“Yashil makon” umummilliy loyihasida bahorgi mavsumida 5 ming tupdan ziyod manzarali va mevali ko‘chatlar ekilgan.
Soha mutaxassislari hamda universitetning tabiiy fanlar fakulteti o‘qituvchilari tomonidan «Bog‘ishamol» hududidagi yangi bino atrofidagi ko‘chat ekilishiga mo‘ljallangan yer holati o‘rganildi.
Natijada ushbu joyga qurg‘oqchilikka chidamli bodom hamda qayrag‘och daraxtlari ekish rejalashtirildi. ushbu joylarni bog‘-rog‘larga aylantirish maqsadida yerning agrotexnik holati yaxshilandi.
Ayni paytda volontyor talabalar va o‘qituvchilar ko‘chat ekish ishlarida faol bo‘lishmoqda. O‘z mehnatlari bilan ekilgan har bir niholni parvarishlash va saqlashda jonbozlik ko‘rsatishmoqda. Maqsad esa bitta u ham bo‘lsa mana shu atrofni yashil chamanzorga aylantirish.

В осенний сезон на участке «Богишамол» ДжГПУ высажено более пяти тысяч саженцев.
В осеннем сезоне общенационального проекта «Зеленое пространство» высажено более 5 тысяч декоративных и плодовых деревьев.
Специалистами отрасли и преподавателей факультета естественных наук университета было изучено состояние почвы, предназначенной для посадки саженцев вокруг новостройки в районе «Богишамол».
В результате на этом месте планировалось посадить засухоустойчивые деревья миндаля и сосны, а также улучшить агротехническое состояние земель, чтобы превратить эти места в сады.
На данный момент студенты-волонтёры и преподаватели активно участвуют в посадке саженцев. Они усердно ухаживают и сохраняют каждый саженец, посаженный своим трудом. А цель – превратить эту территорию в зеленый луг.