Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan “Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirish” mavzusida o‘tkazilayotgan xalqaro konferensiya doirasida xorijiy mehmonlar Jizzax shahriga yetib kelishdi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan “Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirish” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini boshladi. Anjuman University of Georgia hamda GATESOL Conferences tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Konferensiyada Georgia universiteti professorlari doktor David Chiesa, doktor Alisa Leckie, doktor Rebecca Raab, Amy Morales va Susan Mann kabi xalqaro ekspertlar ishtirok etib, ingliz tili ta’limidagi zamonaviy tendensiyalar va ilg‘or tajribalar bo‘yicha o‘z fikr va tavsiyalari bilan o‘rtoqlashmoqda.
Xalqaro anjumanni Jizzax viloyati hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Akmal Savurbayev ochib berib, mazkur tadbir hududda ta’lim sifatini oshirish, xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirish va pedagog kadrlar salohiyatini mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Shundan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshqarma boshlig‘i Xusanboy G‘aniyev kirish so‘zi bilan ishtirok etib, konferensiya ishiga omad tiladi hamda ingliz tili ta’limini rivojlantirish mamlakat ta’lim siyosatida ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanini qayd etdi.Tadbirning ochilish marosimida, shuningdek, universitet rektori Yuldashev Maksudjon Abdullayevich ham nutq so‘zladi. U o‘z so‘zida mazkur nufuzli tadbirni tashkil etishga hissa qo‘shgan barcha muassasa va hamkorlarga minnatdorchilik bildirdi. U, xususan, Georgia universitetiga akademik hamkorlik va institutsional qo‘llab-quvvatlash uchun alohida tashakkur izhor etib, bu hamkorlik ingliz tili ta’limi va o‘qituvchilar tayyorlash tizimini takomillashtirishda muhim omil ekanligini ta’kidladi. Konferensiya ishi o‘zbek va ingliz tillarida olib borilmoqda.

International guests have arrived in the city of Jizzakh within the framework of the international conference on the topic “Developing English Language Teaching in Higher Education,” initiated by Jizzakh State Pedagogical University.
The international conference on the topic “Developing English Language Teaching in Higher Education,” initiated by Jizzakh State Pedagogical University, has commenced its work. The forum is being organized in collaboration with the University of Georgia and GATESOL Conferences.
International experts, including University of Georgia professors Dr. David Chiesa, Dr. Alisa Leckie, Dr. Rebecca Raab, Amy Morales, and Susan Mann, are participating in the conference, sharing their insights and recommendations on modern trends and best practices in English language education.
The international forum was opened by Akmal Savurbayev, Deputy Governor of Jizzakh Region for Youth Policy, Social Development, and Spiritual and Educational Affairs. He emphasized that this event is of great importance in improving the quality of education in the region, expanding international academic cooperation, and strengthening the potential of teaching staff.
Following this, Xusanboy G’aniyev, Head of Department at the Ministry of Preschool and School Education, delivered an opening address, wishing success to the conference’s work and noting that developing English language education is one of the priority directions in the country’s educational policy. At the opening ceremony of the event, the Rector of the University, Maksudjon Abdullayevich Yuldashev, also spoke. In his remarks, he expressed gratitude to all institutions and partners who contributed to organizing this prestigious event. He especially thanked the University of Georgia for its academic cooperation and institutional support, emphasizing that this partnership is a crucial factor in improving English language education and the teacher training system. The conference proceedings are being conducted in Uzbek and English.