“Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirish” mavzusidagi xalqaro konferensiya qizg‘in va mazmunli tarzda davom etmoqda.
Anjuman doirasida University of Georgia professorlari ishtirokchilarga ingliz tilini o‘qitishda zamonaviy yondashuvlar va ilg‘or tajribalar bo‘yicha ma’ruzalar taqdim etmoqda.
Ma’ruzalarda, xususan, sun’iy intellektning til o‘qitish jarayonidagi afzalliklari va ehtimoliy xavflari, uni dars samaradorligini oshirishda samarali qo‘llash imkoniyatlari haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Shuningdek, talabalarni kichik guruhlarga bo‘lish orqali ularning yozma nutq ko‘nikmalarini rivojlantirish, turli interaktiv metodlardan foydalanish hamda ta’lim samaradorligini oshirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar bildirildi.
Konferensiya doirasida ingliz tili va boshqa xorijiy tillarni o‘qitishda hududiy muhit, milliy urf-odatlar va tarixiy omillarning ahamiyati, ularning til o‘rganish jarayoniga ta’siri ham alohida ta’kidlandi. Ekspertlar til ta’limida madaniy omillarni hisobga olish ta’lim samaradorligini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdilar.
Shuningdek, til ehtiyojlarini aniqlash asosida o‘quv rejalarini takomillashtirish, xorijiy tillarni amaliyotda samarali qo‘llash, talabalarning kommunikativ kompetensiyalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha ham ishtirokchilarga muhim ma’lumotlar taqdim etilmoqda.

Within the framework of the conference, professors from the University of Georgia are delivering lectures to the participants on modern approaches and best practices in teaching English.
The lectures provided detailed information, in particular, about the advantages and potential risks of artificial intelligence in the language teaching process, and the possibilities of its effective use to increase lesson efficiency.
Furthermore, practical recommendations were given on developing students’ written speech skills by dividing them into small groups, using various interactive methods, and increasing educational effectiveness.
Within the conference framework, the importance of the regional environment, national traditions, and historical factors in teaching English and other foreign languages, as well as their impact on the language learning process, was also emphasized. Experts noted that considering cultural factors in language education is crucial for increasing educational effectiveness.
Important information is also being provided to participants on improving curricula based on identifying language needs, effectively applying foreign languages in practice, and developing students’ communicative competencies.