O‘zbekiston-2030 strategiyasini amalga oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni.
Jizzax davlat pedagogika universiteti, tarix fakulteti “Falsafa,tarbiya va huquq ta’limi” kafedrasi hamda Demokratik jarayonlarni tahlil qilish markazining Jizzax viloyati hududiy bo‘linmasi hamkorligida  tashil etilgan konferensiyani JDPU rektori Sh.Sharipov ochib berdi.
Fuqarolik jamiyati imkoniyatlarini kengaytirish, Demokratik islohotlar jarayonida fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni va roli, Ijtimoiy adolat – jamiyatda insonfarovonligini belgilovchi mezon, Milliy yuksalish sharoitida inson manfaatlarini ta’minlashda mahalla institutining o‘rni, Davlat siyosatini amalga oshirishda fuqarolik jamiyati institutlari va NNTlarning o‘rni Ijtimoiy-siyosiy jarayonlarda “aql markaz”larning tutgan o‘rni, Davlat organlari va NNTlar o‘rtasidagi ijtimoiy sheriklik  hamda jamoatchilik nazoratining ahamiyati, Parlament nazoratining jamiyat va davlat munosabatlariga ta’sirchanlik omillari mavzulari muhokamasiga bag‘ishlangan seminarda yurtimizning bir qancha OTMlaridan olimlar ishtirok etishdi.
Savol-javoblar va qizg‘in muhokamalarga boy tarzda o‘tgan seminar kunining ikkinchi yarmida sho‘balarga bo‘lingan holda davom etdi.

The role of civil society institutions in the implementation of Uzbekistan-2030 strategy.
JSPU rector Sh. Sharipov opened the conference organized in cooperation with Jizzakh State Pedagogical University, Department of History, Department of “Philosophy, Education and Legal Education” and regional branch of Jizzakh Region Center for Analysis of Democratic Processes.
Expanding the capabilities of civil society, the place and role of civil society institutions in the process of democratic reforms, Social justice – a criterion that determines humanity in society, the role of neighborhood institutions in ensuring human interests in the conditions of national growth, the role of civil society institutions and NGOs in the implementation of state policy. In a seminar devoted to the discussion of the role of “think tanks” in socio-political processes, social partnership between state bodies and NGOs, the importance of public control, factors of influence of parliamentary control on society and state relations, scientists from several HEIs of our country participated.
The seminar, which was full of questions and answers and intense discussions, continued in the second half of the day, divided into branches.