«Mediamakonda tilning ahamiyati va mohiyati» mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Rus tili va adabiyoti fakulteti talabalari uchun tashkil etilgan mahorat darsini Rossiya Federatsiyasi Tatariston Respublikasidagi Qozon federal universiteti Jurnalistika va mediakommunikatsiyalar oliy maktabi Milliy va global media kafedrasi dotsenti, falsafa fanlari nomzodi Alfred Shakirov o‘tkazdi.
Mediamakon va uning vositalari kengayib borar ekan, ular muloqot shakllarini osonlashtiribgina qolmay, ijtimoiy yaqinlikka imkon yaratadi. Shunday ekan, har bir jamiyat a’zosi borki, o‘zini qurshab turuvchi, qaysidir ma’noda, uni axborot uzatish orqali bilvosita boshqaruvchi mediamakonning qimmatli bo‘lagi bo‘lgan mediamatnlarni to‘liq anglashi dolzarblik kasb etadi. Qolaversa, tilshunoslik nuqtai nazaridan olib qaraganda, tilni ijtimoiy muhitning belgisi sifatida o‘rganuvchi olim uchun ham aynan uning tadrijiy rivojini kuzatish uchun mediamatnlar tadqiqi muhim manba sifatida ahamiyatlidir.
Mahorat darsida ana shu dolzarb mavzu haqida so‘z bordi. Talaba  yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.

Был организован мастер-класс на тему «Значение и сущность языка в медиапространстве».
Мастер-класс, организованный для студентов факультета русского языка и литературы, провел Альфред Шакиров, доцент кафедры национальных и глобальных медиа Высшей школы журналистики и медиакоммуникаций Казанского федерального университета в Республике Татарстан Российская Федерация, кандидат философских наук.
По мере расширения медиапространства и его инструментов они не только облегчают формы общения, но и обеспечивают социальную близость. Поэтому каждому члену общества важно в полной мере понимать медиатексты, которые являются ценной частью окружающего его медиапространства и в некотором смысле косвенно контролируют его посредством передачи информации. Кроме того, с точки зрения лингвистики изучение медиатекстов важно как важный источник для ученого, изучающего язык как признак социальной среды, с целью наблюдения за его постепенным развитием.
На мастер-классе речь шла на эту актуальную тему. Студенты получили ответы на интересующие их вопросы.