Maktabgacha va Boshlang‘ich ta’lim fakultetida “Birinchi kurs maktabi” tadbirlari davom etmoqda.
Jizzax davlat pedagogika universitetida an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan “Birinchi kurs maktabi” tadbirlari doirasida Maktabgacha va Boshlang‘ich ta’lim fakultetining Maktabgacha ta’lim yo‘nalishiga 2025–2026 o‘quv yilida 1-bosqichga qabul qilingan talabalar uchun ham qator uchrashuv va tanishuv mashg‘ulotlari tashkil etilmoqda.
Mazkur tadbirlarning asosiy maqsadi — yangi qadam qo‘ygan talabalarni universitet hayoti, ta’lim jarayoni va ular uchun yaratilgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishtirishdan iborat.
Tadbirlar davomida:
• Talabalar universitet rahbariyati va ularning faoliyati bilan yaqindan tanishmoqda;
• Fakultet va kafedralarning tarkibi, faoliyati hamda imkoniyatlari haqida atroflicha ma’lumotga ega bo‘lmoqda;
• Ta’lim jarayoni, ilm-fan va ijtimoiy hayot, shuningdek, talaba yoshlar uchun taqdim etiladigan keng imkoniyatlar haqida ba tushuntirish berilmoqda.
Ushbu jarayonlar yangi o‘quv yilni yuqori ruhda boshlash, talab kuchli motivatsiya uyg‘otish va ularning fakultet hayotiga tezroq moslashishlari uchun muhim zamin yaratib bermoqda.

На факультете дошкольного и начального образования продолжаются мероприятия «Школы первокурсника»
В рамках традиционных мероприятий «Школа первокурсника», проводимых в Джизакском государственном педагогическом университете, организуется ряд встреч и ознакомительных занятий для студентов, поступивших на 1-й курс направления дошкольного образования факультета дошкольного и начального образования на 2025-2026 учебный год.
Основная цель этих мероприятий — близкое ознакомление новоприбывших студентов с университетской жизнью, образовательным процессом и созданными для них возможностями.
В ходе мероприятий:
• Студенты близко знакомятся с руководством университета и их деятельностью;
• Получают подробную информацию о составе, деятельности и возможностях факультетов и кафедр;
• Даются разъяснения об образовательном процессе, науке и общественной жизни, а также о широких возможностях, предоставляемых студенческой молодежи.
Эти процессы создают важную основу для того, чтобы начать новый учебный год на высоком эмоциональном подъеме, пробудить сильную мотивацию у студентов и помочь им быстрее адаптироваться к жизни факультета.