Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan Jizzax viloyati Arnasoy tumanidagi “Aydarko‘l Resort” majmuasida bo‘lib o‘tgan mazkur anjuman geografiya ta’limining bugungi holati, ustuvor yo‘nalishlari hamda global ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy muammolar yechimida fan rolini muhokama qilishga qaratildi.
Konferensiyada O‘zbekiston va xorijiy ilmiy muassasalar, jumladan, geografiya jamiyatlari, yetakchi universitetlar vakillari, professor-o‘qituvchilar, olimlar va talabalar ishtirok etdi.
Ma’ruzalar doirasida geoekologi a, gidrologiya, barqaror rivojlanish, iqlim o‘zgarishi, sun’iy intellektning ta’limdagi o‘rni kabi dolzarb yo‘nalishlar yoritildi.
Shuningdek, yalpi majlis va 4 ta sho‘ba yig‘ilishlarida geografiya ta’limining strategik vazifalari hamda mintaqaviy rivojlanish masalalari keng muhokama qilindi.
Anjuman Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi hududida tashkil etilgani bilan ahamiyatli bo‘lib, nazariya va amaliyot uyg‘unligini ta’minladi. Yakunda geografiya ta’limini rivojlantirish, xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirish va malakali pedagog kadrlar tayyorlash yuzasidan muhim taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

Данная конференция, прошедшая по инициативе Джизакского государственного педагогического университета в комплексе «Айдаркуль Resort» Арнасайского района Джизакской области, была направлена на обсуждение текущего состояния, приоритетных направлений географического образования и роли науки в решении глобальных экологических и социально-экономических проблем.
В конференции приняли участие представители узбекистанских и зарубежных научных учреждений, в том числе географических обществ и ведущих университетов, а также профессора-преподаватели, учёные и студенты.
В рамках лекций были освещены такие актуальные направления, как геоэкология, гидрология, устойчивое развитие, изменение климата, роль искусственного интеллекта в образовании.
Также на пленарном заседании и 4 секционных заседаниях широко обсуждались стратегические задачи географического образования и вопросы регионального развития.
Конференция была организована на территории Айдар-Арнасайской системы озер и обеспечила гармонию теории и практики. В завершение были выработаны важные предложения и рекомендации по развитию географического образования, расширению международного научного сотрудничества и подготовке квалифицированных педагогических кадров.