Ko‘zimni yashnatib, kiyibsiz atlas..
Bugungi kunda ko‘cha-ko‘yda atlas yo adrasdan tikilgan libosdagi qizu juvonlarni ko‘rganimizdada  har birimizning ko‘zimiz yashnab ketadi, ko‘nglimiz g‘ururga to‘ladi. O‘zbek Xalqining mana shunday qimmatbaho merosi borligidan hayratimizga hayrat qo‘shiladi, faxrimizga faxr esh bo‘ladi. Bugungi kunda Atlas va adras matolari YuNESKOning jahon nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan.
Jizzax davlat pedagogika niversiteti Maktabgacha ta’lim fakulteti tashabbusi bilan tashkillashtirilgan “Atlas sayli” talaba qizlarning milliy liboslar namoyishi bilan boshlandi. 10 dan ortiq nominatsiyalar tanlovida ishtirok etgan ishtirokchilar o‘zlarining liboslarini ta’riflash bilan bir qatorda uning talaba qizlar uchun qulay tomonlarini ham so‘zlab berishdi. “Atlas sayli”da  hakamlar hay’ati tomonidan eng munosiblar g‘olib deb topildi.
– Bilasizmi, mening hali ham atlas va adras ko‘ylaklarga mehrim bo‘lakcha. Mavridi topildi deguncha do‘kon va  bozorlarga aylanib, ana shu matolarni izlayman. Uni zamonaviy rusumda tiktirib kiyaman. Egnimda atlas bo‘lsa, qalbim milliy g‘ururga to‘lib, o‘zimni baxtiyor sezaman. Axir u ming asrlik tarixga ega, millatimizning iftixori, u bizga momolarimizdan yetib kelgan bitmas-tuganmas boyligimizdir. Yodingizda bo‘lsa, ilgarilar onalarimiz qizlariga beshik berganida, sunnat to‘ylar qilganida nabiralariga sarpolar qilsa, albatta, jajji qiz nevaralariga atlas ko‘ylak, o‘g‘il bolalarga zar chopon, do‘ppi tikib kiydirardilar. Menimcha, bunda ham ajoyib hikmat bor. Maktabgacha ta’lim fakulteti tomonidan tashkil etilgan “Atlas sayli” ana shu qadriyatlarimizni o‘sha jozibadorligi bilan qaytarishga xizmat qilsa ne ajab,-deydi universitet xotin qizlar qo‘mitasi raisi Ziyoda Abduvalieva
Kiyim barcha millat va elat vakillarida o‘ziga xos ahamiyat kasb etadi. Ularning o‘ziga xos va munosib kiyimlari borki, ular milliy liboslarga aylanib ulgurgan. O‘zbek xalqining  o‘ziga xos va betakror milliy kiyimlariga xususan adras va atlasga butun dunyo havas qiladi. Jizzax davlat pedagogika universiteti hovlisida o‘tkazilgan  “Atlas sayli” o‘ziga xos milliyligimizni yana bir namoyish etgan bayramlardan biri bo‘ldi desak xato qilmagan bo‘lamiz.
Zotan milliy liboslar – g‘ururimiz, faxrimiz, ma’naviy boyligimiz, ularni e’zozlab, egnimizga kiyar ekanmiz, qalbimizni quvonch, baxt, shodlik tuyg‘ulari chulg‘ab olaveradi.

You made my eyes shine by putting on atlas..
Today, when we see girls and boys in dresses made of satin or adras on the streets, our eyes light up and our hearts are filled with pride. We are amazed and proud that the Uzbek people have such a precious heritage. Today, atlas and adras fabrics are included in the UNESCO list of world intangible cultural heritage.
“Atlas campaign” organized by the initiative of the Faculty of Pre-school Education of Jizzakh State Pedagogical University began with a demonstration of national costumes by female students. The participants who took part in more than 10 nomination contests described their dresses as well as their convenient aspects for female students. At the “Atlas campaign” the most deserving ones were declared the winners by the jury.
“You know, I’m still partial to satin and adras dresses.” Until I find time, I go to shops and markets, looking for these fabrics. I will sew it in a modern style. When I wear satin, my heart is full of national pride and I feel happy. After all, it has a history of a thousand years, it is the pride of our nation, it is our inexhaustible wealth that came to us from our mothers. If you remember, in the past, when our mothers gave cradles to their daughters, and when they performed circumcision weddings, they made sarpas for their grandchildren, of course, the little girls used to sew satin dresses for their grandchildren, and gold coats and hats for the boys. I think there is great wisdom in that as well. It is no wonder that the “Atlas campaign” organized by the faculty of preschool education serves to bring back these values with the same attractiveness, says Ziyoda Abduvalieva, the chairman of the women’s committee of the university.
Clothing has a special significance for representatives of all nations and peoples. They have unique and appropriate clothes that have become national costumes. The whole world admires the unique and unique national clothes of the Uzbek people, especially adras and atlas. It would not be wrong to say that the “Atlas campaign” held in the yard of Jizzakh State Pedagogical University was one of the celebrations that demonstrated our unique nationality.
National clothes are our pride, our spiritual wealth, and when we put them on our shoulders, our hearts are full of joy, happiness, and joy.