JDPUda jismoniy tarbiya va sportning innovatsion rivojiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida 17–18-noyabr kunlari “Innovatsion, raqamlashtirilgan va globallashgan jamiyatda jismoniy tarbiya va sportning o‘rni va vazifalari” mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyani universitet rektori, professor Maqsudjon Yuldashev ochib berdi. O‘z nutqida u xalqaro hamkorlikning bugungi globallashuv jarayonida tobora kuchayib borayotgani, bunday ilmiy anjumanlar esa hamkorlik aloqalarini mustahkamlashda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Shuningdek, sport sohasida erishilayotgan yutuqlar, jismoniy sog‘liq va sportning o‘zaro uzviy bog‘liqligi haqida so‘z yuritdi.
Tadbir avvalida xorijiy va qo‘shni davlatlardan tashrif buyurgan mehmonlarga esdalik sovg‘alari hamda milliy kiyimlar topshirildi.
Mazkur nufuzli anjumanda mahalliy va xorijiy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, ilmiy tadqiqotchilar, sport sohasidagi yetuk mutaxassislar hamda yosh olimlar ishtirok etishdi.
Konferensiya doirasida innovatsion pedagogik texnologiyalar, jismoniy tarbiya tizimini raqamlashtirish, zamonaviy sport tibbiyoti, sport psixologiyasi, ommaviy sportni rivojlantirish kabi dolzarb masalalar yuzasidan ilmiy ma’ruzalar tinglandi va amaliy tajriba almashildi.
Tadbir jismoniy tarbiya va sport sohasidagi ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash, ta’lim jarayoniga ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy etish hamda yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga xizmat qildi.
Konferensiya uch tilda — o‘zbek, rus va ingliz tillarida olib borildi.
Konferensiyadan so‘ng mehmonlar universitet va Jismoniy tarbiya va sport fakultetida yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi.“Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeylarida bo‘lishdi.

В ДжГПУ прошла международная конференция, посвященная инновационному развитию физического воспитания и спорта.
17-18 ноября в Джизакском государственном педагогическом университете прошла международная научно-практическая конференция на тему «Роль и задачи физической культуры и спорта в инновационном, цифровизированном и глобализированном обществе».
Конференцию открыл ректор университета, профессор Максуджон Юлдашев. В своём выступлении он подчеркнул, что международное сотрудничество в современном процессе глобализации становится всё более интенсивным, и такие научные форумы играют важную роль в укреплении партнёрских связей.
Также были затронуты вопросы о достижениях в области спорта и о тесной взаимосвязи между физическим здоровьем и спортом.
В начале мероприятия гостям из зарубежных и соседних стран были вручены памятные подарки и национальные костюмы.
В этом престижном форуме приняли участие профессора и преподаватели отечественных и зарубежных высших учебных заведений, научные исследователи, ведущие специалисты в области спорта, а также молодые ученые.
В рамках конференции были заслушаны научные доклады и состоялся обмен практическим опытом по таким актуальным вопросам, как инновационные педагогические технологии, цифровизация системы физического воспитания, современная спортивная медицина, спортивная психология и развитие массового спорта.
Мероприятие способствовало поддержке научных исследований в области физической культуры и спорта, внедрению передового зарубежного опыта в образовательный процесс, а также пропаганде здорового образа жизни среди молодежи.
Конференция велась на трех языках — узбекском, русском и английском.
После конференции гости ознакомились с условиями, созданными в университете и факультете физической культуры и спорта. Они посетили музеи «Памяти жертв репрессий».