JDPU va Hindistonning National Heart Institute o‘rtasida strategik hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi.
2025-yil 7–9-iyul kunlari Jizzax Davlat pedagogika universitetiga (JDPU) Hindistonning National Heart Institute xalqaro aloqalar bo‘limi direktori Dr. Anand Kumar Tripathi boshchiligidagi delegatsiya rasmiy tashrif bilan keldi. Delegatsiya tarkibida Zafar Khan hamda Hindistonning Janessa Educare konsalting firmasi direktori Jerry Mendes ham ishtirok etdi.
Mazkur tashrif JDPU va Hindistondagi yetakchi tibbiyot instituti o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, ta’lim va amaliyot sohasida o‘zaro tajriba almashish, shuningdek, JDPUning xalqaro nufuzini oshirish maqsadida tashkil etildi.
Ilk bor — JDPU rektorining xalqaro maslahatchisi tayinlandi.
Tashrifning asosiy qismi 9-iyul kuni bo‘lib o‘tdi. Unda JDPU rektori Shavkat Sharipov va Dr. Anand Kumar Tripathi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi hamda hamkorlik shartnomasi imzolandi. Shu munosabat bilan, Dr. Anand Kumar Tripathi JDPUni xalqaro miqyosda targ‘ib qilish bo‘yicha rektorning jamoatchilik asosidagi maslahatchisi etib tayinlandi.
Bu lavozim universitet tarixida ilk bor joriy etilib, uning doirasida JDPUning xalqaro hamkorlik salohiyatini kengaytirish, xorijiy investitsiya va grantlarni jalb etish, ta’lim xizmatlarini eksport qilish, shuningdek, JDPUni xalqaro ta’lim bozorida raqobatbardosh brend sifatida shakllantirish ko‘zda tutilgan.
JDPU imkoniyatlari bilan tanishuv — muhim taassurotlar
Tashrif doirasida mehmonlar JDPUda talabalar uchun yaratilgan infratuzilma bilan yaqindan tanishishdi. Ular universitetning tibbiyot yo‘nalishi bo‘yicha olib borilayotgan ta’lim jarayonlari, zamonaviy auditoriyalar, ma’ruza zallari, talaba-abituriyentlar bilan ishlovchi Registrator bo‘limi, hamda barcha qulayliklarga ega yotoqxona faoliyati bilan tanishishdi.Mehmonlar, ayniqsa, JDPUda 24/7 faoliyat yuritadigan, turli sohalar bo‘yicha boy adabiyotlar fondiga ega bo‘lgan elektron va an’anaviy kutubxona faoliyatini yuqori baholashdi.
Shifoxonalarga tashrif — amaliyotdagi hamkorlik imkoniyatlari
Tibbiyot yo‘nalishidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida delegatsiya Jizzax shahridagi qator tibbiy muassasalarga ham tashrif buyurdi. Bu tashrif orqali JDPU talabalari uchun yaratilgan amaliy tajriba o‘tish sharoitlari, shifoxonalar bilan o‘zaro hamkorlik mexanizmlari bilan tanishildi.
Xorijiy talabalarni jalb qilish — istiqbolli maqsadlardan biri
Uchrashuvlar davomida JDPUga Hindistonlik talabalarni tibbiyot yo‘nalishi bo‘yicha o‘qishga jalb etish masalasi ham muhokama etildi. Dr. Anand Kumar Tripathi mazkur yo‘nalishda keng qamrovli tashviqot ishlarini olib borishini, JDPUni Xindistonda va boshqa xorijiy davlatlarda faol targ‘ib qilishini ma’lum qildi.

Strategic cooperation between JSPU and India’s National Heart Institute has been elevated to a new level.
From July 7 to 9, 2025, a delegation from India’s National Heart Institute, led by Dr. Anand Kumar Tripathi, Director of the International Relations Department, paid an official visit to Jizzakh State Pedagogical University (JDPU). The delegation also included Zafar Khan and Jerry Mendes, Director of the Indian consulting firm Janessa Educare.
This visit was organized with the aim of further strengthening cooperation between JSPU and one of India’s leading medical institutes, fostering mutual exchange of experience in education and practice, and enhancing JSPU’s international reputation.
For the first time, an International Advisor to the Rector has been appointed at JSPU.
The main part of the visit took place on July 9, during which a Memorandum of Understanding and a Cooperation Agreement were signed between JSPU Rector Shavkat Sharipov and Dr. Anand Kumar Tripathi. On this occasion, Dr. Anand Kumar Tripathi was appointed as the Rector’s Public Advisor for the International Promotion of JSPU.
This position has been introduced for the first time in the university’s history. Within its framework, the goals include expanding JSPU’s international cooperation potential, attracting foreign investments and grants, promoting the export of educational services, and positioning JSPU as a competitive brand in the international education market.
Exploring JSPU’s Potential — Lasting Impressions
As part of the visit, the guests became closely acquainted with the infrastructure created for students at JSPU. They observed the ongoing educational processes in the medical faculty, visited modern classrooms and lecture halls, the Registrar’s Office which works with students and applicants, and student dormitories equipped with all necessary facilities. The guests were particularly impressed by the university’s 24/7 operating library—both electronic and traditional—with a rich collection of literature across various fields.
Hospital Visits — Opportunities for Practical Collaboration
To further develop cooperation in the field of medicine, the delegation also visited several medical institutions in the city of Jizzakh. Through these visits, they became acquainted with the practical training opportunities available to JSPU students and explored the mechanisms of collaboration between the university and local hospitals.
Attracting International Students — One of the Key Strategic Goals
During the meetings, the issue of attracting Indian students to study medicine at JSPU was also discussed. Dr. Anand Kumar Tripathi stated that he would carry out extensive promotional activities in this direction and actively promote JSPU in India and other foreign countries.