Bugun mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, ularning jamiyat hayotidagi o‘rnini yanada mustahkamlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Muhtaram Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tashabbusi bilan ayollarni qo‘llab-quvvatlash, ularning bilim olishi, ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishi va rahbarlik lavozimlarida faol ishtirok etishi uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda.
Xususan, magistratura bosqichida tahsil olayotgan qizlarning kontrakt to‘lovlari davlat tomonidan qoplab berilishi, oliy ta’limga kirishda berilayotgan imtiyozlar, bu boradagi amaliy g‘amxo‘rlikning yorqin ifodasidir.
Bugun universitetimiz jamoasida 590 nafarga yaqin xotin-qizlar faoliyat yuritmoqda. Ularning 286 nafari professor-o‘qituvchilar bo‘lib, 10 nafar fan doktori va 114 nafar PhD ilmiy darajasiga ega ayol olimalarimiz bor. Qisqa vaqtda universitetimiz ilmiy salohiyati 33 foizdan 50 foizga yetdi. Bu muhim natijada ayol professor-o‘qituvchilarimizning hissasi beqiyos ekanini alohida ta’kidlash joiz.
Bayram arafasida yana bir quvonchli xabarni mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman. Universitetimiz talabasi Visola Tursunova adabiyot yo‘nalishidagi ijodiy yutuqlari uchun yurtimizdagi nufuzli mukofot – Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu yutuq barcha talaba qizlarimiz uchun katta ilhom va rag‘bat manbai bo‘ladi.
Joriy yilda universitetimizdan 13 nafar talaba nomdor davlat stipendiyalari sovrindori bo‘ldi. Quvonarlisi, ularning 11 nafari talaba qizlarimizdir.
Sport maydonlarida ham qizlarimiz faol va g‘oliblikka intiladi. “Ziyokor” basketbol va voleybol jamoalari, “Besh tashabbus olimpiadasi” g‘oliblari stritbolchi qizlarimiz universitetimiz sha’nini munosib himoya qilmoqda.
Muhtaram ayollar, aziz talaba qizlar!
Sizlarning mehringiz, sabr-matonatingiz va zakovatingiz universitetimiz nufuzini yanada yuksaltirishga xizmat qilib kelmoqda. Yurtimiz ravnaqi va universitetimiz taraqqiyoti yo‘lidagi sharafli faoliyatingiz  bardavom bo‘lsin.

Dear and respected women, esteemed teachers, and dear female students!
Today in our country, extensive work is being carried out to ensure the rights and interests of women and to further strengthen their role in societal life.
On the initiative of our **esteemed President Sh.M. Mirziyoyev**, broad opportunities are being created to support women, enabling them to pursue education, engage in scientific activities, and actively participate in leadership positions.
In particular, the state coverage of tuition contract fees for girls studying at the master’s level, and the benefits provided for admission to higher education, are a vivid expression of practical care in this regard.
Today, our university team includes **nearly 590 women. Among them, 286 are professors and teachers, and we have 10 women scholars with Doctor of Science degrees and 114 with PhD degrees. In a short period, the scientific potential of our university has grown from 33 percent to 50 percent.** It is worth emphasizing that the contribution of our female professors and teachers to this significant achievement is immense.
On the eve of the holiday, I would like to gladly note another joyful news. Our university student, **Visola Tursunova, has been awarded the prestigious Zulfiya State Prize for her creative achievements in the field of literature.** This achievement will serve as a great source of inspiration and encouragement for all our female students.
This year, **13 students from our university became winners of state nominal scholarships.** What is pleasing is that 11 of them are our female students.
Our girls are also active and strive for victory on the sports fields. The “Ziyokor” basketball and volleyball teams, and our streetball girls, winners of the “Five Initiatives Olympiad,” are worthily defending the honor of our university.
**Esteemed women, dear female students!**
Your kindness, patience, and intelligence serve to further increase the prestige of our university. May your honorable work on the path to the prosperity of our country and the development of our university continue.