Tantanali marosimni universitet rektori ochib berdi. U o‘z nutqida yapon va o‘zbek madaniyatlari o‘rtasidagi o‘xshashliklar, shuningdek, universitetda yapon tilini ikkinchi til sifatida o‘qitish yo‘lga qo‘yilganini ta’kidladi. Shu bilan birga, kelgusida xitoy va koreys tillari hamda madaniyat markazlarini tashkil etish rejalashtirilayotgani qayd etildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Umida Ashurova mazkur tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan universitet rahbariyatiga minnatdorchilik bildirib, bu markaz ikki mamlakat o‘rtasidagi ta’lim va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Shuningdek, mehmonlar yangi tashkil etilgan markaz faoliyati bilan yaqindan tanishib, dars xonalari va yapon tilidagi adabiyotlar bilan boyitilgan infratuzilmani ko‘zdan kechirishdi. Ular markaz imkoniyatlariga yuqori baho berib, o‘z ijobiy taassurotlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Marosim davomida talabalar tomonidan yapon madaniyatiga xos choy marosimi, milliy raqs va qo‘shiqlar ijro etildi.

Торжественную церемонию открыл ректор университета. В своей речи он подчеркнул сходства между японской и узбекской культурами, а также отметил, что в университете налажено преподавание японского языка в качестве второго иностранного. Вместе с тем было упомянуто, что в будущем планируется создание центров китайского и корейского языков и культуры.
Выступившая на мероприятии Умида Ашурова выразила благодарность руководству университета за поддержку данной инициативы и подчеркнула, что этот центр послужит дальнейшему укреплению образовательных и культурных связей между двумя странами.
Кроме того, гости подробно ознакомились с деятельностью недавно созданного центра, осмотрели учебные аудитории и инфраструктуру, обогащённую литературой на японском языке. Они высоко оценили возможности центра и поделились своими положительными впечатлениями.
В ходе мероприятия студенты представили характерную для японской культуры чайную церемонию, а также исполнили национальные танцы и песни.