Qadrli talabalar! Aziz yoshlar!
Bugungi kunda mamlakatimizda yoshlarga oid masalalar davlat darajasiga ko‘tarilgani, siz kabi bilimli, shijoatli va innovatsion fikrlaydigan avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotgani barchamiz uchun katta imkoniyatdir.
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ishtirokida Joriy yil 24-fevral kuni yoshlar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda oliy ta’lim tizimi va talabalar hayoti uchun juda muhim bo‘lgan muhim tashabbuslar ilgari surildi. Ushbu tashabbuslar, avvalo, yoshlarning kasbiy salohiyatini oshirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, kreativ g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash hamda munosib hayot sharoitlarini yaratishga xizmat qiladi.
Ayniqsa, har hafta payshanba kunlarining “Yoshlar kuni” sifatida belgilanishi davlat idoralari va ta’lim muassasalarining yoshlar bilan yaqin hamkorligini yanada mustahkamlaydi.
Talabalarimiz uchun tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash borasida keng imkoniyatlar ochilmoqda, jumladan, yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha 200 million dollar mablag‘ ajratilishi, o‘zini o‘zi band qilgan yoshlar uchun kredit miqdorining 100 milliondan 300 million so‘mgacha oshirilishi, yosh tadbirkorlar loyihalari uchun 10 milliard so‘mgacha kredit ajratish imkoniyati kengayishi hamda innovatsion startap loyihalariga 100 ming dollargacha investitsiya kiritishga ruxsat berilishi sizlarning innovatsion g‘oyalaringizni amaliy biznes loyihalarga aylantirishingizga xizmat qiladi.
Shuningdek, “Kelajak tadbirkori” dasturi doirasida uzoq muddatli va imtiyozli kreditlar ajratilishi, o‘zini o‘zi band qilgan yoshlarga garovsiz mablag‘lar taqdim etilishi yoshlarning iqtisodiy mustaqilligini ta’minlashga ko‘mak beradi.
Shu o‘rinda ta’kidlash joizki, o‘tgan 2025-yilda Jizzax davlat pedagogika universitetidan “Kelajakka qadam” dasturi asosida 113 nafar bitiruvchi talabaga 2 milliard so‘mdan ziyod imtiyozli kredit mablag‘lari ajratildi.
Oliy ta’lim tizimida o‘qish bilan birga amaliyotni kuchaytirish ham ustuvor vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda. “Mening birinchi kasbim” dasturi orqali bitiruvchilarning stajirovka imkoniyatlari kengayishi, stipendiyalar ajratilishi talabalarning kasbiy tayyorgarligini oshirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, xorijiy tillarni o‘rganish, xalqaro ta’lim dasturlarida ishtirok etish, ilg‘or davlatlar tajribasini o‘zlashtirish bo‘yicha ham keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Xorijiy nufuzli ta’lim markazlari bilan hamkorlikda yoshlarni o‘qitish va malaka oshirish tizimi yanada takomillashmoqda.
Yoshlarimizning ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash, volontyorlik harakatini rivojlantirish, kitobxonlik madaniyatini oshirish ham davlatimiz siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Jumladan, Yoshlar ishlari agentligi huzurida “Volontyorlikni qo‘llab-quvvatlash” jamg‘armasi tashkil etilib, unga har yili davlat byudjeti hisobidan 62 milliard so‘m ajratilishi, yoshlarning eng yaxshi volontyorlik loyihalari uchun 100 million so‘mgacha grantlar berilishi hamda “Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish” jamg‘armasi orqali iqtidorli yozuvchilarga ijod uchun oyiga 20 million so‘mdan haq to‘lanishi yosh avlodning ma’naviy salohiyatini yuksaltirishga xizmat qiladi.
Uy-joy masalasida yosh oilalar uchun ipoteka kreditlari bo‘yicha davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimining joriy etilishi sizlar uchun katta imkoniyat bo‘lib, uy-joy ipoteka kredit stavkasining 14 foizdan oshgan qismi davlat byudjeti hisobidan qoplab berilishi nazarda tutilgan.
Aziz talabalar!.
