Bugun mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, ularning jamiyat hayotidagi o‘rnini yanada mustahkamlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Muhtaram Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tashabbusi bilan ayollarni qo‘llab-quvvatlash, ularning bilim olishi, ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishi va rahbarlik lavozimlarida faol ishtirok etishi uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda.
Xususan, magistratura bosqichida tahsil olayotgan qizlarning kontrakt to‘lovlari davlat tomonidan qoplab berilishi, oliy ta’limga kirishda berilayotgan imtiyozlar, bu boradagi amaliy g‘amxo‘rlikning yorqin ifodasidir.
Bugun universitetimiz jamoasida 590 nafarga yaqin xotin-qizlar faoliyat yuritmoqda. Ularning 286 nafari professor-o‘qituvchilar bo‘lib, 10 nafar fan doktori va 114 nafar PhD ilmiy darajasiga ega ayol olimalarimiz bor. Qisqa vaqtda universitetimiz ilmiy salohiyati 33 foizdan 50 foizga yetdi. Bu muhim natijada ayol professor-o‘qituvchilarimizning hissasi beqiyos ekanini alohida ta’kidlash joiz.
Bayram arafasida yana bir quvonchli xabarni mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman. Universitetimiz talabasi Visola Tursunova adabiyot yo‘nalishidagi ijodiy yutuqlari uchun yurtimizdagi nufuzli mukofot – Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu yutuq barcha talaba qizlarimiz uchun katta ilhom va rag‘bat manbai bo‘ladi.
Joriy yilda universitetimizdan 13 nafar talaba nomdor davlat stipendiyalari sovrindori bo‘ldi. Quvonarlisi, ularning 11 nafari talaba qizlarimizdir.
Sport maydonlarida ham qizlarimiz faol va g‘oliblikka intiladi. “Ziyokor” basketbol va voleybol jamoalari, “Besh tashabbus olimpiadasi” g‘oliblari stritbolchi qizlarimiz universitetimiz sha’nini munosib himoya qilmoqda.
Muhtaram ayollar, aziz talaba qizlar!
Sizlarning mehringiz, sabr-matonatingiz va zakovatingiz universitetimiz nufuzini yanada yuksaltirishga xizmat qilib kelmoqda. Yurtimiz ravnaqi va universitetimiz taraqqiyoti yo‘lidagi sharafli faoliyatingiz  bardavom bo‘lsin.

Сегодня в нашей стране ведётся широкомасштабная работа по обеспечению прав и интересов женщин и дальнейшему укреплению их роли в жизни общества.
По инициативе нашего уважаемого Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева создаются широкие возможности для поддержки женщин, получения ими образования, ведения научной деятельности и активного участия в работе на руководящих должностях.
В частности, то, что государство покрывает расходы на контрактное обучение девушек в магистратуре, а также льготы, предоставляемые при поступлении в вузы, являются ярким проявлением практической заботы в этом направлении.
На сегодняшний день в коллективе нашего университета трудятся около 590 женщин. Из них 286 входят в профессорско-преподавательский состав, в их числе 10 докторов наук и 114 женщин-учёных со степенью PhD. За короткое время научный потенциал нашего университета вырос с 33 до 50 процентов. Необходимо особо отметить неоценимый вклад наших женщин-преподавателей в это важное достижение.
В преддверии праздника с радостью хочу отметить ещё одну добрую весть. Студентка нашего университета Висола Турсунова за свои творческие достижения в области литературы была удостоена престижной государственной награды — Государственной премии имени Зульфии. Это достижение станет большим источником вдохновения и стимулом для всех наших студенток.
В этом году 13 студентов нашего университета стали обладателями именных государственных стипендий. Радует то, что 11 из них — наши студентки.
Наши девушки также активны и стремятся к победе на спортивных площадках. Баскетбольная и волейбольная команды «Зиёкор», а также наши стритболистки, победительницы «Олимпиады пяти инициатив», достойно защищают честь нашего университета.
Уважаемые женщины, дорогие студентки!
Ваша доброта, терпение и мудрость служат дальнейшему повышению престижа нашего университета. Пусть ваша благородная деятельность во имя процветания нашей страны и развития нашего университета будет долгой и успешной.