, ya’ni ma’naviyatli kishilarning fikri, deb bo‘lmaydi, Ayniqsa, bugungi kunda yetarli bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lmagan kimsalar ham to‘g‘ri yo noto‘g‘riligini o‘ylab o‘tirmasdan, ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan har qanday ma’lumot yuzasidan yoxud ba’zi masalalarga bilim va salohiyati yetadimi, yo‘qmi o‘z fikrini bildirishadi. Eng achinarlisi, ijtimoiy tarmoqlar orqali havola etilayotgan asossiz va saviyasiz ma’lumotlarning sanab adog‘iga ham yetib bo‘lmaydi.
Ba’zi hollarda asoslanmagan  bir yoqlama yondoshilgan ma’lumot va postlar ham ijtimoiy tarmoqlarda  turli kanal adminlari va blogerlar tomonidan berib boriladi. Asoslanmagan ma’lumotlar  orqali mualliflar (xususan Feysbuk tarmog‘ida va telegram kanallarda joylashtirilgan postlarning tagida turli xil kommentariyalar (foydalunvchilarning bilib bilmay oldindan xulosa qilib) tashkilot sha’nini bulg‘ash va buni boshqalarni ham  ishontirishga urinishadi. Mana shunday asossiz, Axborot xujumiga qarshi kurashda bilimli, xolislik va ijtimoiy tarmoqlarda ishlash ko‘nikmasiga ega bo‘lgan xodimlarning fikr va mulohazalariga ehtiyoj seziladi. Ularning xolsilik bilan yondashuvi o‘quvchilarga va tarmoq foydalanuvchilarga ta’sir qila olishi mumkin.  Jizzax davlat pedagogika universitetida Yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘limi, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo’limi, universitet axborot xizmati hamkorligida tashkil etilgan o‘quv kursalriga barcha fakultetlarning  yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari va tyutorlar  taklif etildi.
“Ijtimoiy tarmoqlarda ishlash” mavzusida o‘quv kurslarining ilk mashg‘ulotida tinlovchilarga  Ijtimoiy tarmoqlar bilan ishlash, feyk xabar va fakt-cheking mavzulari o‘tildi. Ta’kidlash joiz bir oy davomida bo‘lib o‘tadigan    o‘quv mashg‘ulotlarida tinglovchilarga  axborot xurujiga qarshi kurash, OAV bilan samarli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, jamoatchilik bilan ishlash kabi dolzarb mavzularda darslar o‘tiladi. Soha media-trenerlari tomnidan tashkil etilgan o‘quv mashg‘ulotlar so‘ngida tinglovchilarga sertifikatlar berish ko‘zda tutilgan.

Training courses on “Working with social networks, negative and positive situations” were organized at JSPU.
Today’s life cannot be imagined without the Internet or social networks. Most people’s activities are related to being aware of the daily news happening in the world through the Internet, social networks and Telegram channels, and transmitting them to each other.
In a word, social networks are a very convenient tool for each of us to express our thoughts or communicate.
Unfortunately, everything has its downsides as well as its upsides. Today, especially young students waste their valuable time and use social networks all day long. In this way, they have almost all the information and react to this or that issue based on their worldview. However, it cannot be said that all the stated relations are the opinions of people with a level, that is, spiritual people. Especially today, even those who do not have enough knowledge and skills, without thinking about whether it is right or wrong, do not think about any information distributed on social networks or about certain issues. they express their opinion whether their potential is sufficient or not. The saddest thing is that it is impossible to enumerate the baseless and low-level information that is being shared through social networks.
In some cases, unfounded, one-sided information and posts are also given by various channel admins and bloggers on social networks. Authors using unfounded information (in particular, various comments at the bottom of posts posted on Facebook and Telegram channels) try to tarnish the honor of the organization and convince others. the struggle requires the opinions and judgments of staff with knowledge, objectivity and social media skills, whose unbiased approach can influence readers and netizens. Deputy deans and tutors for spiritual and educational work of all faculties were invited  to the educational courses organized in cooperation with the Department of Spiritual and Educational Work with Youth, the Department of Coordination of Student Accommodation, and the University Information Service at Jizzakh State Pedagogical University.
In the first session of training courses on the topic “Working in social networks”, the topics of working with social networks, fake news and fact-checking were taught to the listeners. It should be noted that during the month-long training sessions, students will be given lessons on current topics such as combating information attacks, establishing effective cooperation with the mass media, and working with the public. At the end of the training sessions organized by the media-trainers of the industry, it is planned to give certificates to the listeners.