Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’lim yo‘nalishi
Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi yo’nalishida ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 4 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 240 kredit to’lashi kerak.
60112100- Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi yo’nalishi – umumiy o’rta ta’lim maktablari, o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari uchun bakalavriat ta’lim yo’nalishi bo’yicha pedagogik kadr jarayonida foydalaniladigan fanlar, pedagogik faoliyat vositalari, usullari, metodlari; O’zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi hamda Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi tarmoq ilmiy-tadqiqot institutlarida hamda mustaqil tadqiqotchi sifatida ilmiy-pedagogik tadqiqot ishlari bilan shug’ullanish;
60112100- Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi yo’nalishi bitiruvchilarining kasbiy faoliyat turlari:
• umumiy o’rta ta’lim, o’rta maxsus, kasb-hunar ta’lim muassasalarida Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi fanlaridan o’rnatilgan tartibda dars berish;
• ta’lim muassasalarida kabinet mudiri, laborant va unga tenglashtirilgan lavozimlarda ishlash;
• mos ta’lim yo’nalishlar bo’yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirlilar, ularning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida ona tili va adabiyoti fani bo’yicha metodist bo’lib ishlash
• ijtimoiy fanlar yo’nalishidagi ilmiy – tadqiqot tashkilotlarida kichik ilmiy xodim bo’lib ishlash;
• mahalliy o’z – o’zini boshqarish organlari hamda joylardagi ma’naviyat va ma’rifat markazlarida ishlash
• ishlab chiqarish sohalarida, kasbiy ta’lim pedagogikasi va texnologiyasi, o’qitishning didaktik vositalarini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish;
Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi yo’nalishi bitiruvchilari O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan belgilanadigan magistratura mutaxassisliklari bo’yicha belgilangan muddatlarda o’qishni davom etirishlari mumkin.
1.01 351FalM06 Falsafa 180 6 Majburiy fan
1.04 351O’RTM04 O’zbek (rus) tili 120 4 Majburiy fan
1.05 351XTM08 Xorijiy til 120 4 Majburiy fan
1.10 351YFGM04 Yoshlar fiziologiyasi. Ekologiya 120 4 Majburiy fan
1.11 351MTM06 Ma’naviyatshunoslik 180 6 Majburiy fan
1.12 351DHNM06 Davlat va huquq nazariyasi 180 6 Majburiy fan
1.04 351OEYTM04 O’zbekistonning eng yangi tarixi 120 4 Majburiy fan
1.09 351MTM06 Ma’naviyatshunoslik 120 4 Majburiy fan
1.11 351KHM06 Konstitutsiyaviy huquq 180 6 Majburiy fan
1.12 351MG’NAM04 Milliy g’oya nazariyasi va amaliyoti 180 6 Majburiy fan
1.06 351TATM04 Ta’limda axborot texnologiyalari 120 4 Majburiy fan
1.07 351UmPsixM08 Umumiy psixologiya 120 4 Majburiy fan
1.13 351HS1M08 Huquq sohalari I 120 4 Majburiy fan
1.14 351GAM04 Globallashuv asoslari 120 4 Majburiy fan
1.15 351MadM04 Madaniyatshunoslik 120 4 Majburiy fan
1.17 351MG’TTM06 Milliy g’oya targ’iboti texnologiyalari va metodikasi 120 4 Majburiy fan
2.01 351MG’TTM06 Fuqarolik jamiyati 180 6 Tanlov fan
1.16 351TarM06 Tarbiyashunoslik asoslari 180 6 Majburiy fan
2.02 351BFT08 Bilish falsafasi 120 4 Tanlov fan
351BTYJT08 Barqaror taraqqiyot va yuksalish janayonlari
Jami: 646 26
1.09 351UmPedM08 Umumiy pedagogika 120 4 Majburiy fan
1.19 351MFO’MM06 Mutaxassislik fanlarini o’qitish metodikasi 180 6 Majburiy fan
1.20 351SMTTM08 Siyosiy va mafkuraviy ta’limotlar tarixi 180 6 Majburiy fan
1.21 351IFM06 Ijtimoiy falsafa 180 6 Majburiy fan
1.18 351HS2M12 Huquq sohalari II 120 4 Majburiy fan
2.04 351AFT04 Axloq falsafasi 120 4 Tanlov fan
1.18 351HS2M12 Huquq sohalari II 180 6 Majburiy fan
1.20 351SMTTM08 Siyosiy va mafkuraviy ta’limotlar tarixi 120 4 Majburiy fan
1.23 351MJTTM04 Mafkuraviy jarayonlarning tizimli tahlili 180 6 Majburiy fan
2.05 351ST06 Siyosatshunoslik 180 6 Tanlov fan
Jami: 720 26
1.22 351GeoM06 Geosiyosat 180 6 Majburiy fan
1.24 351THM06 Ta’lim huquqi 180 6 Majburiy fan
2.06 351DDTT06 Dunyo dinlari tarixi 180 6 Tanlov fan
