“8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni” munosabati bilan tantanali bayram tadbiri o‘tkazildi
8-mart xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati va xotin-qizlarga ehtirom belgisi sifatida universitet kasaba uyushmalari qo‘mitasi hamda rahbariyat tomonidan tantanali bayram tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda universitet rektori  professor-o‘qituvchilar bilan  bir safda xizmat qilayotgan matonatli va latofatli xodimalar ham ishtirok etdi.
Tantanani universitet rektori Sh.Sharipov , mashaqqatli va shu bilan birga sharafli kasbda xizmat qilayotgan ayollarni bayram bilan qutlab, bir guruh faol xodimlarga bayram sovg‘alari va faxriy yorliqlarini topshirdi. Shuningdek,bayram arafasida ayollar o‘rtasida o‘tkazilgan sport musobaqalarida g‘olib bo‘lgan jamoalarga hamda faol ishtirokchilarga universitet kasaba uyushmasi hamda rahbariyat tomonidan tashkillashtirilgan qimmatbaho sovg‘alar  topshirildi.
– Onalarga, xotin-qizlarga bo‘lgan samimiy e’tiroflarini tinglar ekanman, tunlari beshikda yotgan bolasiga alla aytib kashta tikkan, “charchadim” demasdan bir etak bolaga ertak  o‘qib, ularning yuragiga ezgulik niholini qadagan o‘zbegim onalari ko‘z oldimga keldi. Millat farzandiga o‘qish, yozishni o‘rgatayotgan munis ustozlarimiz, jahon arenalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritib, yurt bayrog‘ini ko‘kka ko‘tarayotgan talaba qizlarimiz,  qo‘lida kitob, ilm-fanda  ko‘plab yutuqlarga erishayotgan bo‘lajak olimalarimiz borligi g‘ururimni osmon qadar ko‘taradi.  Ayolning yuragi mehr-muhabbat va samimiyat tuyg‘ulari bilan jo‘shib turadi deyishadi. Men ishonaman, sizning yuragingizda jo‘sh urib turgan mana shu oliyjanob tuyg‘u bor ekan,  qay bir ishga kirishsangiz, g‘ayrat va shijoatingizni ila baxtga erishasiz. Ayoli baxtli, baxtiyor onalar ko‘p yurtning esa qaddi bukilmaydi, qadri to‘kilmaydi.   Qaddingiz bukilmasin, qadringiz to‘kilmasin aziz ayollar,-deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Tantananing taqdirlash qismidan so‘ng, hush kayfiyatda badiiy qism davom ettirildi. She’r aytib, qo‘shiq kuylab, raqslarda xirom aylab, o‘zlari va hamkasblarini yanada xursand qilishdi.
Universitet badiiy jamoasi tomonidan an’anaga aylangan, har tadbir va bayramlarda kreativ yondashilib tayyorlanayotgan konsert dasturi bayram tuhfasi sifatida namoyish etilgan-da, barchaning kayfiyati maksimal darajaga ko‘tarildi. Bayramona kayfiyatni ular o‘zlari bilan hatto xonadonlariga olib ketishdi.
Noodatiy tarzda boshlangan tadbir so‘ngida barcha ayollarga gullar  musiqa sadolari ostida tarqatildi. Ularning ko‘zlaridagi quvonch va yuzlaridagi tabassumi tadbirning ijobiy kayfiyatda o‘tishiga zamin yaratdi.

В ДжГПУ состоялось праздничное мероприятие по случаю «8 марта – Международного женского дня»
В связи с Международным женским днем ​​8 марта и в знак уважения к женщинам комитет профсоюзов университета и руководство провели праздничное мероприятие. В мероприятии приняли участие ректор университета и профессорско-преподавательский состав, а также трудолюбивые и добрые сотрудники.
Ректор университета Ш.Шарипов поздравил с праздником женщин, трудящихся в тяжелой и в то же время почетной профессии, и вручил группе активных сотрудников праздничные подарки и почетные грамоты. Также накануне праздника командам-победителям и активным участницам женских спортивных соревнований были вручены ценные подарки, организованные профсоюзом и руководством университета.
— Слушая их искренние признания перед матерями и женщинами, я видел перед глазами узбекских мам, которые по ночам шили вышивку своему ребенку, лежащему в кроватке, читали ребенку сказку, не говоря: «Я устала», и посеяли семена добра в их сердцах. Наши учителя Муниса, которые учат детей нации читать и писать, наши ученицы, побеждающие на мировых аренах и поднимающие синий флаг страны, с книгами в руках, добиваются многих достижений в науке. наших молодых ученых заставляет меня гордиться. Говорят, сердце женщины переполнено чувством любви и искренности. Я верю, что пока в вашем сердце горит это благородное чувство, вы своим рвением и энтузиазмом достигнете счастья в любом деле, за которое беретесь. Страна, где много счастливых женщин и счастливых матерей, не теряет своей ценности. Дорогие женщины, не теряйте своего достоинства, не теряйте своего достоинства, — говорит ректор университета Ш.Шарипов.
После награждения участников в веселом настроении продолжилась художественная часть. Они радовали себя и своих коллег чтением стихов, пением, танцами.
Хотя ставшая традиционной и творчески подготовленная к каждому мероприятию и празднику концертная программа была преподнесена в качестве праздничного подарка творческим коллективом университета, настроение у всех было поднято на максимальный уровень. Праздничное настроение они унесли с собой даже в свои дома.
В завершение мероприятия, начавшегося необычно, под звуки музыки всем женщинам были розданы цветы. Радость в их глазах и улыбки на лицах создали основу позитивного настроения мероприятия.