“Yashil makon”:  ezgu tashabbusni Jizzax davlat pedagogika instituti davom ettirmoqa. “Universitet bog‘i” ga ilk ko‘chatlar o‘tqazildi.
Yashil olamni saqlash va yashil hududlarni kengaytirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi.
Prezident Shavkat Mirziyoev tomonidan ilgari surilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi shahar va qishloqlarimizni yashil maydonga aylantirish, go‘zal bog‘-rog‘lar barpo etish imkonini beradi. Ushbu loyiha doirasida yiliga 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish va shu orqali shaharlardagi yashil maydonlarni amaldagi 8 foizdan 30 foizga oshirish reja qilingan.
Ta’kidlash joiz Yashil hudud bunyodkorlari o‘z yashash hududlari, tuman va shahar markazlariga, iqlim sharoitlaridan kelib chiqib eman,  turli  mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari ekmoqda.
Bu boradagi ishlar esa Jizzax davlat pedagogika institutida ham boshlab yuborildi. Instituting Matematika va informatika fakulteti joylashgan  Kuyovboshi MFY hududida tashkil etilayotgan “Universitet bog‘i” ga erta tongdan ko‘chat ekish ishlari boshlab yuborildi. Oliygoh profesor-o‘qituvchilarinigg tashabbusi bilan  tashkil tilayotgan “Universitet bog‘i”ga  1000dan ziyod archa  ko‘chati o‘tqazilda.
–O‘lkada yashil olam qanchalik katta hududni egallasa, shuncha osmonimiz musaffo bo‘ladi. Shuning uchun, biz, toza muhitni  asrash, yashil olamni kengaytirish borasidagi bu xayrli loyihada faol ishtirok etishni o‘z oldimizga maqsad qilib oldik. Va bu ishda barcha yurtdoshlarimizni talaba yoshlarimizni ham  faol bo‘lishga chaqirib qolamiz, jannatmonad yurtimizning betakror tabiatni asrab avaylash har birimizning muqaddas burchimizga aylansin -deydi institut rektori Sh.Sharipov

“Green Space”: Jizzakh State Pedagogical Institute will continue the noble initiative. The first seedlings were planted in the “University Park”.
Preservation of the green world and expansion of green areas has been raised to the level of state policy. Based on this policy, JSPU also conducts its environmental protection policy, and it works under the name “Green Space” in the whole of Uzbekistan.
The nationwide project “Green Space” put forward by President Shavkat Mirziyoyev allows to turn our cities and villages into green spaces and build beautiful parks. Within the framework of this project, it is planned to plant 200 million trees and shrubs per year, thereby increasing the green areas in cities from the current 8% to 30%.
It should be noted that the creators of the Green Zone are planting oak, various fruit and ornamental tree saplings in their residential areas, district and city centers, depending on the climatic conditions.
The work in this regard was also started at the Jizzakh State Pedagogical Institute. Early in the morning, planting of saplings was started in the “University Garden”, which is being organized in Kuyovboshi MFY, where the Institute’s Faculty of Mathematics and Informatics is located. More than 1,000 spruce saplings are being planted in the “University Garden” organized by the initiative of professors-teachers of the university.
– The larger the area of the green world in the country, the clearer our sky will be. Therefore, we have set ourselves the goal of actively participating in this auspicious project of protecting the clean environment and expanding the green world. And we call all our compatriots and students to be active in this work, let it become our sacred duty to preserve the unique nature of our heavenly country – says the rector of the institute Sh. Sharipov