Kitob do‘konlariga, yangi kitoblar bilan tanishishga fursati  bo‘lmayotgan, yangi nashrlardan boxabarlikni xush ko‘radigan talaba yoshlar uchun “Kitobxonlik haftaligi” ayni muddao bo‘ldi desak adashmaymiz. Hukumatning 2020 yil 14 dekabrdagi qarori bilan  har yili aprel oyida Jizzax davlat pedagogika unviersitetida “Kitobxonlik haftaligi” bo‘lib o‘tadi. Bugungi tadbirga  universitet qoshidagi texnikumlar va akademik litsey  o‘quvchi va talabalari jalb etildi.
Soha mutaxassislari,  shoir va yozuvchilar va talaba yoshlar ishtirokida bo‘lib o‘tayotgan tadbir kitoblar ko‘rgazmasi bilan boshlandi. Taklif etilganlar yangi adabiyotlar ularning elektron variantlari bilan ham tanishib chiqishdi.Kitob bayramining ochilish marosimida bu yilgi tadbir ham shaklan, ham mazmunan o‘ziga xoslik kasb etayotgani ta’kidlandi.
Yozuvchi va shoirlar bilan suhbat qurayotgan yoshlar, turfa kitoblar to‘la rastalarni birma-bir ko‘zdan kechirayotgan kitobxonlar, maqol va shiorlar, turli asar qahramonlari rasmlari tushirilgan bannerlarga o‘ziga xos ishtiyoq va qiziqish bilan boqib o‘quvchi yoshlarning  yuz-ko‘zida xurramlikdan, kayfiyatida ko‘tarinkilikdan bu yaqqol sezilib turibdi.
Bir hafta  davom etadigan bayramda mehmonlar uchun ko‘rgazmalarda bevosita ishtirok etish, kitob mahsulotlarini xarid qilish imkoniyati yaratiladi. Taniqli shoir va yozuvchilar, Zulfiya nomidagi davlat mukofoti sovrindorlari, universitet faxriy professor-o‘qituvchilari ishtirokida mushoiralar, adabiy uchrashuvlar uyushtiriladi.
Bugungi bayram adabiyot bahori, she’riyat bahori, ezgulikning ajoyib tantanasidir. Bu jarayonda esa, albatta, tafakkur va tasavvur manbasi bo‘lgan noyob kitoblarning o‘rni tengsiz.
Ta’kidlash joiz haftalik doirasida e’tiborga molik ko‘plab yangi nashrlar taqdimotlari o‘tkaziladi. Bundan tashqari, haftalik doirasida tashkilotchilar tomonidan eng faol ishtirokchilarni taqdirlash, sohada uzoq yillar mehnat qilgan faxriylarni, kitob targ‘ibotchilari va ijodkorlarni rag‘batlantirish ham rejalashtirilgan. Bir so‘z bilan  aytganda, haftalik doirasidagi tadbirlar turfa. Ularning har biriga o‘ziga xos ta’rif berish qiyin emas. Ammo, fikrimizcha, haftalikda faol ishtirok etib, ularga jonli guvoh bo‘lganingiz ma’qul. Haftalik 10 aprelga qadar davom etadi. Biz sizni kutamiz!

The number of book lovers expanded even more during the “Book Reading Week”.
It is safe to say that “Book Reading Week” is a great opportunity for young students who do not have the opportunity to visit bookstores and get to know new books. According to the decision of the government on December 14, 2020, “Book reading week” will be held in Jizzakh State Pedagogical University every year in April. Today’s event was attended by students of technical schools and academic lyceums of the university.
The event started with a book exhibition with the participation of industry experts, poets and writers, and students. The invitees got acquainted with new literature and their electronic versions. At the opening ceremony of the book festival, it was noted that this year’s event is gaining uniqueness both in form and content.
Young people talking to writers and poets, readers looking at shelves full of books one by one, looking at banners with proverbs and slogans, pictures of heroes of various works with their own enthusiasm and interest. This is evident from their cheerfulness and high mood.
During the week-long holiday, guests will have the opportunity to directly participate in exhibitions and purchase book products. Lectures and literary meetings are organized with the participation of well-known poets and writers, laureates of the state award named after Zulfiya, honorary professors and teachers of the university.
Today’s holiday is the spring of literature, the spring of poetry, a wonderful celebration of goodness. In this process, of course, unique books, which are a source of thought and imagination, have an incomparable place.
It is worth noting that many notable new editions will be presented during the week. In addition, within the framework of the week, the organizers plan to reward the most active participants, encourage veterans who have worked in the field for many years, book promoters and creators. In a word, the weekly events are diverse. It is not difficult to give a unique definition to each of them. But, in our opinion, it is better for you to actively participate in the week and witness them live. Weekly until April 10. We are waiting for you!