2.07 351OST06 Oila sotsialogiyasi 120 4 Tanlov fan
2.09 351MPA26 Malakaviy va pedagogik amaliyot 1140 26 Majburiy fan
2.10 351YDA04 Yakuniy davlat attestasiyalar 120 4 Majburiy fan
Jami: 1260 30
Ma’naviyatshunoslik
1.09 351MTM06 Ma’naviyatshunoslik 120 4 1
1.10 351MTM06 Ma’naviyatshunoslik 120 4 2
Ma’naviyat tushunchasi, uning mazmuni va mohiyati. Ma’naviyatning ahamiyati, uning hayotdagi o’rni va ahamiyati haqida turli fikrlar va ta’riflar. Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan «yuksak ma’naviyat – yengilmas kuch» asarida ma’naviyat tushunchasining ta’rifi, uning ma’naviyat mohiyatini o’rganishdagi o’rni. Ma’naviyat mavzusi. Inson va jamiyatning ma’naviy hayotini o’rganadigan fan. Ma’naviyat poydevorining maqsadi jamiyatning ma’naviy rivojlanishining asosidir. Ma’naviy qashshoqlikning jamiyat rivojiga salbiy ta’siri Ma’naviyat va madaniyat. Ularning o’zaro aloqasi. Moddiy va ma’naviy madaniyatning o’zaro bog’liqligi. Madaniyat va ma’naviyat hozirgi va kelajakning birlashtiruvchi omillaridir. Madaniy boylik va ularning shaxsning ma’naviy etukligidagi o’rni. Ma’naviy meros ma’naviy rivojlanishning asosidir. Madaniy meros. Jamiyat va inson hayotida ma’naviyatning o’rni. Ma’naviy qadriyatlar va ularning inson rivojlanishidagi ahamiyati. Qiymat tushunchasi. Yoshlarni tarbiyalashda, milliy g’urur va milliy o’zlikni anglashda ma’naviy qadriyatlarning ahamiyati. Insonning ma’naviy kamolotida diniy qadriyatlarning roli. «Ma’naviyat» toifalari: o’z-o’zini anglash, bilim, yurak pokligi, saxiylik, samimiylik, yaxshi niyat, sadoqat, halollik, ishonch, taqvodorlik, poklik, rahm-shafqat va boshqalar. «Ma’naviyat asoslari»fanining uslubiy asoslari masalasi. «Ma’naviyat asoslari» tarixiy-nazariy fan sifatida va uning ijtimoiy va gumanitar fanlar tizimidagi o’rni kabi masalalar bo’yicha bilim va ko’nikmalarga ‘ga bo’ladilar.

National Ideology, Fundamentals of Spirituality and Law Program
In the field of National Ideology, Foundations of Spirituality, and Legal Education, a student must accumulate 30 credits per semester and 60 credits per academic year. The duration of study is 4 years, and the student must earn a total of 240 credits by the end of the program.
The hourly equivalent of one ECTS credit for a student is 30 academic hours, and the student’s annual academic workload consists of 60 credits, equating to 1800 academic hours. This is divided into 50% classroom hours and 50% independent study hours. The volume of credits to be mastered by the student during a semester includes both mandatory and elective courses as specified in the course catalog.
60112100 – National Ideology, Foundations of Spirituality, and Legal Education is a bachelor’s degree program that prepares pedagogical staff for general secondary schools, specialized secondary, and vocational education institutions. It focuses on subjects, tools, methods, and techniques used in pedagogical activities; engaging in scientific-pedagogical research at institutions under the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, or as independent researchers.
Professional Activities of Graduates of the 60112100 – National Ideology, Foundations of Spirituality, and Legal Education Program:
• Teaching National Ideology, Foundations of Spirituality, and Legal Education subjects in general secondary, specialized secondary, and vocational education institutions in accordance with established procedures;
• Working as classroom supervisors, lab assistants, or equivalent positions in educational institutions;
• Serving as methodologists for native language and literature in ministries, their branches, or institutions implementing relevant educational programs;
• Working as junior researchers in social science research organizations;
• Employment in local self-governance bodies and spirituality and enlightenment centers;
• Developing and implementing didactic tools and teaching methodologies in professional education and production sectors.
