Talabalik davri eng go’zal, qiziqarli va unutilmas yillardir. U yoshlarga behisob quvonch keltiradi.Butun dunyo bo‘ylab 17 noyabr kuni «Xalqaro talabalar kuni»  sifatida nishonlanadi.  Kuni kecha ana shu sana munosabati bilan JDPUda viloyat tashkilot rahbarlari ishtirokida «Talabalikka qaytish» loyihasi o‘tkazildi.
Loyihaning asosiy  maqsadi ilk navbatda talaba yoshlarga motivatsiya berish. Jizzax davlat pedagogika universiteti madaniyat saroyida bo‘lib o‘tgan tadbirni universitet rektori Sh.S.Sharipov ochib berdi. U o‘z so‘zida, hozirgi talabalar man’an rivojlangan, chet tillaridan birini mukammal egallagan bo‘lishi zamon talabi ekanligini ta’kidladi.
Tadbir davomida loyiha mehmonlari o‘zlarining talabalik yillari, unda kechgan qiziqarli voqealarni eslashib, talabalarga ulashishdi. Loyihada Jizzax viloyati hokimi o‘rinbosari A.Savurbayev, Jizzax shahri hokimi K.Xolmurodov, Jizzax viloyat Adliya boshqarmasi boshlig‘i A. Ergashev, Yoshlar ishlari agentligi Jizzax viloyat boshqarmasi boshlig‘i O.Musurmonov, Prezident ta’lim muassasalari agentligi Jizzax viloyat hududiy bo‘limi boshlig‘i Sh. Damanova, 1-ixtisoslashtirilgan maktab-internati direktori S. Suyarovalar mehmon bo‘lishdi.
Qizg‘in ruhda o‘tgan uchrashuv so‘ngida talabalar o‘zlari qiziqqan savollariga javob olishdi. Loyiha ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi.

«Молодежь с большим рвением стремится в наш университет», — говорит ректор ДжГПУ Ш. Шарипов
Период студенчества – самые красивые, интересные и незабываемые годы. Это приносит огромную радость молодежи. 17 ноября во всем мире отмечается «Международный день студента». Вчера по этому случаю в ДжГПУ прошел проект «Возвращение в студенчество» с участием руководителей областных организаций.
Основная цель проекта – мотивировать юных студентов. Мероприятие, прошедшее во Дворце культуры Джизакского государственного педагогического университета, открыл ректор вуза Ш.С.Шарипов. В своем выступлении он подчеркнул, что сейчас необходимо, чтобы нынешние студенты были умственно развиты и в совершенстве овладели одним из иностранных языков.
В ходе мероприятия гости проекта вспомнили свои студенческие годы и поделились интересными событиями со студентами. В проекте приняли участие заместитель хокима Джизакской области А.Саурбаев, хоким города Джизак К.Холмуродов, начальник Управления юстиции Джизакской области А.Эргашев, руководитель Агентства по делам молодежи Джизакской области О.Мусурманов, Агентства президентских образовательных учреждений Джизакской области начальник областного управления Ш. Даманова, директор 1-й специализированной школы-интерната С. Суярова.
В конце оживленной встречи студенты получили ответы на свои вопросы. Проект был проведен с большим воодушевлением.