“Yashil makon” umummilliy loyihasida bahorgi mavsumida 5 ming tupdan ziyod manzarali va mevali ko‘chatlar ekilgan.
Soha mutaxassislari hamda universitetning tabiiy fanlar fakulteti o‘qituvchilari tomonidan «Bog‘ishamol» hududidagi yangi bino atrofidagi ko‘chat ekilishiga mo‘ljallangan yer holati o‘rganildi.
Natijada ushbu joyga qurg‘oqchilikka chidamli bodom hamda qayrag‘och daraxtlari ekish rejalashtirildi. ushbu joylarni bog‘-rog‘larga aylantirish maqsadida yerning agrotexnik holati yaxshilandi.
Ayni paytda volontyor talabalar va o‘qituvchilar ko‘chat ekish ishlarida faol bo‘lishmoqda. O‘z mehnatlari bilan ekilgan har bir niholni parvarishlash va saqlashda jonbozlik ko‘rsatishmoqda. Maqsad esa bitta u ham bo‘lsa mana shu atrofni yashil chamanzorga aylantirish.

More than five thousand seedlings are planted in the “Bogishamol” area of ​​JSPU in the autumn season.
More than 5,000 ornamental and fruit trees were planted in the spring season in the nationwide project “Green Space”.
Field experts and teachers of the Faculty of Natural Sciences of the university studied the condition of the land intended for planting seedlings around the new building in the “Bogishamol” area.
As a result, it was planned to plant drought-resistant almond and pine trees in this place. In order to turn these places into gardens, the agrotechnical condition of the land has been improved.
At the moment, volunteer students and teachers are actively involved in planting saplings. They are diligent in caring for and preserving each seedling planted by their own labor. The goal is to turn this area into a green field.