Ta’kidlash joiz, 2025/2026 o‘quv yilining o‘tgan davrida talabalar tomonidan 57 ta medallar (xalqaro musobaqalarda 18 ta (4 ta oltin, 6 ta kumush, 8 ta bronza), respublika miqyosida 39 ta (9 ta oltin, 10 ta kumush, 20 ta bronza) qo‘lga kiritilgan. “Besh tashabbus olimpiadasi”da stritbol (qizlar) jamoasi oltin medalni, voleybol (erkaklar) jamoasi bronza medalni qo‘lga kiritilgan.
“Talabalar ligasi”ning hududiy bosqichida 12 ta sport turlarining (tennis va shaxmatdan tashqari) 10 tasidan final bosqichi yo‘llanmasi qo‘lga kiritilgan.Joriy yilning aprel oyida “Yangi O‘zbekiston talabalar olimpiadasi” sport musobaqalarining universitet bosqichida 7 ta sport turlari bo‘yicha 1059 nafar talabalar qamrab olingan.
Universitetda o‘tkazilgan Inklyuziv yoshlar sport festivalida 172 nafar imkoniyati cheklangan talabalar o‘rtasida o‘tkazilib, 42 nafar talabalar rag‘batlantirilgan. Sport yo‘nalishida tahsil olayotgan 742 nafar talabalarning 44 nafari 19 ta sport turidan O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi hisoblanadi. Universitetda 5 kunik ta’lim joriy etilib, professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun Shanba-ijtimoiy faollik, sport va soglomlashtirish kuni etib belgilangan.

Следует отметить, что за прошедший период 2025/2026 учебного года студентами завоёвано 57 медалей: на международных соревнованиях — 18 (4 золотые, 6 серебряных, 8 бронзовых), на республиканском уровне — 39 (9 золотых, 10 серебряных, 20 бронзовых).В рамках «Олимпиады пяти инициатив» команда по стритболу (девушки) завоевала золотую медаль, а команда по волейболу (юноши) — бронзовую медаль. На региональном этапе «Студенческой лиги» по 10 видам спорта из 12 (за исключением тенниса и шахмат) были получены путёвки в финальный этап.
В апреле текущего года в университетском этапе спортивных соревнований «Олимпиады студентов Нового Узбекистана» приняли участие 1059 студентов по 7 видам спорта.В проведённом в университете Инклюзивном спортивном фестивале молодёжи приняли участие 172 студента с ограниченными возможностями, из которых 42 были поощрены.
В настоящее время из 742 студентов, обучающихся по спортивным направлениям, 44 являются членами сборной команды Узбекистана по 19 видам спорта. В университете внедрена пятидневная система обучения, при этом суббота определена как день социальной активности, спорта и оздоровления для профессорско-преподавательского состава и студентов.