Ma’lumki, jamiyatdagi har qanday o‘zgarish va yangilanishlarning huquqiy asosini yaratish, davlatchilikning asosiy mezonlaridan biri hisoblanadi. Davlat boshqaruvida halqimizning bevosita ishtirokini ta’minlash, ochiqlik-oshkoralik siyosatini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan tashabbuslarning  hayotga taqdbiq etilishi uchun albatta bu tartib taomillar qonunlarimizda aks etish lozim. Yangi O‘zbekistonda esa avvalo inson manfaatlari so‘ngra jamiyat va davlat tamoyili ilgari surilgan.
Joriy yilning 27 mart kuni Shavkat Mirziyoev pedagog xodimlarning xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlikni kuchaytirishni ko‘zda tutuvchi qonunni imzoladi.
Qonunga ko‘ra, pedagog xodimni mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash uchun ma’muriy va jinoiy javobgarliklar kuchaytirilmoqda.
Jumladan, umumiy holatda biror shaxsni majburiy mehnatga jalb etish 30 mln so‘mgacha (BHMning 100 baravari) jarimaga sabab bo‘lsa, endilikda pedagoglarni majburiy mehnatga jalb qilish 45 mln so‘mgacha (150 baravar) jarima bilan jazolanishi mumkin.
Jinoyat kodeksida ham pedagoglarga qarshi harakat uchun alohida jinoiy javobgarlik belgilandi va jazo kuchaytirildi. Pedagog xodimni mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash uchun, agar xuddi shunday qilmish uchun ma’muriy jazo qo‘llanganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, 45 mln so‘mdan 60 mln so‘mgacha jarima yoki
3 yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari jazosi belgilandi.
Shuningdek, ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki o‘z xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish uchun ham ma’muriy javobgarlik kuchaytirildi. Endilikda bu qilmish uchun fuqarolarga 2,1 mln so‘mdan 4,5 mln so‘mgacha jarima, mansabdor shaxslarga esa 3 mln so‘mdan 6 mln so‘mgacha jarima belgilanmoqda.
Ilgari pedagogning faoliyatiga noqonuniy aralashish uchun faqat jarima jazosi belgilangandi. Endilikda ushbu qilmishni takroran sodir etgan mansabdor shaxslarga 15 sutkagacha ma’muriy qamoq belgilanishi mumkin.
2 mart kuni senatorlar «Pedagog xodimlarning xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Jinoyat kodeksiga hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish haqida»gi qonunni ma’qullagandi.
Eslatib o‘tamiz, prezident Administratsiyasi sho‘ba mudiri Saida Mirziyoeva o‘qituvchilarga vazifasidan tashqari ishlarni yuklaydiganlarni ma’muriy va jinoiy javobgarlikka tortish bo‘yicha qonun loyihasi ishlab chiqilib, tez orada qabul qilinishi kutilayotganini ma’lum qilgandi.
Ushbu qonun jamiyatda pedagoglarning nufuzi va obro‘sini oshirish yo‘lidagi navbatdagi mantiqiy qadam bo‘ldi.

Jurist’s pulpit: Special criminal liability was established for engaging teachers in forced labor.
It is known that creating a legal basis for any changes and updates in society is one of the main criteria of statehood. In order to ensure the direct participation of our people in the state administration, to implement the initiatives aimed at supporting the policy of openness and transparency, this procedure must be reflected in our food laws. In the new Uzbekistan, first of all, human interests are put forward, then the principle of society and the state.
On March 27 of this year, Shavkat Mirziyoyev signed the law, which provides for the strengthening of responsibility for obstructing pedagogic employees from performing their duties.
According to the law, administrative and criminal responsibilities are being strengthened for administratively forcing a pedagogue to work in any form.
For example, in the general case, forcing a person to do forced labor is punishable by a fine of up to 30 million soums (100 times the BHM), now attracting pedagogues to forced labor can be punished with a fine of up to 45 million soums (150 times).
The Criminal Code also established a special criminal responsibility for actions against pedagogues and strengthened the punishment. For administratively forcing a teacher to work in any form, if it is committed after an administrative penalty has been applied for the same act, a fine from 45 million to 60 million soums or
Deprivation of certain rights for up to 3 years or correctional work for up to 3 years was imposed.
Also, the administrative responsibility of the educational organization for interfering with the professional activity of the pedagogue employee illegally or preventing him from performing his official duties has been increased. Now citizens are fined from 2.1 million to 4.5 million soums, and officials are fined from 3 million to 6 million soums for this act.
Previously, only a fine was prescribed for illegal interference in the activity of a pedagogue. Now officials who repeatedly commit this act may be sentenced to administrative imprisonment for up to 15 days.
On March 2, senators approved the law “On making additions and amendments to the Criminal Code and the Code of Administrative Responsibility in connection with the increased liability of pedagogues for obstructing the performance of official duties.”
It should be noted that the head of the branch of the presidential administration, Saida Mirziyoeva, informed that a draft law on bringing administrative and criminal responsibility to teachers who assign work outside of their duties has been developed and is expected to be adopted soon.
This law was the next logical step towards increasing the authority and reputation of pedagogues in the society.
We can build a great country only through the development of science and education. Only the learned are capable of great deeds. May all our teachers be blessed with this news. Now you are under the protection of the law.