Graduates of the National Ideology, Foundations of Spirituality, and Legal Education program may continue their studies in master’s programs designated by the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan within the specified periods.
1.01 351FalM06 Philosophy 180 6 Mandatory Course
1.04 351O’RTM04 Uzbek (Russian) Language 120 4 Mandatory Course
1.05 351XTM08 Foreign Language 120 4 Mandatory Course
1.10 351YFGM04 Youth Physiology and Ecology 120 4 Mandatory Course
1.11 351MTM06 Spirituality Studies 180 6 Mandatory Course
1.12 351DHNM06 Theory of State and Law 180 6 Mandatory Course
1.04 351OEYTM04 Modern History of Uzbekistan 120 4 Mandatory Course
1.03 351XTM08 Foreign Language 120 4 Mandatory Course
1.09 351MTM06 Spirituality Studies 120 4 Mandatory Course
1.11 351KHM06 Constitutional Law 180 6 Mandatory Course
1.12 351MG’NAM04 Theory and Practice of National Ideology 180 6 Mandatory Course
1.06 351TATM04 Information Technologies in Education 120 4 Mandatory Course
1.07 351UmPsixM08 General Psychology 120 4 Mandatory Course
1.13 351HS1M08 Legal Fields I 120 4 Mandatory Course
1.14 351GAM04 Foundations of Globalization 120 4 Mandatory Course
1.15 351MadM04 Cultural Studies 120 4 Mandatory Course
1.17 351MG’TTM06 Technologies and Methods of Promoting National Ideology 120 4 Mandatory Course
2.01 351MG’TTM06 Civil Society 180 6 Elective Course
1.16 351TarM06 Foundations of Education 180 6 Mandatory Course
2.02 351BFT08 Philosophy of Knowledge 120 4 Elective Course
351BTYJT08 Sustainable Development and Progress
Total: 646 26
1.09 351UmPedM08 General Pedagogy 120 4 Mandatory Course
1.19 351MFO’MM06 Teaching Methodology for Specialized Subjects 180 6 Mandatory Course
1.20 351SMTTM08 History of Political and Ideological Teachings 180 6 Mandatory Course
1.21 351IFM06 Social Philosophy 180 6 Mandatory Course
1.18 351HS2M12 Legal Fields II 120 4 Mandatory Course
2.04 351AFT04 Philosophy of Ethics 120 4 Elective Course
1.18 351HS2M12 Legal Fields II 180 6 Mandatory Course
1.20 351SMTTM08 History of Political and Ideological Teachings 120 4 Mandatory Course
1.23 351MJTTM04 Systemic Analysis of Ideological Processes 180 6 Mandatory Course
2.05 351ST06 Political Science 180 6 Elective Course
Total: 720 26
Year 4 / Semester 7
1.22 351GeoM06 Geopolitics 180 6 Mandatory Course
1.24 351THM06 Education Law 180 6 Mandatory Course
2.06 351DDTT06 History of World Religions 180 6 Elective Course
2.07 351OST06 Sociology of Family 120 4 Elective Course
Year 4 / Semester 8
2.09 351MPA26 Qualification and Pedagogical Practice 1140 26 Mandatory Course
2.10 351YDA04 Final State Certification 120 4 Mandatory Course
Total: 1260 30
Spirituality Studies
1.09 351MTM06 Spirituality Studies 120 4 1
1.10 351MTM06 Spirituality Studies 120 4 2
The concept of spirituality, its content, and essence. The significance of spirituality, its place and importance in life, and various perspectives and definitions. The definition of spirituality in President Islam Karimov’s work *High Spirituality – Invincible Power*, and its role in studying the essence of spirituality. The subject of spirituality. A discipline that studies the spiritual life of individuals and society. The goal of the foundation of spirituality is to serve as the basis for the spiritual development of society. The negative impact of spiritual poverty on societal progress. Spirituality and culture. Their interrelation. The interconnectedness of material and spiritual culture. Culture and spirituality as unifying factors for the present and future. Cultural wealth and its role in an individual’s spiritual maturity. Spiritual heritage as the foundation of spiritual development. Cultural heritage. The role of spirituality in the life of society and individuals. Spiritual values and their significance in human development. The concept of values. The importance of spiritual values in educating youth, fostering national pride, and self-awareness. The role of religious values in achieving spiritual maturity. Categories of “spirituality”: self-awareness, knowledge, purity of heart, generosity, sincerity, good intentions, loyalty, honesty, trust, piety, purity, compassion, and others. The methodological foundations of the “Foundations of Spirituality” course. Knowledge and skills related to the “Foundations of Spirituality” as a historical-theoretical discipline and its place in the system of social sciences and humanities.