O‘zbekiston-2030 strategiyasini amalga oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni.
Jizzax davlat pedagogika universiteti, tarix fakulteti “Falsafa,tarbiya va huquq ta’limi” kafedrasi hamda Demokratik jarayonlarni tahlil qilish markazining Jizzax viloyati hududiy bo‘linmasi hamkorligida  tashil etilgan konferensiyani JDPU rektori Sh.Sharipov ochib berdi.
Fuqarolik jamiyati imkoniyatlarini kengaytirish, Demokratik islohotlar jarayonida fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni va roli, Ijtimoiy adolat – jamiyatda insonfarovonligini belgilovchi mezon, Milliy yuksalish sharoitida inson manfaatlarini ta’minlashda mahalla institutining o‘rni, Davlat siyosatini amalga oshirishda fuqarolik jamiyati institutlari va NNTlarning o‘rni Ijtimoiy-siyosiy jarayonlarda “aql markaz”larning tutgan o‘rni, Davlat organlari va NNTlar o‘rtasidagi ijtimoiy sheriklik  hamda jamoatchilik nazoratining ahamiyati, Parlament nazoratining jamiyat va davlat munosabatlariga ta’sirchanlik omillari mavzulari muhokamasiga bag‘ishlangan seminarda yurtimizning bir qancha OTMlaridan olimlar ishtirok etishdi.
Savol-javoblar va qizg‘in muhokamalarga boy tarzda o‘tgan seminar kunining ikkinchi yarmida sho‘balarga bo‘lingan holda davom etdi.

Роль институтов гражданского общества в осуществлении стратегии «Узбекистан-2030»
Конференцию, организованную совместно с кафедрой «Философия, образование и юридическое образование» исторического факультета Джизакского государственного педагогического университета и Джизакским областным филиалом Центра анализа демократических процессов открыл ректор ДжГПУ Ш.Шарипов.
На семинаре, посвященном обсуждению тем расширения возможностей гражданского общества, места и роли институтов гражданского общества в процессе демократических реформ, социальной справедливости – критерия, определяющего благополучие человека в обществе, роли института соседства в обеспечении интересов человека в условиях национального роста, роли институтов гражданского общества и ННО в реализации государственной политики, роли «мозговых центров» в общественно-политических процессах, социального партнерства государственных органов и ННО, важности общественного контроля, влияния парламентского контроля на общество и государственные отношения приняли участие ученые из нескольких высших учебных заведений нашей страны.
Семинар, насыщенный вопросами и ответами, а также интенсивными дискуссиями, продолжился во второй половине дня, разбитого на секции.