Jumladan, universitetning 22 nafar professor-o‘qituvchisi Universiti Utara Malaysiada tashkil etilgan malaka oshirish dasturiga jalb qilingan. 11–25-may kunlari davom etadigan kurslar doirasida ishtirokchilar ta’lim jarayonida yetakchilik kompetensiyalarini rivojlantirish, zamonaviy pedagogik yondashuvlarni o‘zlashtirish hamda kasbiy salohiyatni oshirishga qaratilgan mashg‘ulotlarda qatnashmoqda.
Dastur doirasida raqamli texnologiyalarni o‘qitish, zamonaviy ta’lim platformalaridan samarali foydalanish hamda innovatsion metodikalarni amaliyotga joriy etish bo‘yicha treninglar tashkil etildi.
Shuningdek, “Teacher Leadership for Learning and Development”, “Future Curriculum: Global Transformational Approach”, “High Impact Practices and Service Learning”, “Teaching and Learning Module” kabi mavzulardagi mashg‘ulotlar orqali ishtirokchilar zamonaviy ta’lim tizimidagi ilg‘or yondashuvlar bilan yaqindan tanishmoqda.
Bugungi kunda Jizzax davlat pedagogika universiteti dunyoning 60 dan ortiq oliy ta’lim muassasalari bilan xalqaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. 2025–2026 o‘quv yili davomida universitetning 50 nafardan ziyod professor-o‘qituvchilari turli davlatlardagi nufuzli oliy ta’lim muassasalarida satjirovkada bo‘lib qaytishdi.

Specifically, 22 professors and teachers of the university have been involved in a professional development program organized at Universiti Utara Malaysia. Within the framework of the courses running from May 11 to 25, participants are taking part in sessions aimed at developing leadership competencies in the educational process, mastering modern pedagogical approaches, and enhancing professional potential.
Within the program, trainings were organized on teaching digital technologies, effectively using modern educational platforms, and implementing innovative methodologies in practice.
Furthermore, through sessions on topics such as “Teacher Leadership for Learning and Development”, “Future Curriculum: Global Transformational Approach”, “High Impact Practices and Service Learning”, and “Teaching and Learning Module”, participants are becoming closely acquainted with advanced approaches in the modern education system.
Today, Jizzakh State Pedagogical University has established international cooperation with more than 60 higher education institutions worldwide. During the 2025–2026 academic year, over 50 professors and teachers of the university have returned from internships at prestigious higher education institutions in various countries.