Ma’lumki, jamiyatdagi har qanday o‘zgarish va yangilanishlarning huquqiy asosini yaratish, davlatchilikning asosiy mezonlaridan biri hisoblanadi. Davlat boshqaruvida halqimizning bevosita ishtirokini ta’minlash, ochiqlik-oshkoralik siyosatini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan tashabbuslarning  hayotga taqdbiq etilishi uchun albatta bu tartib taomillar qonunlarimizda aks etish lozim. Yangi O‘zbekistonda esa avvalo inson manfaatlari so‘ngra jamiyat va davlat tamoyili ilgari surilgan.
Joriy yilning 27 mart kuni Shavkat Mirziyoev pedagog xodimlarning xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlikni kuchaytirishni ko‘zda tutuvchi qonunni imzoladi.
Qonunga ko‘ra, pedagog xodimni mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash uchun ma’muriy va jinoiy javobgarliklar kuchaytirilmoqda.
Jumladan, umumiy holatda biror shaxsni majburiy mehnatga jalb etish 30 mln so‘mgacha (BHMning 100 baravari) jarimaga sabab bo‘lsa, endilikda pedagoglarni majburiy mehnatga jalb qilish 45 mln so‘mgacha (150 baravar) jarima bilan jazolanishi mumkin.
Jinoyat kodeksida ham pedagoglarga qarshi harakat uchun alohida jinoiy javobgarlik belgilandi va jazo kuchaytirildi. Pedagog xodimni mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash uchun, agar xuddi shunday qilmish uchun ma’muriy jazo qo‘llanganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, 45 mln so‘mdan 60 mln so‘mgacha jarima yoki
3 yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari jazosi belgilandi.
Shuningdek, ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki o‘z xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish uchun ham ma’muriy javobgarlik kuchaytirildi. Endilikda bu qilmish uchun fuqarolarga 2,1 mln so‘mdan 4,5 mln so‘mgacha jarima, mansabdor shaxslarga esa 3 mln so‘mdan 6 mln so‘mgacha jarima belgilanmoqda.
Ilgari pedagogning faoliyatiga noqonuniy aralashish uchun faqat jarima jazosi belgilangandi. Endilikda ushbu qilmishni takroran sodir etgan mansabdor shaxslarga 15 sutkagacha ma’muriy qamoq belgilanishi mumkin.
2 mart kuni senatorlar «Pedagog xodimlarning xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Jinoyat kodeksiga hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish haqida»gi qonunni ma’qullagandi.
Eslatib o‘tamiz, prezident Administratsiyasi sho‘ba mudiri Saida Mirziyoeva o‘qituvchilarga vazifasidan tashqari ishlarni yuklaydiganlarni ma’muriy va jinoiy javobgarlikka tortish bo‘yicha qonun loyihasi ishlab chiqilib, tez orada qabul qilinishi kutilayotganini ma’lum qilgandi.
Ushbu qonun jamiyatda pedagoglarning nufuzi va obro‘sini oshirish yo‘lidagi navbatdagi mantiqiy qadam bo‘ldi.

Трибуна юриста: Установлена ​​специальная уголовная ответственность за привлечение учителей к принудительным работам.
Известно, что создание правовой основы для любых изменений и обновлений в обществе является одним из главных критериев государственности. Для того, чтобы обеспечить прямое участие наших людей в управлении государством, для реализации инициатив, направленных на поддержку политики открытости и прозрачности, эта процедура должна быть отражена в наших продовольственных законах. В новом Узбекистане в первую очередь выдвигаются интересы человека, затем принцип общества и государства.
27 марта текущего года Президент Шавкат Мирзиёев подписал закон, которым предусмотрено усиление ответственности за воспрепятствование педагогическим работникам выполнения ими своих обязанностей.
По закону усиливается административная и уголовная ответственность за административное принуждение педагога к работе в любой форме.
Например, в общем случае привлечение лица к принудительным работам наказывается штрафом до 30 млн сумов (100-кратный размер БРС), теперь привлечение педагогов к принудительным работам может быть наказано штрафом до 45 млн сумов (150 раз).
Уголовным кодексом также установлена ​​особая уголовная ответственность за действия в отношении педагогов и усилено наказание.
За принуждение работника к работе в административном порядке в любой форме, если оно совершено после применения административного взыскания за то же деяние, педагог-педагог наказывается штрафом в размере от 45 миллионов до 60 миллионов сумов либо лишением определенных прав на срок до 3 лет либо исправительные работы до 3 лет.
Также усилена административная ответственность организации образования за незаконное воспрепятствование профессиональной деятельности педагогического работника либо воспрепятствование выполнению им своих должностных обязанностей. Теперь за это деяние граждане штрафуют от 2,1 млн до 4,5 млн сумов, а должностных лиц — от 3 млн до 6 млн сумов.
Раньше за незаконное вмешательство в деятельность педагога полагался только штраф. Теперь должностные лица, повторно совершившие данное деяние, могут быть приговорены к административному аресту на срок до 15 суток.
2 марта сенаторы одобрили закон «О внесении дополнений и изменений в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности в связи с усилением ответственности педагогов за воспрепятствование исполнению служебных обязанностей».
Отметим, руководитель аппарата администрации президента Саида Мирзиёева сообщила, что разработан и в ближайшее время ожидается принятие законопроекта о привлечении к административной и уголовной ответственности педагогов, поручающих работу не по своим обязанностям.
Этот закон стал очередным логическим шагом к повышению авторитета и репутации педагогов в обществе.
Только через развитие науки и образования
мы можем построить великую страну. Только ученый способен на великие дела. Пусть все наши учителя будут благословлены этой новостью. Теперь вы под защитой закона.