Til millat ko‘zgusi.
«Kimda-kim o‘zbek tilining bor latofatini, jozibasi va ta’sir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi bo‘lsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, o‘lmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qo‘shiqlariga quloq tutsin».
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 30 yilligi munosabati bilan so‘zlagan nutqidan.
Til har bir millatning ko‘zgusi, uning haqiqiy sarchashmasidir. Til bor ekan, millat barhayotdir. Tilni Onaga qiyoslanishi bejiz emas, inson o‘z onasini ko‘rmasdan, uning sof muhabbatini, mehrini tuymasdan yashay olishi mumkin emas. Bugun o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligiga 33 yil to‘ldi. Xo‘sh, mana shu davr mobaynida o‘zbek tilining haqiqiy jozibasi, uning go‘zalligini dunyoga tanitish uchun qanday ishlar amalga oshirildi? Jizzax davlat pedagogika universiteti madaniyat saroyida bo‘lib o‘tgna ma’naviy-ma’rif tadbir ana shu dolzarb mavzuga bag‘ishlandi.
Unda so‘z olganlar O‘zbek tili nafis va musiqa ohangidek jozibadorligi, har birimiz davlat tiliga bo‘lgan e’tiborni mustaqillikka bo‘lgan e’tibor, davlat tiliga ehtirom va sadoqatni ona Vatanga ehtirom va sadoqat deb bilishimiz, shunday qarashni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz lozimligini ta’kidlashdi. O‘qilgan har bir satr va misralarda tilga bo‘lgan hurmat va e’tibor tarannum etildi.  Til bayramiga bag‘ishlangan ochiq muloqot oliygohning iqtidorli talabalaridan tuzilgan musiqiy jamoa xususan E.Lutfullaev nomidagi talabalar maqomchilar ansambli va iqtidorli yoshlar tomonidan tashkillashtirilgan konsert dasturi bilan davom etdi.

Language is the mirror of the nation.
“Whoever wants to feel the grace, charm and power of the Uzbek language, and its unlimited possibilities, should listen to the legends of our Munis mothers, our thousand-year epics, our immortal statuses, and listen to the magical songs of our bakhshi and hafiz.”
From the speech given by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on the occasion of the 30th anniversary of the granting of the status of the state language to the Uzbek language.
Language is the mirror of every nation, its true reflection. As long as there is a language, the nation is alive. It is not for nothing that the language is compared to the mother, a person cannot live without seeing his mother, without feeling her pure love and affection. Today marks 33 years since the Uzbek language was granted the status of the state language. So, during this period, what was done to introduce the real charm and beauty of the Uzbek language to the world? The spiritual and educational event held at the Palace of Culture of the Jizzakh State Pedagogical University was dedicated to this topical issue.
Those who took part in it said that the Uzbek language is as elegant and attractive as the melody of music, that each of us considers attention to the state language as attention to independence, respect and loyalty to the state language as respect and loyalty to the Motherland, this view should be the rule of our lives. they emphasized that we should convert. Respect and attention to the language was praised in every line and verse read. The open dialogue dedicated to the language holiday continued with a concert program organized by the musical group of talented students of the university, in particular, the ensemble of student makomists named after E. Lutfullaev and talented young people.