“Sudya – gapiradigan qonun, qonun esa tilsiz sudyadir”
Qayerdadir o‘qiganim ushbu ibora kun kelib sudlar va adolat peshvolari bo‘lmish  sudyalar haqida yozishimga turtki bo‘ladi deb o‘ylamagan edim. Talaba yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish  maqsadida Jizzax viloyati sudi hamda universitet hamkorligida tashkil etilgan targ‘ibot uchrashuvi menda juda katta taassurot qoldirdi.
Bolaligimdan shu soha vakillariga goh pinhona , goh oshkora havas bilan yashadim. Ularning sud jarayonlarida sovuqqon bo‘lishidan tortib yuz ifodasidan nimalarni his qilayotganini anglay olmaslik bir muxbir sifatida doim meni qiziqtirgan. Sudyalar ham inson, ularda ham his-tuyg‘u bor. Nahotki ular ta’sirlanishmasa? Nahotki bir insonning ustidan hukm chiqarish shunchalar oson bo‘lsa? Sudyalarni ham sudga berish mumkinmi? Voyaga yetmagan bolalar jinoyat sodir qilganda ularga qanday hukm chiqariladi. Sudyani emotsiyaga berilib hukm chiqarishga haqqi bormi? Bugungi uchrashuv anchadan beri meni qiziqtirayotgan barcha  savollarga javob olish uchun imkoniyat bo‘ldi desam xato qilmagan bo‘laman.  Ma’muriy, fuqarolik, iqtisodiy hamda jinoyat ishlari bo‘yicha sudyalar ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuv men qatori sohaga qiziquvchi  ko‘plab talaba yoshlarga ham foyda berdi.
“Sudyalik kasbi sharafli kasb bo‘lishi bilan birga, mas’uliyatli kasb bo‘lib ham hisoblanadi. Shunday sharafli va mas’uliyatli kasbni tanlab, sudyalik lavozimiga o‘tirgan har bir sudyaga ulkan mas’uliyat bilan birga majburiyat ham yuklaydi. Kasbi yuzasidan zimmasiga yuklatilgan majburiyatlarini lozim darajada bajarish uchun astoydil harakat qiladi. Har bir ishga adolat, qonuniylik nuqtai nazaridan yondashib, xalqning odil sudlovga nisbatan ijobiy qarashlarini oshirishda o‘zining munosib hissasini qo‘shadi. Bugun talaba yoshlarimizning  huquqiy savodxonligini oshirish uchun huquqiy targ‘ibot ishlarini olib borish maqsadida taklif etilgan sudyalarimizga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz. Odil sudlovni amalga oshirishda o‘zining munosib hissasini qo‘shib kelayotgan  barcha  sudyalarimizning matonatiga, shijoatiga, qat’iyatligiga havas qilmay ilojimiz yo‘q”,- deydi Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor F.Akchaev
Rasmiyatchilikdan yiroq samimiy  suhbat va ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuv talaba yoshlar xotirasida qolishi shubhasiz. Bu yerda aytilgan har bir so‘z, keltirilgan dalil vaisbotlar, voqelar ularning xayotda oqdan-qorani, yaxshini-yomondan ajrata olishiga va har qanday vaziyatda  to‘g‘ri  xulosa chiqarishga ko‘mak beradi. Talabalar bilan bo‘lgan uchrashuvda Jizzax viloyat sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi  Q. Xolmurodov, fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi S. Nabiev, iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi  S.Quvvatov, ma’muriy sudining sudyasi T.Qodirqulovlar ishtirok etishdi.

«Судья — это говорящий закон, а закон безмолвный судья»
Я никогда не думала, что эта фраза, которую я где-то прочитала, когда-нибудь вдохновит меня написать о судах и судьях, являющихся лидерами правосудия. Меня очень впечатлила пропагандистская встреча, организованная Джизакским областным судом и университетом с целью повышения правовой грамотности студентов.
Я с детства тайно и открыто восхищаюсь представителями этой сферы. Меня как репортера всегда интересовала невозможность понять, что они чувствуют по выражению их лиц, по их холодности во время судебных заседаний. Судьи тоже люди, у них тоже есть чувства. Они не затронуты? Неужели так легко осуждать человека? Можно ли подать в суд на судей? Какое наказание предусмотрено для несовершеннолетних при совершении ими преступлений? Имеет ли судья право судить по эмоциям? Не ошибусь, если скажу, что сегодняшняя встреча была возможностью получить ответы на все вопросы, которые меня давно интересовали. Встреча, которая состоялась с участием судей по административным, гражданским, хозяйственным и уголовным делам, принесла пользу, наряду со мной, многим молодым студентам, интересующимся сферой.
«Профессия судьи – это не только почетная профессия, но и ответственная профессия. На каждом судье, избравшем такую ​​почетную и ответственную профессию и занимающем должность судьи, лежит большая ответственность и обязанность. Он усердно работает, чтобы должным образом выполнять обязанности, возложенные на него в связи с его профессией. Подходя к каждому делу с точки зрения справедливости и законности, он вносит свой вклад в повышение положительного отношения людей к системе правосудия. Сегодня мы выражаем благодарность нашим судьям, которые были приглашены для проведения правозащитной работы по повышению правовой грамотности наших студентов. Мы не можем не завидовать упорству, мужеству и решительности всех наших судей, которые вносят свой достойный вклад в отправление правосудия», — говорит Ф.Акчаев, первый проректор по делам молодежи, духовным и воспитательным вопросам Джизакского государственного педагогического университета.
Несомненно, встреча, прошедшая в форме задушевной беседы и открытого общения, далекого от формальности, останется в памяти студентов. Каждое сказанное здесь слово, приведенные доводы и доказательства, события помогут им отличить черное от белого, хорошее и плохое в жизни и сделать правильные выводы в любой ситуации. На встрече со студентами участвовали: судья судебной коллегии по уголовным делам Джизакского областного суда Холмуродов К., судья судебной коллегии по гражданским делам Набиев С., судья судебной коллегии по экономическим делам Кувватов С., судья административного суда Кадыркулов Т.