Kitob do‘konlariga, yangi kitoblar bilan tanishishga fursati  bo‘lmayotgan, yangi nashrlardan boxabarlikni xush ko‘radigan talaba yoshlar uchun “Kitobxonlik haftaligi” ayni muddao bo‘ldi desak adashmaymiz. Hukumatning 2020 yil 14 dekabrdagi qarori bilan  har yili aprel oyida Jizzax davlat pedagogika unviersitetida “Kitobxonlik haftaligi” bo‘lib o‘tadi. Bugungi tadbirga  universitet qoshidagi texnikumlar va akademik litsey  o‘quvchi va talabalari jalb etildi.
Soha mutaxassislari,  shoir va yozuvchilar va talaba yoshlar ishtirokida bo‘lib o‘tayotgan tadbir kitoblar ko‘rgazmasi bilan boshlandi. Taklif etilganlar yangi adabiyotlar ularning elektron variantlari bilan ham tanishib chiqishdi.Kitob bayramining ochilish marosimida bu yilgi tadbir ham shaklan, ham mazmunan o‘ziga xoslik kasb etayotgani ta’kidlandi.
Yozuvchi va shoirlar bilan suhbat qurayotgan yoshlar, turfa kitoblar to‘la rastalarni birma-bir ko‘zdan kechirayotgan kitobxonlar, maqol va shiorlar, turli asar qahramonlari rasmlari tushirilgan bannerlarga o‘ziga xos ishtiyoq va qiziqish bilan boqib o‘quvchi yoshlarning  yuz-ko‘zida xurramlikdan, kayfiyatida ko‘tarinkilikdan bu yaqqol sezilib turibdi.
Bir hafta  davom etadigan bayramda mehmonlar uchun ko‘rgazmalarda bevosita ishtirok etish, kitob mahsulotlarini xarid qilish imkoniyati yaratiladi. Taniqli shoir va yozuvchilar, Zulfiya nomidagi davlat mukofoti sovrindorlari, universitet faxriy professor-o‘qituvchilari ishtirokida mushoiralar, adabiy uchrashuvlar uyushtiriladi.
Bugungi bayram adabiyot bahori, she’riyat bahori, ezgulikning ajoyib tantanasidir. Bu jarayonda esa, albatta, tafakkur va tasavvur manbasi bo‘lgan noyob kitoblarning o‘rni tengsiz.
Ta’kidlash joiz haftalik doirasida e’tiborga molik ko‘plab yangi nashrlar taqdimotlari o‘tkaziladi. Bundan tashqari, haftalik doirasida tashkilotchilar tomonidan eng faol ishtirokchilarni taqdirlash, sohada uzoq yillar mehnat qilgan faxriylarni, kitob targ‘ibotchilari va ijodkorlarni rag‘batlantirish ham rejalashtirilgan. Bir so‘z bilan  aytganda, haftalik doirasidagi tadbirlar turfa. Ularning har biriga o‘ziga xos ta’rif berish qiyin emas. Ammo, fikrimizcha, haftalikda faol ishtirok etib, ularga jonli guvoh bo‘lganingiz ma’qul. Haftalik 10 aprelga qadar davom etadi. Biz sizni kutamiz!

За «Неделю книгочтения» количество книголюбов еще больше увеличилось
Не будет ошибкой сказать, что «Неделя книгочтения» — это прекрасная возможность для студентов, у которых нет возможности посещать книжные магазины и знакомиться с новыми книгами, и которые любят быть в курсе новых изданий. По решению правительства от 14 декабря 2020 года ежегодно в апреле в Джизакском государственном педагогическом университете будет проводиться «Неделя книгочтения». К сегодняшнему мероприятию были привлечены учащиеся и студенты техникумов и академического лицея при университете.
Мероприятие, которое проводится при участии специалистов отрасли, поэтов и писателей, студентов, началось с книжной выставки. Приглашенные ознакомились с новой литературой и ее электронными версиями. На церемонии открытия книжного фестиваля было отмечено, что мероприятие этого года приобретает уникальность как по форме, так и по содержанию.
Молодежь беседующая с писателями и поэтами, читатели разглядывают полки, заполненные одной за другой книгами, разглядывают транспаранты с пословицами и лозунгами, изображения героев различных произведений с собственным воодушевлением и интересом, что видно по его жизнерадостности и приподнятому настроению.
Во время недельного отдыха у гостей будет возможность непосредственного участия в выставках и приобретения книжной продукции. Лекции и литературные встречи организуются с участием известных поэтов и писателей, лауреатов государственной премии имени Зульфии, почетных профессоров и преподавателей университета.
Сегодняшний праздник – весна литературы, весна поэзии, чудесный праздник добра. В этом процессе, безусловно, неповторимое место занимают уникальные книги, являющиеся источником мысли и воображения.
Следует отметить, что в течение недели будет представлено много новинок достойных внимания читателей. Кроме того, в рамках недели организаторы планируют наградить самых активных участников, поощрить ветеранов, проработавших в сфере много лет, книжных промоутеров и создателей. Одним словом, еженедельные события разнообразны. Каждому из них нетрудно дать однозначное определение. Но, на наш взгляд, вам лучше активно участвовать в неделе и наблюдать за ними вживую. Еженедельно до 10 апреля. Мы ждем вас!