Navro‘z tantanalari: JDPU Sirtqi bo‘limida sumalak sayli boshlandi.
Bo‘ston shahrachasidagi universitetning Sirtqi bo‘limida ham “Har kuning Navro‘z bo‘lsin, jonajon O‘zbekistonim!” degan bosh g‘oya asosida Navro‘z bayrami tantanalari har yilgidanda o‘zgacha nishonlandi.
Bayram avvalida Jizzax davlat pedagogika universiteti o‘quv ishari bo‘yicha prorektori B.To‘xtamishev yig‘ilganlarni Navro‘z bayrami balan qutladi.
Sirtqi bo‘lim hovlisida tashkil etilgan chin ma’noda milliylikka yo‘g‘rilgan bayram tadbiri barchaga xushkayfiyat bag‘ishladi. Bir tomonda milliy taomlar ko‘rgazmasi, boshqa tomonda milliy qo‘shiqlar, urf-odatlar namoyishi.Taomlarning xilma xilligini ko‘rib, xalqimizning nafaqat boy tarixi va urf-odatlari balki xilma-xil milliy taomlari borligiga ham guvoh bo‘lasiz. Sumalak, halim, yupqa, g‘ilmindi, ko‘k somsa, qat-qat patir, qatlama, ismaloq pechak kabi taomlarni tatib ko‘rgan kishi borki, o‘zbek ayollarning oshpazlik mahoratiga tasanno aytadi.
– Bugun sirtqi bo‘lim jamoasi a’zolarining yuzlarida mamnunlik, – deydi Sirtqi bo‘lim boshlig‘i A’zam Avazov  – Boisi jamoamiz Navro‘z tantanalari mana shunday keng miqyosda nishonlanmoqda. Atrofga e’tibor qiling hamma yoq yam-yashil. Bu bahorning barokatli kelayotganidan, rizq-ro‘zimiz mo‘l-ko‘l bo‘lishidan darak.
Albatta yurtimizning qaysi bir bayram shodiyonasi bo‘lmasin, kuy-qo‘shiqsiz o‘tmaydi. Bugun ham shunday bo‘ldi. Namoyish etilgan teatrlashtirilgan badiiy dastur va sa’natkorlarning chiqishlari tantanaga yig‘ilganlarga   olam-olam zavq bag‘ishladi.
Darhaqiqat, uch ming yildan ziyod tarixga ega bo‘lgan Navro‘zi olam – sharqona yangi yil, bahor nafasini boshlab kelishi, xalqimizning tabiati, ongu tafakkuri, qalbiga chuqur singib ketgani, har qaysi oila, har qaysi xonadonga xursandchilik olib kirishi bilan biz uchun qadrli bayram, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.

Navruz celebrations: Sumalak party has started in External department of JSPU.
The celebration of Navruz holiday based on the so-called main idea “Let every day be Navruz, my beloved Uzbekistan!”  was celebrated differently than every year at the External department of the university in the city of Buston .
At the beginning of the holiday, vice-rector of Jizzakh State Pedagogical University B. Tokhtamishev congratulated the participants on Navruz holiday.
The truly national holiday event, organized in the courtyard of the external department, gave everyone a good mood. On one side there is an exhibition of national dishes, and on the other side there is a demonstration of national songs and traditions. Seeing the variety of dishes, you will witness that our nation has not only a rich history and traditions, but also a variety of national dishes. There are those who have tasted dishes such as sumalak, halim, thin, gilmindi, blue somsa, qatkat patir, kathama, and spinach ivy, and admire the culinary skills of Uzbek women.
– Today, the faces of the team members of the correspondence department are satisfied, – says the head of the correspondence department A’zam Avazov – that’s why the Navruz celebrations of our team are being celebrated on such a large scale. Pay attention to the surroundings, everything is green. This is a sign that the blessed spring is coming and we will have plenty of sustenance.
Of course, any celebration of our country is not without music. The same happened today. The presented theatrical artistic program and the performances of the artists brought great joy to those gathered at the celebration.
In fact, Navruz, which has a history of more than three thousand years. It is no exaggeration to say thatis dear to us because it brings the oriental new year, the breath of spring, the nature, the way of thinking of our people, and the fact that it is deeply embedded in the soul, it brings happiness to every family and every house.