Jizzax davlat pedagogika universitetida “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurash – davr talabi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbir yoshlar ongida mafkuraviy immunitetni mustahkamlash, diniy va dunyoviy bilimlarni uyg‘unlashtirish, buzg‘unchi g‘oyalar ta’siriga qarshi kurashishda ogohlikni oshirishga qaratildi.
Uchrashuvda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi mutaxassislari A.S. Mamadaliyev va B.Z. Mahmudov, shuningdek universitet rahbariyati vakillari talaba yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar ma’rifatning jaholatga qarshi eng kuchli qurol ekanini ta’kidlashdi.
Shuningdek, yoshlar orasida diniy savodxonlikni oshirish, aqidaparastlikning paydo bo‘lish sabablari va uning oldini olish bo‘yicha ilmiy asoslangan fikrlar bildirildi. Radikal oqimlarning asosan diniy bilimi yetarli bo‘lmagan yoshlarni nishonga olayotganini qayd etishdi.
Uchrashuvda talaba yoshlar globallashuv sharoitidagi mafkuraviy xatarlar, internetdagi manipulyativ axborotlar hamda terroristik guruhlarning tuzoqlari haqida ogohlantirilib, yoshlarning mustaqil fikrlashi va hushyorligi muhimligi alohida urg‘ulandi.
Tadbir davomida talabalar mutaxassislarga savollar berib, diniy va dunyoviy bilimlarni to‘g‘ri manbalardan olish, radikal g‘oyalarning asl mohiyatini tushunish bo‘yicha muhim ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Uchrashuv yoshlarning ma’naviy dunyoqarashini kengaytirish, ularni mafkuraviy xatarlaridan himoya qilish hamda ilm-ma’rifatga bo‘lgan qiziqishini oshirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

A round-table discussion was held at Jizzakh State Pedagogical University on the topic ‘Combating Ignorance with Enlightenment – A Demand of the Time’
The event was aimed at strengthening ideological immunity in the minds of youth, harmonizing religious and secular knowledge, and increasing awareness to combat the influence of destructive ideas.
The meeting was attended by specialists from the Imam Bukhari International Scientific Research Center under the Cabinet of Ministers, A.S. Mamadaliyev and B.Z. Mahmudov, as well as representatives of the university leadership and student youth.
Speakers at the event emphasized that enlightenment is the most powerful weapon against ignorance.
Furthermore, scientifically grounded views were presented on increasing religious literacy among youth, the causes of extremism, and its prevention. It was noted that radical movements primarily target young people with insufficient religious knowledge.
During the meeting, student youth were warned about ideological threats in the context of globalization, manipulative information on the internet, and the traps set by terrorist groups, with particular emphasis placed on the importance of independent thinking and vigilance among young people.
During the event, students asked questions to the specialists and gained important information on obtaining religious and secular knowledge from correct sources and understanding the true nature of radical ideas.
The meeting played a significant role in broadening the spiritual worldview of the youth, protecting them from ideological threats, and increasing their interest in knowledge and enlightenment.