Filologiyada innovatsiya va kreativ yondashuvlar: xalqaro ilmiy anjuman yakunlari
1–2-may kunlari Jizzax davlat pedagogika universitetida “Filologiyaning dolzarb masalalari: o‘qitishda kreativ yondashuvlar hamda axborot texnologiyalaridan foydalanish usullari” mavzusida xalqaro ilmiy-nazariy konferensiya o‘tkazildi. Anjuman Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2026-yilgi rejasi asosida tashkil etildi.
Konferensiyada Turkiya, Ozarbayjon, Tojikiston va Qozog‘iston davlatlaridan olimlar, shuningdek respublikamizning yetakchi professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Ilmiy muloqotlar doirasida filologiya ta’limida innovatsion yondashuvlar muhokama qilindi.
Anjuman yakunida mazkur yo‘nalishdagi ilmiy ishlanmalarni jamlagan kitob nashr etilgani e’lon qilindi. Mazkur to‘plam tadqiqotchilar, o‘qituvchilar va magistrlar uchun muhim manba bo‘lib xizmat qiladi.

Инновационные и креативные подходы в филологии: итоги международной научной конференции
1–2 мая в Джизакском государственном педагогическом университете прошла международная научно-теоретическая конференция на тему «Актуальные вопросы филологии: креативные подходы в обучении и методы использования информационных технологий.» Конференция была организована в соответствии с планом Министерства высшего образования, науки и инноваций на 2026 год.
В конференции приняли участие с докладами ученые из Турции, Азербайджана, Таджикистана и Казахстана, а также ведущие профессора-преподаватели и исследователи нашей республики.
В рамках научных диалогов обсуждались инновационные подходы в филологическом образовании.
В завершение конференции было объявлено об издании книги, в которой собраны научные разработки в данном направлении. Данный сборник служит важным ресурсом для исследователей, преподавателей и магистров.