“Ta’lim va fanda sun’iy intellekt hamda raqamli resurslar” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Universitetning Matematika va informatika fakultetida bo‘lib o‘tgan konferensiyani Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori v.v.b. Furqat Jo‘raqulov ochib berdi.
Yurtimizdagi bir qator OTMlar olimlari, universitet professor-o‘qituvchilari va talaba yoshlar ishtirokida o‘tgan seminar-treningda oliy matematik ta’limda sun’iy intellektning roli va ahamiyati, Ta’lim jarayonida sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni qo‘llash istiqbollari, jarayonga sun’iy intellekt texnologiyalarni joriy etishning samaradorligini oshirish, Sun’iy intellekt orqali yozma ishlarni baholash, sun’iy intellekt, raqamli ta’lim resurslari va kiberxavfsizlik ulardan samarali foydalanish bo‘yicha ma’ruzalar qilindi.
Seminarda boshqa davlatlardan olimlarning onlayn ishtirok etgani barcha uchun samarali bo‘ldi.  Seminar so‘ngida Mehmonlar bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Universitet ta’limini takomillashtirishda xalqaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari mavzusida suhbat qilindi. Faol ishtirokchilar taqdirlandi.Seminar mehmonlarning Jizzax davlat pedagogika universiteti ARMi, muzeylar va fakultetlariga tashrifi bilan yakunlandi.

A republican scientific and practical conference was held on the topic “Artificial Intelligence and Digital Resources in Education and Science.”
The conference, held at the University’s Faculty of Mathematics and Informatics, was opened by Furkat Jurakulov, Acting Rector of Jizzakh State Pedagogical University.
At the seminar-training, which was held with the participation of scientists from a number of universities in our country, university professors and teachers, and young students, presentations were made on the role and importance of artificial intelligence in higher mathematics education, the prospects for using artificial intelligence and digital technologies in the educational process, increasing the effectiveness of introducing artificial intelligence technologies into the process, evaluating written work through artificial intelligence, and the effective use of artificial intelligence, digital educational resources, and cybersecurity.
The online participation of scientists from other countries in the seminar was fruitful for everyone. At the end of the seminar, an open dialogue with the guests was organized.
A discussion was held on the priority areas of international cooperation in improving university education. Active participants were awarded. The seminar ended with a visit by the guests to the Institute of Information Technology, museums and faculties of Jizzakh State Pedagogical University.