“Kitob – eng yaxshi do‘st” aksiyasi: Jizzax davlat pedagogika universiteti talabalarni kitob o‘qishga ilhomlantiradi va undaydi”
Jizzax davlat pedagogika universiteti madaniyat va adabiyotga bo‘lgan chuqur qiziqishni aks ettiruvchi yangi tashabbus bilan qulay ta’lim muhitini yaratish bo‘yicha o‘z sadoqatini davom ettirmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan beshta tashabbusni amalga oshirish doirasida universitetda “Kitob – eng yaxshi do‘st” aksiyasi boshlandi.
Tadbir universitetning talabalar bilimini oshirish va ijodiy rivojlanishini rag‘batlantirishga qaratilgan keng qamrovli rejasining bir qismidir. Rus tili va adabiyoti fakulteti bu chaqiruvga javoban talabalar e’tiborini adabiy dunyoga jalb qilish maqsadida aksiya tashkil qildi.
Faxriy o‘quvchilarga alohida e’tibor bilan tanlangan badiiy kitoblar ko‘rinishidagi qimmatbaho sovg‘alar topshirildi. Bu kitoblar nafaqat sovg’a, balki fantaziya, madaniy meros va intellektual o’sish olamining kalitiga aylandi. Tadbir tashkilotchilarining ishonchi komilki, kitob o‘quvchining eng yaxshi hamrohi, bilim va ijod eshigini ochadi.
Tadbirda yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari Nomoz Karimov va rus tili va adabiyoti fakulteti tyutori Alisher Hasanovlar ishtirok etib, “Adabiyot bilimi ta’limning ajralmas qismi ekanligiga ishonchimiz komil, kitob eng yaxshi do‘st” aksiyasi – Bu bizning intellektual rivojlangan, ijodkor yoshlarni tarbiyalash borasidagi sa’y-harakatlarimiz” deb e’tirof etishdi.
Tadbirning o‘zi ta’lim nafaqat samarali, balki ilhomlantiruvchi ham bo‘lishining yorqin namunasiga aylandi. Kitoblarni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar adabiyot olamiga sho‘ng‘ish, dunyoqarashini kengaytirish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildiradilar.
“Kitob – eng yaxshi do‘st” aksiyasi nafaqat kitob tarqatish, balki o‘quvchilar qalbida madaniy merosga, adabiy ijodga mehr-muhabbat uchqunlarini ham yoqib yuboradi. U kitobxonlikni nafaqat ta’lim-tarbiya jarayonining bir qismi, balki shaxsni shakllantirish va ma’naviy boyitishning ajralmas elementi sifatida ham muhimligini ta’kidlaydi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida bu kabi tadbirlar nafaqat bilim sari ko‘prik, balki madaniy merosni shakllantirish, ijodiy tafakkur rivojiga, ruhiyatni boyitishga hissa qo‘shish vositasiga aylanishiga ishonch bildiradi. “Kitob – eng yaqin do‘stingiz” – bu nafaqat shior, balki o‘sib kelayotgan yosh avlod uchun bilimli va puxta o‘ylangan kelajak sari yo‘ldir.

“A book is the best friend” campaign: Jizzakh State Pedagogical University inspires and encourages students to read books.
Jizzakh State Pedagogical University continues its commitment to creating a conducive learning environment with a new initiative that reflects a deep interest in culture and literature. As part of the implementation of five initiatives put forward by the President of the Republic of Uzbekistan, the campaign “Book is the best friend” was launched at the university.
The event is part of the university’s comprehensive plan to increase student knowledge and encourage creative development. In response to this call, the Faculty of Russian Language and Literature organized an action to attract the attention of students to the literary world.
Valuable gifts in the form of specially selected art books were presented to the honored students. These books became not only a gift, but also a key to the world of fantasy, cultural heritage and intellectual growth. The organizers of the event are sure that the book is the best companion of the reader, opens the door to knowledge and creativity.
The event was attended by Nomoz Karimov, the deputy dean for working with youth and spiritual and educational affairs, and Alisher Hasanov, the tutor of the Faculty of Russian Language and Literature. They acknowledged that “We are sure that knowledge of literature is an integral part of education, and the campaign “a book is the best friend” is our effort to educate intellectually developed, creative young people.”
The event itself became a bright example of how education can be not only effective, but also inspiring. The students who received the books are grateful for the opportunity to immerse themselves in the world of literature and expand their worldview.
The campaign “Book is the best friend” not only distributes books, but also ignites sparks of love for cultural heritage and literary creativity in the hearts of students. The campaign emphasizes the importance of reading not only as a part of the educational process, but also as an integral element of personality formation and spiritual enrichment.
At Jizzakh State Pedagogical University, he is confident that such events will become not only a bridge to knowledge, but also a means of contributing to the formation of cultural heritage, the development of creative thinking, and the enrichment of the psyche. “A book is your best friend” is not only a slogan, but also a path to an educated and well-thought-out future for the young generation.