“Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ–848-son, 16.06.2023-y.) Prezident tomonidan imzolandi
Qonunga muvofiq, quyidagi jismoniy shaxslar davlat hisobidan yuridik yordam olish huquqiga ega:
kam ta’minlangan shaxslar, agar ular:
• fuqarolik ishlari bo‘yicha da’vogarlar yoki javobgarlar;
• ma’muriy ishlar bo‘yicha arizachilar;
• ma’muriy qamoq tarzidagi ma’muriy jazo nazarda tutilgan ma’muriy huquqbuzarlikni sodir etgan shaxslar;
• jinoyat ishlari bo‘yicha gumon qilinuvchilar, ayblanuvchilar, sudlanuvchilar, shuningdek mahkumlar bo‘lsa;
ruhiy holati buzilgan jismoniy shaxslar, ularga “Psixiatriya yordami to‘g‘risida”gi Qonunga muvofiq psixiatriya yordami ko‘rsatilayotganda;
o‘z huquqlari buzilgan, “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonunda nazarda tutilgan xotin-qizlar va erkaklarning teng huquqliligi buzilganligi munosabati bilan sudga murojaat qilgan jismoniy shaxslar;
Jinoyat-protsessual kodeksiga muvofiq jinoyat ishi bo‘yicha advokat ishtirok etishi shart bo‘lgan taqdirda, gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchi.
Davlat hisobidan yuridik yordam olish uchun jismoniy shaxslar eksterritoriallik prinsipi asosida maxsus vakolatli davlat organiga (Adliya vazirligiga) og‘zaki, yozma yoki elektron shaklda murojaat qiladi.
Ariza maxsus vakolatli davlat organiga kelib tushgan kundan e’tiboran 3 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi (Jinoyat-protsessual kodeksida nazarda tutilgan, jinoyat ishlari bo‘yicha advokat ishtirok etishi shart bo‘lgan hollar va muddatlar bundan mustasno).
Davlat hisobidan yuridik yordam faqat Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatuvchi advokatlar reestriga kiritilgan advokatlar tomonidan ko‘rsatiladi.
Maxsus vakolatli davlat organining davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish haqidagi qarori yoki advokat tayinlash to‘g‘risidagi surishtiruvchining, tergovchining, prokurorning qarori yoxud sudning ajrimi “Yuridik yordam” axborot tizimida ro‘yxatga olinganidan keyin tizim advokatni avtomatik ravishda tanlaydi.
Advokatga Hukumat tomonidan belgilanadigan tartibda va miqdorlarda to‘lov amalga oshiriladi.
Davlat hisobidan yuridik yordam olish huquqiga ega bo‘lgan jismoniy shaxslarning huquq va majburiyatlariga quyidagilar kiradi:
Davlat hisobidan yuridik yordam olish huquqiga ega bo‘lgan jismoniy shaxslar:
• ushbu Qonunda belgilangan tartibda va hollarda davlat hisobidan malakali yuridik yordam olishga;
• davlat hisobidan yuridik yordam olishni rad etishga;
• o‘zlariga davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatilishi chog‘ida olingan axborotning maxfiyligiga rioya etilishini talab qilishga;
• maxsus vakolatli davlat organi xodimlarining harakatlari (harakatsizligi) ustidan yuqori turuvchi organga yoki sudga shikoyat qilishga haqli.
• Davlat hisobidan yuridik yordam olish huquqiga ega bo‘lgan jismoniy shaxslar:
• davlat hisobidan yuridik yordam olish uchun murojaat qilganda haqqoniy va to‘liq axborot taqdim etishi;
• davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatilishiga ta’sir etuvchi holatlar to‘g‘risida maxsus vakolatli davlat organini o‘z vaqtida xabardor qilishi;
• davlat hisobidan yuridik yordam olish uchun o‘zlari yolg‘on yoki chalg‘ituvchi ma’lumotlar taqdim etganligi faktlari tasdiqlangan taqdirda, davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish bilan bog‘liq xarajatlarning o‘rnini qoplashi shart.
Davlat hisobidan yuridik yordam olish huquqiga ega bo‘lgan jismoniy shaxslar qonunchilikka muvofiq boshqa huquqlarga ega bo‘lishi va ularning zimmasida o‘zga majburiyatlar ham bo‘lishi mumkin.

JURISPRUDENCE PUBLIC
The Law “On providing legal aid at the expense of the state” (ORQ-848, 16.06.2023) was signed by the President.
According to the law,the following individuals has the right to receive legal aid at the expense of the state:
low-income persons, if they:
• plaintiffs or defendants in civil cases;
• applicants for administrative affairs;
• persons who have committed an administrative offense punishable by administrative imprisonment;
• if there are suspects, defendants, defendants, as well as convicts in criminal cases;
individuals with a mental disorder, when they are provided with psychiatric care in accordance with the Law “On Psychiatric Care”;
their rights have been violated,Individuals who applied to the court in connection with the violation of equal rights of women and men provided for in the Law “On Guarantees of Equal Rights and Opportunities for Women and Men”;
The suspect, the accused or the defendant, in the event that a lawyer is required to participate in a criminal case in accordance with the Code of Criminal Procedure.
In order to receive legal assistance at the expense of the state, individuals apply verbally, in writing or electronically to a specially authorized state body (Ministry of Justice) based on the principle of extraterritoriality.
The application is considered within 3 working days from the date of receipt by the specially authorized state body (except for the cases and periods provided by the Code of Criminal Procedure, when the participation of a lawyer in criminal cases is mandatory).
Legal aid at the expense of the state is provided only by lawyers included in the register of lawyers providing legal aid at the expense of the state.
The system automatically selects a lawyer after the decision of a specially authorized state body to provide legal aid at the expense of the state or the decision of the investigator, investigator, prosecutor or court ruling on the appointment of a lawyer is registered in the “Legal Aid” information system.
The lawyer is paid in the manner and amounts determined by the Government.
The rights and obligations of natural persons who have the right to receive legal aid at the expense of the state include:
Individuals who have the right to receive legal aid at the expense of the state:
• to receive qualified legal assistance at the expense of the state in the manner and in the cases specified in this Law;
• to refuse to receive legal aid at the expense of the state;
• to demand confidentiality of the information received during the provision of legal assistance at the expense of the state;
• has the right to appeal to a higher authority or a court about the actions (inaction) of employees of a specially authorized state body.
• Individuals who have the right to receive legal aid at the expense of the state:
• providing truthful and complete information when applying for legal assistance at the expense of the state;
• timely inform the specially authorized state body about the circumstances affecting the provision of legal assistance at the expense of the state;
• if it is confirmed that they have provided false or misleading information in order to receive legal assistance at the expense of the state, they must compensate for the expenses related to the provision of legal assistance at the expense of the state.
Individuals who have the right to receive legal aid at the expense of the state may have other rights and obligations in accordance with the law.