Payshanba — Yoshlar kuni doirasida “Yoshlar korrupsiyaga — yo‘q deydi” mavzusida Tibbiyot fakultetining Davolash ishi yo‘nalishi 1-bosqich 25-A va 25-Ye guruh talabalari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda yaqin kunlarda boshlanadigan yakuniy nazorat va imtihon jarayonlarida belgilangan tartib-qoidalarga qat’iy rioya qilish, xususan, telefon, mikroquloqchin, kompyuter va ko‘chirma vositalaridan foydalanish taqiqlanishi tushuntirildi.
Shuningdek, korrupsiyaviy holatlar yoki manfaatlar to‘qnashuviga duch kelinganda universitetning “Komplayens nazorat” tizimiga murojaat qilish tartibi haqida ma’lumot berildi.

“Youth Against Corruption: A Preventive Meeting Was Held with Students”
Within the framework of Thursday — Youth Day, a meeting was organized on the topic “Youth says — no to corruption” with the participation of 1st-year students of groups 25-A and 25-Ye in the Treatment Affairs direction of the Faculty of Medicine.
During the meeting, it was explained that strict adherence to established rules and procedures is required during the final control and examination processes starting soon, in particular, the prohibition of using phones, micro-earpieces, computers, and cheat sheets.
Additionally, information was provided on the procedure for contacting the university’s “Compliance Control” system when encountering corruption situations or conflicts of interest.