“Millat qahramonlari xotirasi qalblarimizda barhayot!»
9-may – Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan JDPU 1-sonli talabalar turar joyida “O`g`lim sira bo`lmaydi urush” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
JDPU Tarix fakulteti O‘zbekiston tarixi kafedrasi professor-o‘qituvchilari, A vakillari, iqtidorli talabalar, hamkor tashkilotlar rahbarlari, OAV vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tgan tadbirni JDPU yoshlar bilan ishlash va ma’naviyati bo‘limi boshlig‘i B. Qo‘shmurodov ochib berdi.
Shu kuni tadbirda talabalar kitoblar ko‘rgazmasi, slaydlar namoyishi, bilan bir qatorda jadidlar hayoti asosida sahnalashtirilgan teatr ko‘rinishlarini tomosha qilishdi. Kechgacha davom etga tadbirga «Zakovat» intellektual o‘yini yakun yasadi.

«Память о национальных героях живёт в наших сердцах!»
9 мая – В связи с Днем памяти и почестей в студенческом общежитии  №1 ДжГПУ проведено духовно-просветительское мероприятие на тему «Мой сын не погибнет на войне».
Мероприятие при участии профессоров-преподавателей кафедры «История Узбекистана» факультета Истории ДжГПУ, одаренных студентов, руководителей партнерских организаций, представителей СМИ открыл руководитель отдела по молодежной работе и духовности ДжГПУ Б.Кушмуродов.
В этот день на мероприятии студенты посмотрели книжную выставку, слайд-шоу, а также театральные постановки, основанные на жизни древних. Завершила мероприятие интеллектуальная игра «Заковат», которая продолжалась до вечера.