JDPUda “O‘zbek filologiyasining dolzarb masalalari” bo‘yicha Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetining filologiya fakulteti huzuridagi “O‘zbek adabiyotini o‘qitish metodikasi” kafedrasi tomonidan “O‘zbek filologiyasining dolzarb masalalari va uni o‘qitish metodikasi muammolari” mavzusida IV an’anaviy Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Tadbir 2024-yil 27-dekabrdagi 490-son farmoyish bilan tasdiqlangan 2025-yilgi Xalqaro va Respublika ilmiy anjumanlar rejasiga muvofiq tashkil etildi.
Anjumanda O‘zbekistonning Andijon, Namangan, Buxoro, Toshkent, Samarqand, Farg‘ona viloyatlarida faoliyat yuritayotgan professor-o‘qituvchilar, shuningdek Turkiya, Ozarbayjon va Tojikistondan yetakchi olimlar o‘z ilmiy maqola va ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Tadbir doirasida o‘zbek adabiyoti va uni o‘qitish metodikasiga oid ilmiy izlanishlar jamlangan “O‘zbek filologiyasining dolzarb masalalari va uni o‘qitish metodikasi muammolari” nomli kitob nashr etilgani e’lon qilindi.
Anjumanning faxriy mehmonlaridan — Sug‘d viloyati O‘zbeklar ma’naviyat va ma’rifat markazi raisi, pedagogika fanlari nomzodi, “Do‘stlik” ordeni sohibi Ilhom Yusupov “Tojikiston–O‘zbekiston adabiy aloqalari” mavzusida ma’ruza qildi hamda universitetga kitoblar sovg‘a qildi.

An international scientific and practical conference on “Current Issues of Uzbek Philology” was held at JSPU.
The 4th traditional International Scientific-Practical Conference on the topic “Current Issues of Uzbek Philology and Problems of its Teaching Methodology” was held by the Department of “Methods of Teaching Uzbek Literature” at the Faculty of Philology of Jizzakh State Pedagogical University.
The event was organized in accordance with the 2025 International and Republic Scientific Conferences plan, approved by Order No. 490 dated December 27, 2024.
Professors and teachers from the Andijan, Namangan, Bukhara, Tashkent, Samarkand, and Fergana regions of Uzbekistan, as well as leading scholars from Turkey, Azerbaijan, and Tajikistan, participated in the conference with their scientific articles and presentations.
During the event, it was announced that a book titled “Current Issues of Uzbek Philology and Problems of its Teaching Methodology,” compiling scientific research on Uzbek literature and its teaching methodology, has been published.
One of the conference’s honorary guests — Ilhom Yusupov, Chairman of the Uzbek Spirituality and Enlightenment Center of Sughd Region, Candidate of Pedagogical Sciences, and recipient of the “Do‘stlik” (“Friendship”) Order — gave a lecture on the topic “Tajikistan-Uzbekistan Literary Relations” and also gifted books to the university.
Furthermore, presentations by scholars from Khujand State University, the Nizami Ganjavi Institute of Literature, and Azerbaijan State Pedagogical University were also heard. The speeches by JSPU professors U. Kosimov, Z. Pardayeva, and N. Soatova made a great impression on the participants.