OITS infeksiyasi hamda gepatit kasalligiga ekspress-test topshirish aksiyasi o‘tkazilmoqda.
1-dekabr – OITSga qarshi kurash xalqaro kuni doirasida Jizzax davlat pedagogika universitetidagi Ibn Sino sog‘liqni saqlash markazida OITS infeksiyasi hamda gepatit kasalligiga ekspress-test topshirish aksiyasi o‘tkazilmoqda.
Ayni paytgacha universitetda Jizzax viloyati OITSga qarshi kurashish markazi mutaxassislari hamda talaba yoshlar ishtirokida kasallikning oldini olish, uning belgilari xususida bir nechta targ‘ibot tadbirlari, davra suhbatlari o‘tkazildi.
Bugun universitet hududida talaba yoshlarga va professor-o‘qituvchilarga OIV infeksiyasi profilaktikasi to‘g‘risida eslatma materiallar tarqatildi hamda ekspress-test usulida OIV infeksiyasiga qon olib tekshirildi. Mobil laboratoriyada test topshirgan talabalar 20 daqiqada tahlil natijalarini olishmoqda.
Aksiya joriy yilning 28-29-30-noyabr kunlari bo‘lib o‘tadi. Ushbu aksiyada faol bo‘lib salomatligingizga e’tiborli bo‘lishingizni tilaymiz.

An express test campaign for HIV infection and hepatitis is being held.
As part of December 1, World AIDS Day, an express test campaign for HIV infection and hepatitis is being held at the Ibn Sino Health Center at Jizzakh State Pedagogical University.
So far, several awareness-raising events and roundtable discussions on the prevention of the disease and its symptoms have been held at the university with the participation of specialists from the Jizzakh Regional AIDS Center and young students.
Today, educational materials on HIV prevention were distributed to students and faculty members at the university, and blood was taken for HIV testing using an express test method. Students who took the test in a mobile laboratory receive analysis results in 20 minutes.
The campaign will take place on November 28-29-30 of this year. We hope you will be active in this campaign and take care of your health.