“Ta’lim va fanda sun’iy intellekt hamda raqamli resurslar” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Universitetning Matematika va informatika fakultetida bo‘lib o‘tgan konferensiyani Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori v.v.b. Furqat Jo‘raqulov ochib berdi.
Yurtimizdagi bir qator OTMlar olimlari, universitet professor-o‘qituvchilari va talaba yoshlar ishtirokida o‘tgan seminar-treningda oliy matematik ta’limda sun’iy intellektning roli va ahamiyati, Ta’lim jarayonida sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni qo‘llash istiqbollari, jarayonga sun’iy intellekt texnologiyalarni joriy etishning samaradorligini oshirish, Sun’iy intellekt orqali yozma ishlarni baholash, sun’iy intellekt, raqamli ta’lim resurslari va kiberxavfsizlik ulardan samarali foydalanish bo‘yicha ma’ruzalar qilindi.
Seminarda boshqa davlatlardan olimlarning onlayn ishtirok etgani barcha uchun samarali bo‘ldi.  Seminar so‘ngida Mehmonlar bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Universitet ta’limini takomillashtirishda xalqaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari mavzusida suhbat qilindi. Faol ishtirokchilar taqdirlandi.Seminar mehmonlarning Jizzax davlat pedagogika universiteti ARMi, muzeylar va fakultetlariga tashrifi bilan yakunlandi.

Состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему «Искусственный интеллект и цифровые ресурсы в образовании и науке»
Конференцию, состоявшуюся на факультете математики и информатики университета, открыл и.о. ректора Джизакского государственного педагогического университета Фуркат Джуракулов.
На семинаре-тренинге с участием ученых из ряда вузов нашей страны, профессорско-преподавательского состава университетов и студенческой молодежи были представлены доклады о роли и значении искусственного интеллекта в высшем математическом образовании, перспективах применения искусственного интеллекта и цифровых технологий в образовательном процессе, повышении эффективности внедрения технологий искусственного интеллекта, оценке письменных работ с помощью искусственного интеллекта, а также об искусственном интеллекте, цифровых образовательных ресурсах, кибербезопасности и эффективном использовании этих технологий.
Онлайн-участие ученых из других стран в семинаре было эффективным для всех.  В конце семинара был организован открытый диалог с гостями.
Состоялся разговор о приоритетных направлениях международного сотрудничества в совершенствовании университетского образования. Активные участники были награждены. Семинар завершился посещением гостями АРМ, музеев и факультетов Джизакского государственного педагогического университета.