Seminarni Jizzax Davlat Pedagogika Universiteti  rektori Shavkat Sharipov  ochib berdi. U o‘z so‘zida tayanch maktabi o‘qituvchi va o‘quvchilarining bilim saviyasi respublikada namuna bo‘ladigan maktab bo‘lishi va shu maqsadga erishish uchun hamkorlikda, hamjihatlikda faqat oldinga intilish kerakligini ta’kidlab o‘tdi.  Seminar-trening jarayonida ishtirokchilarga » PISA» » PIRLSS» «TIMSS» xalqaro   baholash dasturi va ta’lim.uz platformasi haqida ma’lumot berib o‘tildi.
Seminar-trening 5 bosqichdan iborat bo‘ldi. Unda  Ta’lim.uz sohasini rivojlantirishga qaratilgan ilmiy-amaliy anjumanlar haqida ma’lumotlar berildi va prezident nutqlaridan namunalar namoyish etildi. PISA PIRLS TIMSS xalqaro baholash dasturlari asosida savol-javob o‘tkazildi. Zamonaviy mahoratli pedagoglar salohiyatini aniqlash bo‘yicha anketa so‘rovnomasi olindi va tahlil qilindi.
Xorijiy davlatlar, xususan Finlandiya ta’lim tizimi o‘qitish metodikalari bilan ham yaqindan tanishtirib, bir necha misollar keltirib o‘tildi.Ta’lim.uz mavzulashtirilgan elektron platformasi haqida ma’lumotlar berildi va amaliy mashqlar bajarish usullari ko‘rsatib berildi.Qiziqarli bahs-munozaralar, erkin fikrlar ruhida o‘tgan Seminar-treningda barcha ishtirokchilar o‘zlariga  kerakli bilim va malakalarni olishdi desak xato qilmagan bo‘lamiz. Shuningdek,  trening davomida kelgusida hamkorlikda ishlash rejalari ham tuzildi. Maktab va universitet hamkorligida tashkil etiladigan bunday harakatlar ijobiy samara berishi shubhasiz.
Seminarni Boshlang‘ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti kafedrasi o‘qituvchisi Sanobar Kenjayeva boshqarib bordi.

HEI and school cooperation: a seminar was organized at the base school No. 30 under JSPU.
The seminar was opened by Shavkat Sharipov, Rector of Jizzakh State Pedagogical University. In his speech, he emphasized that the basic school should be a school where the level of knowledge of the teachers and students will be a model in the republic, and to achieve this goal, it is necessary to move forward in cooperation and solidarity. During the seminar-training, the participants were informed about the “PISA” “PIRLSS” “TIMSS” international assessment program and the talim.uz platform.
The seminar-training consisted of 5 stages. It provided information about scientific and practical conferences aimed at the development of the field of Ta’lim.uz and showed samples of the president’s speeches. Questions and answers were held based on PISA, PIRLS and TIMSS international assessment programs. A questionnaire for determining the potential of modern skilled pedagogues was received and analyzed.
The teaching methods of foreign countries, particularly the Finnish educational system, were closely introduced, and several examples were given. Information about the thematic electronic platform Talim.uz was given and methods of practical exercises were shown. We would not be wrong to say that all the participants got the necessary knowledge and skills during the seminar-training, which took place in the spirit of interesting debates and free thoughts. Also, plans for future cooperation were made during the training. There is no doubt that such actions organized in cooperation between school and university will have a positive effect.
The seminar was led by Sanobar Kenjayeva, a teacher of the Department of Theory and Practice of Primary Education.