Kelajagimiz — sizlarning qo‘lingizda. Yangi O‘zbekiston taraqqiyoti yo‘lida faol, bilimli va tashabbuskor yoshlar bo‘lib yetishishingizga ishonaman. Muhtaram Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tomonidan siz aziz yoshlarga yaratib berilayotgan keng imkoniyatlardan unumli foydalanishga, o‘z bilim va salohiyatingizni yurt taraqqiyoti yo‘lida namoyon etishga chaqiraman.

Дорогие студенты! Уважаемая молодёжь!
Сегодня для всех нас открываются огромные возможности, ведь вопросы, касающиеся молодёжи, подняты в нашей стране на государственный уровень, а всесторонней поддержке такого образованного, целеустремлённого и инновационно мыслящего поколения, как вы, уделяется особое внимание.
На встрече с молодёжью, состоявшейся 24 февраля текущего года с участием нашего уважаемого Президента Шавката Мирзиёева, были выдвинуты важные инициативы, имеющие огромное значение для системы высшего образования и жизни студентов. Эти инициативы, прежде всего, служат повышению профессионального потенциала молодёжи, развитию предпринимательства, поддержке креативных идей и созданию достойных условий жизни.
В частности, объявление каждого четверга «Днём молодёжи» ещё больше укрепит тесное сотрудничество государственных органов и образовательных учреждений с молодёжью.
Для наших студентов открываются широкие возможности в сфере поддержки предпринимательства, в том числе выделение дополнительных 200 миллионов долларов на поддержку молодёжного предпринимательства, увеличение суммы кредита для самозанятой молодёжи со 100 до 300 миллионов сумов, расширение возможности выделения кредитов до 10 миллиардов сумов на проекты молодых предпринимателей, а также разрешение инвестировать до 100 тысяч долларов в инновационные стартап-проекты послужит превращению ваших инновационных идей в практические бизнес-проекты.
Кроме того, выделение долгосрочных и льготных кредитов в рамках программы «Предприниматель будущего» («Kelajak tadbirkori»), а также предоставление беззалоговых средств самозанятой молодёжи будет способствовать обеспечению её экономической независимости.
Здесь следует отметить, что в прошедшем 2023 году в рамках программы «Шаг в будущее» («Kelajakka qadam») 113 выпускникам Джизакского государственного педагогического университета были выделены льготные кредиты на сумму более 2 миллиардов сумов.
Наряду с обучением, одной из приоритетных задач в системе высшего образования остаётся усиление практической подготовки. Расширение возможностей стажировки для выпускников в рамках программы «Моя первая профессия», а также выделение стипендий послужат повышению их профессиональной подготовки.
Помимо этого, создаются широкие возможности для изучения иностранных языков, участия в международных образовательных программах и освоения опыта передовых стран. В сотрудничестве с авторитетными зарубежными образовательными центрами совершенствуется система обучения и повышения квалификации молодёжи.
Поддержка социальной активности нашей молодёжи, развитие волонтёрского движения и повышение культуры чтения также являются важными направлениями государственной политики. В частности, создание при Агентстве по делам молодёжи фонда «Поддержка волонтёрства», которому ежегодно будет выделяться 62 миллиарда сумов из государственного бюджета, предоставление грантов до 100 миллионов сумов на лучшие молодёжные волонтёрские проекты, а также выплата талантливым писателям гонораров в размере 20 миллионов сумов в месяц за их творчество через фонд «Развитие культуры чтения» — всё это послужит повышению духовного потенциала молодого поколения.
В жилищном вопросе для вас большой возможностью является внедрение системы государственной поддержки по ипотечным кредитам для молодых семей: предусмотрено, что часть ставки по ипотечному кредиту, превышающая 14%, будет покрываться за счёт государственного бюджета.
Наше будущее — в ваших руках. Я верю, что вы станете активной, образованной и инициативной молодёжью на пути развития Нового Узбекистана. Призываю вас эффективно использовать широкие возможности, созданные для вас, дорогие молодые люди, нашим уважаемым Президентом Ш. М. Мирзиёевым, и проявить свои знания и потенциал во имя процветания нашей страны.
С уважением, ректор Джизакского государственного педагогического университета Юлдашев Максуджан Абдуллаевич.