“Mitti yuraklarga -Mehrli yuraklar…”
JSST ma’lumotlariga ko‘ra har yili  har yuz ming chaqaloqdan 6-10 nafari tug‘ma yurak nuqsoni bilan, O‘zbekistonda esa  ikki yarim mingga yaqin bolalar yurakda turli nuqsonlar bilan tug‘iladi. Siz tasvirda ko‘rib turgan  kichkintoy Hayotjon Ikromov ikki yoshda. Unga ham tug‘ilgandayoq tug‘ma yurak nuqsoni tashhis qo‘yilgan. Hayotjon bugun Jizzax viloyat bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida shiforkorlar nazoratida. Bu tashhis bilan dunyoga kelgan bolalar umrining oxrigacha ota-onasi va shifokorlar nazoratida bo‘lishadi. Ota-ona bemor bolalarning har bir yurak zarbi uchun qayg‘uradi…azob chekadi. Ayni paytda Jizzax viloyat bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida 5 nafar bolakay tug‘ma yurak nuqsoni tashxisi bilan shifokorlar nazoratida davolanmoqda.
“Mehrli yurak” xayriya tadbiri ham Hayotjon Ikromov va u kabi aynan tug‘ma yurak nuqsoni bilan davolanayotgan bemor bolalar holidan xabar olish, ular ko‘ngliga quvonch olib kirish maqsadida tashkil etildi. Jizzax davlat pedagogika instituti rektori Sh.Sharipov tashabbusi bilan shifo maskanida davolanyotgan kichkintoylarga tezroq sog‘ayib ketishlari uchun kichik badiiy konsert dasturi  tashkil qilindi va ularga sovg‘alar topshirildi.
Onalarini quchgancha saxnadagi ertak qaxramonlari-yu, kuy qo‘shiqlarga  hayrat bilan tikilib turgan besh nafar “mitti yurakchalar” va minnatdor nigohlar, ko‘nglingizga xushkayfiyat, xursandchilik ulashadi.
“Bugungi chiroyli tadbir va sovg‘alarni tashkil etganlarning hech biri qayg‘u nimaligini bilmasin. O‘g‘limning boshqa tengdoshlari kabi o‘ynashini, kulishini, yugurishini istayman. U batamom tuzalib ketsa biz ham baxtiyor oila bo‘lamiz. “Mehrli yurak” xayriya tadbiri oz bo‘lsada ko‘nglimizdagi g‘uborlarni aritdi. O‘g‘limning raqsga tushgani va chapak chalganini ko‘rib men ham quvondim. Dunyoda mana shunday ezgu amallarni  bajaruvchi kishilar ko‘payaversin. O‘g‘lim qatori tug‘ma yurak nuqsoni bilan og‘rigan bolajonlar qachonlardir yuragi og‘riganini ham unitib yuborsin”-deydi bemor bolajonlarimizdan birining onasi Nodira Ergasheva.
“Mitti yuraklarda, katta jarohat. Ayni o‘ynab-kuladigan davrida u ozor chekyapti. Onalar esa mo‘jiza kutib ertangi kunni umid bilan kutishadi. Bugungi tadbir aynan bemor bolalar ustida parvona onalar ko‘nglidagi xavotirli o‘ylarni aritish, yuraklarga quvonch ulashish maqsadida tashkil etildi. Biz bu kabi tadbirlarni faqat muhim sanalar yoki bayramlar arafasida emas, balki doimiy tarzda o‘tkazayapmiz, to‘xtatish niyatimiz yo‘q. Maqsadimiz mana shunday ezgu amallar ortidan boshqalarni ham ergashtirish. Toki hech kim yordamga muhtoj insonning taqdiriga befarq bo‘lmasin”-deydi institut rektori Sh.Sharipov.
Biz ham shuni istaymiz: Mitti yuraklarga “mehrli yuraklar” ulashaveraylik. Ular zanjir bo‘lib kemtik nigohlarni, dardmand va majruh yuraklarni quvonchga to‘ldirsin. Bolajonlar oq xalatli shifokorlarni emas, balki do‘st-yorlari, baxtli oilasi, yaqinlari qurshovida bo‘lsin.

“Loving hearts- to the little hearts…”
The event organized in connection with the International Day of Disabled People on December 3 was named so.
According to WHO data, every year 6-10 out of every hundred thousand babies are born with congenital heart defects, and in Uzbekistan about two and a half thousand children are born with various heart defects. The little boy you see in the picture, Hayatjon Ikramov, is two years old. He was also diagnosed with a congenital heart defect at birth. Today, Hayotjon is under the supervision of doctors at the Jizzakh Regional Children’s Multidisciplinary Medical Center. Children born with this diagnosis will be under the supervision of their parents and doctors until the end of their lives. Parents worry about every heartbeat of their sick child-suffer. At the moment, 5 children diagnosed with congenital heart defects are being treated under the supervision of doctors at the Jizzakh Regional Children’s Multidisciplinary Medical Center. The “Mehrli yurak” charity event was also organized in order to receive information from Hayatjon Ikramov and children like him who are being treated with congenital heart defects, and to bring joy to their hearts. On the initiative of the rector of the Jizzakh State Pedagogical university, Sh. Sharipov, a small artistic concert program was organized and gifts were presented to the children who were being treated at the hospital.
Fairytale heroes on the stage hugging their mothers, five “tiny hearts” staring in amazement at melodious songs and grateful looks bring happiness and joy to your heart. “None of those who organized today’s beautiful events and gifts should know what grief is. I want my son to play, laugh and run like other peers. When he recovers completely, we will be a happy family. “Mehrli yurak” charity event cleared the dust in our hearts even if it was a little. I was also happy to see my son dancing and clapping. May there be more people in the world who do such good deeds. May the children with congenital heart defects, like my son, forget that they have heart problems” says Nodira Ergasheva, the mother of one of the sick children.
” A big wound is in tiny hearts”. While he is playing and laughing, he is hurting. And mothers wait for tomorrow with hope, waiting for a miracle. Today’s event was organized in order to remove the anxious thoughts from the hearts of mothers concerned about sick children, and to share joy in the hearts. We hold such events not only on the eve of important dates or holidays, but constantly, and we have no intention of stopping. Our goal is to encourage others to follow these good deeds. So that no one is indifferent to the fate of a person in need of help,” says Sh. Sharipov, rector of the university.
We also want this: Let’s share “loving hearts” with tiny hearts. Let them become a chain and fill the sad eyes with joy, the painful and wounded hearts. Children should not be surrounded by doctors in white coats, but by friends, a happy family, and loved ones.