Jizzax davlat pedagogika universiteti Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri Jabborova Anora xorijiy stajirovka doirasida Ispaniyaning mashhur shaharlaridan biri bo‘lgan Barselonaga tashrif buyurdi. Tashrif davomida u sport menejmenti, marketing va innovatsion ta’lim metodikalari bo‘yicha xalqaro miqyosda yetakchi bo‘lgan Johann Cruyff instituti faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Mazkur institutda Jabborova Anora institut menejeri janob Roman Paskal bilan uchrashdi. Suhbat davomida tomonlar ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi xalqaro hamkorlik istiqbollarini, ayniqsa sport sohasi bilan bog‘liq ingliz tilini o‘qitish metodikasini o‘rganish, hamkorlikda seminar va master-klasslar tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Uchrashuv davomida Johann Cruyff institutining zamonaviy infratuzilmasi, interaktiv o‘quv tizimi, sport sohasida liderlik va menejmentga oid o‘quv dasturlari haqida keng qamrovli ma’lumotlar berildi. Universitetda xorijiy tajribani joriy etish, talabalar va ustozlar uchun zamonaviy o‘quv metodikalarini olib kirish bo‘yicha qiziqarli g‘oyalar muhokama qilindi.
Mazkur tashrif JDPU va yevropalik yetakchi ta’lim muassasalari o‘rtasida xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, hamda ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ladi.

В ходе визита она ознакомилась с деятельностью Института Йохана Кройфа, который является международным лидером в области спортивного менеджмента, маркетинга и инновационных методик обучения.
В этом институте Джабборова Анора встретилась с менеджером института господином Романом Паскалем. В ходе беседы стороны обсудили перспективы международного сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями, в частности, изучение методики преподавания английского языка, связанной со спортивной сферой, а также возможности организации совместных семинаров и мастер-классов.
В ходе встречи была представлена подробная информация о современной инфраструктуре Института Йохана Кройфа, интерактивной системе обучения, учебных программах по лидерству и менеджменту в сфере спорта. Обсуждались интересные идеи по внедрению зарубежного опыта в университете, а также по применению современных методик обучения для студентов и преподавателей.
Данный визит станет одним из важных шагов на пути дальнейшего укрепления международного сотрудничества между ДжГПУ и ведущими европейскими образовательными учреждениями, а также выведения качества образования на новый уровень.