“Sudya – gapiradigan qonun, qonun esa tilsiz sudyadir”
Qayerdadir o‘qiganim ushbu ibora kun kelib sudlar va adolat peshvolari bo‘lmish  sudyalar haqida yozishimga turtki bo‘ladi deb o‘ylamagan edim. Talaba yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish  maqsadida Jizzax viloyati sudi hamda universitet hamkorligida tashkil etilgan targ‘ibot uchrashuvi menda juda katta taassurot qoldirdi.
Bolaligimdan shu soha vakillariga goh pinhona , goh oshkora havas bilan yashadim. Ularning sud jarayonlarida sovuqqon bo‘lishidan tortib yuz ifodasidan nimalarni his qilayotganini anglay olmaslik bir muxbir sifatida doim meni qiziqtirgan. Sudyalar ham inson, ularda ham his-tuyg‘u bor. Nahotki ular ta’sirlanishmasa? Nahotki bir insonning ustidan hukm chiqarish shunchalar oson bo‘lsa? Sudyalarni ham sudga berish mumkinmi? Voyaga yetmagan bolalar jinoyat sodir qilganda ularga qanday hukm chiqariladi. Sudyani emotsiyaga berilib hukm chiqarishga haqqi bormi? Bugungi uchrashuv anchadan beri meni qiziqtirayotgan barcha  savollarga javob olish uchun imkoniyat bo‘ldi desam xato qilmagan bo‘laman.  Ma’muriy, fuqarolik, iqtisodiy hamda jinoyat ishlari bo‘yicha sudyalar ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuv men qatori sohaga qiziquvchi  ko‘plab talaba yoshlarga ham foyda berdi.
“Sudyalik kasbi sharafli kasb bo‘lishi bilan birga, mas’uliyatli kasb bo‘lib ham hisoblanadi. Shunday sharafli va mas’uliyatli kasbni tanlab, sudyalik lavozimiga o‘tirgan har bir sudyaga ulkan mas’uliyat bilan birga majburiyat ham yuklaydi. Kasbi yuzasidan zimmasiga yuklatilgan majburiyatlarini lozim darajada bajarish uchun astoydil harakat qiladi. Har bir ishga adolat, qonuniylik nuqtai nazaridan yondashib, xalqning odil sudlovga nisbatan ijobiy qarashlarini oshirishda o‘zining munosib hissasini qo‘shadi. Bugun talaba yoshlarimizning  huquqiy savodxonligini oshirish uchun huquqiy targ‘ibot ishlarini olib borish maqsadida taklif etilgan sudyalarimizga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz. Odil sudlovni amalga oshirishda o‘zining munosib hissasini qo‘shib kelayotgan  barcha  sudyalarimizning matonatiga, shijoatiga, qat’iyatligiga havas qilmay ilojimiz yo‘q”,- deydi Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor F.Akchaev
Rasmiyatchilikdan yiroq samimiy  suhbat va ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuv talaba yoshlar xotirasida qolishi shubhasiz. Bu yerda aytilgan har bir so‘z, keltirilgan dalil vaisbotlar, voqelar ularning xayotda oqdan-qorani, yaxshini-yomondan ajrata olishiga va har qanday vaziyatda  to‘g‘ri  xulosa chiqarishga ko‘mak beradi. Talabalar bilan bo‘lgan uchrashuvda Jizzax viloyat sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi  Q. Xolmurodov, fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi S. Nabiev, iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi  S.Quvvatov, ma’muriy sudining sudyasi T.Qodirqulovlar ishtirok etishdi.

“The judge is the speaking law, and the law is the silent judge”
I had no idea that this phrase that I read somewhere would one day inspire me to write about courts and judges, who are the leaders of justice. I was very impressed by the promotional meeting organized in cooperation with the Jizzakh regional court and the university in order to improve the legal literacy of students.
Since childhood, I have been secretly and openly admiring the representatives of this field. As a reporter, I have always been interested in the inability to understand what they are feeling from their facial expressions, from their coldness during court proceedings. Judges are also human, they also have feelings. Are they not affected? Is it so easy to pass judgment on a person? Can judges also be sued? What is the punishment for juveniles when they commit crimes? Does the judge have the right to judge by emotion? I would not be wrong if I say that today’s meeting was an opportunity to get answers to all the questions that have interested me for a long time. The meeting, which took place with the participation of judges in administrative, civil, economic and criminal cases, benefited many young students interested in the field, as well as me.
“Judge’s profession is not only an honorable profession, but also a responsible profession. Every judge who chooses such an honorable and responsible profession and sits on the post of a judge has a great responsibility as well as an obligation. He works diligently to properly fulfill the duties assigned to him due to his profession. Approaching every case from the point of view of justice and legality, he makes his due contribution in increasing the positive views of the people towards the justice system. Today, we express our gratitude to our judges who were invited to carry out legal advocacy work to improve the legal literacy of our students. We can’t help but envy the tenacity, courage, and determination of all our judges, who have been contributing their due contribution to the administration of justice,” says F. Akchaev first vice-rector on Youth Affairs, Spiritual and Educational Affairs at Jizzakh State Pedagogical University .
Undoubtedly, the meeting, which took place in the form of a sincere conversation and open communication, far from officialdom, will remain in the memory of the student youth. Every word said here, facts, and facts will help them distinguish between black and white, good and bad, and draw the right conclusions in any situation. At the meeting with the students, the judge of the criminal trial panel of Jizzakh regional court K. Kholmurodov, the judge of the trial panel for civil cases S. Nabiev, the judge of the trial panel for economic cases S. Quvvatov, the judge of the administrative court T. Kadirkulovov participated.