Rektor va faol talaba qizlar ochiq muloqoti ana shunday nomlandi
Ochiq muloqotni institut Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi Z.Abduvalieva ochib berdi. U o‘z so‘zida  joriy yilning 1 mart kuni  Prezidentimiz boshchiligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning jamiyatdagi mavqeyini yanada mustahkamlash masalalariga  alohida e’tibor berilganligini, bunday e’tibor va rag‘batga xotin-qizlarimiz munosib javob berishi lozimligini ta’kidladi.
“Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida ilk kunlardan boshlab davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ayollarni qo‘llab-quvvatlash, jamiyatda o‘z o‘rinlarini topishi uchun alohida g‘amxo‘rlik qilinyapti. Buni har birimiz chin dildan his qilib turibmiz. Ayni jarayonda Jizzax davlat pedagogika institutida ham bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Ta’kidlash joiz bugun  Institutda 13 ta fakultetlarning 4 tasida dekan vazifasi ayollarga ishonib topshirilgan, 10 dan ortiq kafedra va bo‘limlarda xotin-qizlar samarali faoliyat olib borayotir. 1088 professor-o‘qituvchilar va xodimlarning 505 nafarini ayollar tashkil etadi.  Talabalar soni  19187 nafarni tashkil etsa shulardan 12387 nafari qizlar ekanligining o‘zi  davlatimiz rahbarining ilgari surayotgan islohotlarning samarasi ekanligini ko‘rsatmoqda.  Joriy o‘quv yilida shartnoma asosida tahsil olayotgan ijtimoiy himoyaga muhtoj, kam ta’minlangan, boquvchini yo‘qotgan hamda nogironligi mavjud bo‘lgan talaba qizlarning 35 nafariga institut budjet mablag‘lari hisobidan kontrak pullari to‘lab berilgan bo‘lsa, viloyat va mahalliy hokimiyatlar tomonidan 41 nafar talaba qizlarimizga shartnoma mablag‘lari shuningdek 1-bosqichga o‘qishga qabul qilingan, Temir daftarga kiritilgan oila farzandlarining 6 nafariga to‘liq shartnoma pullari to‘lab berildi. Bu ham xotin qizlarimizga e’tiborning byuir namunasidir.”- Suhbat va savol javoblar tariqasida o‘tkazilgan Ochiq muloqotni Jizzax davlat pedagoigka instituti  rektori Sh.Sharipov  ana shunday so‘zlar bilan davom ettirdi .
Institut Xotin-qizlar maslahat kengashi a’zolari, faol talaba qizlar, “Qalb nuri” markazi ishtirokida o‘tkazilgan Ochiq muloqot davomida talaba qizlar hamda faol xotin qizlarimizning fikr mulohazalari va takliflari tinglandi.
Ishtirokchilar tomonidan Taklif va savollarning asosiy mazmuni Ijodiy kechalarni o‘tkazish, yosh talaba qizlarning iqtidorlarin yuzaga chiqarish,  Gender tengligi, tayziq va zo‘ravonlikni oldini olish mavzularida  berildi. Ushbu savollarga “Qalb nuri” markazi direktori, mediatrener  N.Alimovaning taqdimoti javob bo‘ldi desak xato qilmagan bo‘lamiz.
Har qanday davlat va jamiyat o‘z ertasini, taraqqiyotini bir olam orzular bilan katta hayotga kirib kelayotgan navqiron avlod timsolida ko‘radi. Bu ezgu maqsadlarning ro‘yobga chiqishi esa, so‘zsiz, oiladagi ta’lim-tarbiyaga bevosita bog‘liq. Shu ma’noda oilada farzandlarning ilk tarbiyachisi, murabbiyi sifatida ayollarning ilmli, intellektual salohiyatli, keng dunyoqarashga ega bo‘lishi mamlakat kelajagini ta’minlovchi asosiy mezonlar sirasiga kiradi. Axir bejizga donishmandlar ayol go‘zal, oqila bo‘lishi muhim, lekin bilimli bo‘lishi shart, deya urg‘u bermaganlar. Taraqqiyot yo‘li ma’rifatda ekan, ayol ma’rifati jamiyat baxti va saodati, desak ayni haqiqatdir. Ochiq muloqot  yakunida  Jizzax viloyat “Qalb nuri” markazi mutaxassislari tomonidan “Gender va media” kitob taqdimoti o‘tkazildi.

“Conditions created for women and girls, good education of girls is the topic of today’s era”
The open conversation between the rector and the active female students was called like that. In his speech, he said that at the meeting of video selectors held on March 1 of this year under the leadership of our President, special attention was paid to the issues of supporting women and further strengthening their position in society. He emphasized that our women should respond appropriately to such attention and encouragement. “At the new stage of our country’s development, from the very beginning, special care is being taken to support women and find their place in society at the initiative of the head of our state. We all feel this from the bottom of our hearts. In the same process, a number of works are being carried out at the Jizzakh State Pedagogical Institute. It should be noted that today in 4 out of 13 faculties of the Institute women are entrusted with the deanship, and women are working effectively in more than 10 departments. 505 of 1088 professors and employees are women. The number of students is 19,187, and 12,387 of them are girls. In the current academic year, 35 students who are in need of social protection, poor, bereaved, and have disabilities, who are studying under a contract, were paid contract money from the budget funds of the institute, while the region and local authorities paid contract funds to 41 female students, as well as full contract funds to 6 children of the family who were admitted to the 1st stage and entered in the Iron Book. This is also a good example of attention to our wives and daughters.”- Rector of Jizzakh State Pedagogical Institute Sh. Sharipov continued the open the conversation, which was held in the form of a question-and-answer session.
The opinions and suggestions of female students and active women were listened during the open conversation held with the participation of the Women’s Advisory Council members of the Institute, active female students, and the “Qalb Nuri” center.
The main content of the proposals and questions by the participants was given on the topics of holding creative evenings, revealing the talents of young female students, gender equality, and preventing harassment and violence. We would not be wrong to say that the presentation of the director of the “Qalb Nuri” center, media trainer N. Alimova answered these questions.
Any state and society sees its future and development in the form of a new generation entering a big life with a world of dreams. The realization of these noble goals, of course, directly depends on family education. In this sense, as the first educators and trainers of children in the family, women having knowledge, intellectual potential, and a broad worldview are among the main criteria that ensure the future of the country. After all, it was not for nothing that wise men emphasized that it is important for a woman to be beautiful and intelligent, but she must be educated. It is true to say that the path of progress lies in enlightenment, and women’s enlightenment is the happiness and prosperity of society. At the end of the open conversation, a presentation of the book “Gender and Media” was held by the specialists of the “Qalb Nuri” center of Jizzakh region.