Jizzax davlat pedagogika universitetida “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurash – davr talabi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbir yoshlar ongida mafkuraviy immunitetni mustahkamlash, diniy va dunyoviy bilimlarni uyg‘unlashtirish, buzg‘unchi g‘oyalar ta’siriga qarshi kurashishda ogohlikni oshirishga qaratildi.
Uchrashuvda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi mutaxassislari A.S. Mamadaliyev va B.Z. Mahmudov, shuningdek universitet rahbariyati vakillari talaba yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar ma’rifatning jaholatga qarshi eng kuchli qurol ekanini ta’kidlashdi.
Shuningdek, yoshlar orasida diniy savodxonlikni oshirish, aqidaparastlikning paydo bo‘lish sabablari va uning oldini olish bo‘yicha ilmiy asoslangan fikrlar bildirildi. Radikal oqimlarning asosan diniy bilimi yetarli bo‘lmagan yoshlarni nishonga olayotganini qayd etishdi.
Uchrashuvda talaba yoshlar globallashuv sharoitidagi mafkuraviy xatarlar, internetdagi manipulyativ axborotlar hamda terroristik guruhlarning tuzoqlari haqida ogohlantirilib, yoshlarning mustaqil fikrlashi va hushyorligi muhimligi alohida urg‘ulandi.
Tadbir davomida talabalar mutaxassislarga savollar berib, diniy va dunyoviy bilimlarni to‘g‘ri manbalardan olish, radikal g‘oyalarning asl mohiyatini tushunish bo‘yicha muhim ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Uchrashuv yoshlarning ma’naviy dunyoqarashini kengaytirish, ularni mafkuraviy xatarlaridan himoya qilish hamda ilm-ma’rifatga bo‘lgan qiziqishini oshirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

В Джизакском государственном педагогическом университете прошла беседа за круглым столом на тему «Борьба с невежеством посредством просвещения — требование времени»
Мероприятие было направлено на укрепление идеологического иммунитета в сознании молодежи, гармонизацию религиозных и светских знаний, а также повышение бдительности в противодействии влиянию деструктивных идей.
Во встрече приняли участие специалисты Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари при Кабинете Министров А.С. Мамадалиев и Б.З. Махмудов, а также представители руководства университета и студенческая молодежь.
Выступающие на мероприятии подчеркнули, что просвещение является самым сильным оружием против невежества.
Также были высказаны научно обоснованные мнения о повышении религиозной грамотности среди молодежи, причинах возникновения религиозного фанатизма и способах его предотвращения. Было отмечено, что радикальные течения в основном нацелены на молодых людей с недостаточными религиозными знаниями.
На встрече студенческая молодежь была предупреждена об идеологических угрозах в условиях глобализации, манипулятивной информации в интернете и ловушках террористических групп, особо подчеркнута важность самостоятельного мышления и бдительности молодежи.
В ходе мероприятия студенты задавали вопросы специалистам и получили важную информацию о том, как правильно получать религиозные и светские знания из достоверных источников, а также о понимании истинной сущности радикальных идей.
Встреча имела важное значение в расширении духовного мировоззрения молодежи, защите ее от идеологических угроз и повышении ее интереса к науке и просвещению.