“Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirish” mavzusidagi xalqaro konferensiya qizg‘in va mazmunli tarzda davom etmoqda.
Anjuman doirasida University of Georgia professorlari ishtirokchilarga ingliz tilini o‘qitishda zamonaviy yondashuvlar va ilg‘or tajribalar bo‘yicha ma’ruzalar taqdim etmoqda.
Ma’ruzalarda, xususan, sun’iy intellektning til o‘qitish jarayonidagi afzalliklari va ehtimoliy xavflari, uni dars samaradorligini oshirishda samarali qo‘llash imkoniyatlari haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Shuningdek, talabalarni kichik guruhlarga bo‘lish orqali ularning yozma nutq ko‘nikmalarini rivojlantirish, turli interaktiv metodlardan foydalanish hamda ta’lim samaradorligini oshirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar bildirildi.
Konferensiya doirasida ingliz tili va boshqa xorijiy tillarni o‘qitishda hududiy muhit, milliy urf-odatlar va tarixiy omillarning ahamiyati, ularning til o‘rganish jarayoniga ta’siri ham alohida ta’kidlandi. Ekspertlar til ta’limida madaniy omillarni hisobga olish ta’lim samaradorligini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdilar.
Shuningdek, til ehtiyojlarini aniqlash asosida o‘quv rejalarini takomillashtirish, xorijiy tillarni amaliyotda samarali qo‘llash, talabalarning kommunikativ kompetensiyalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha ham ishtirokchilarga muhim ma’lumotlar taqdim etilmoqda.

Международная конференция на тему «Развитие преподавания английского языка в высшем образовании» проходит в оживлённой и содержательной атмосфере
В рамках конференции профессора из Университета Джорджии выступают с лекциями для участников о современных подходах и передовом опыте в преподавании английского языка.
В ходе лекций, в частности, была представлена подробная информация о преимуществах и потенциальных рисках искусственного интеллекта в процессе преподавания языка, а также о возможностях его эффективного применения для повышения продуктивности занятий.
Также были даны практические рекомендации по развитию у студентов навыков письменной речи путём их разделения на малые группы, использованию различных интерактивных методов и повышению эффективности обучения.
В рамках конференции также была особо отмечена важность региональной среды, национальных традиций и исторических факторов в преподавании английского и других иностранных языков, а также их влияние на процесс изучения языка. Эксперты подчеркнули, что учёт культурных факторов в языковом образовании играет ключевую роль в повышении эффективности обучения.
Также участникам предоставляется важная информация по таким вопросам, как совершенствование учебных планов на основе определения языковых потребностей, эффективное практическое применение иностранных языков и развитие коммуникативных компетенций студентов.