«Jonlanaylik, uyg‘onaylik, o‘zgaraylik, natijaga erishaylik», — dedi universitet rektori
Filologiya fakultetida bo‘lib o‘tgan yig‘ilish tashkiliy masala bilan boshlandi. Unda Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Maqsud Yuldashev fakultet dekani Fazilat Ibragimovaning boshqa lavozimga o‘tganini ma’lum qilib, uning o‘rniga Sherzod Xoliqulovich Jabborovning Filologiya fakulteti dekani etib tayinlanganini e’lon qildi.Rektor yangi dekanni mas’uliyatli vazifani sidqidildan bajarishga, fakultetda har bir yo‘nalish bo‘yicha o‘ziga xos muhit va zamonaviy dizayn yaratishga da’vat etdi.
Yangi tashabbus — o‘zbek tilini jahonga tanitish
Yig‘ilishda o‘zbek tili va adabiyoti yo‘nalishi ustozlariga xorijliklar uchun o‘zbek tilini o‘rgatish bo‘yicha 6 oylik maxsus onlayn kurslar tashkil etish vazifasi topshirildi. Bu orqali nafaqat til, balki o‘zbek madaniyatini ham jahon miqyosida targ‘ib etish maqsad qilingan. — «O‘zbek madaniyati o‘zbek tili bilan yoyiladi», — deya ta’kidladi rektor Maqsud Yuldashev.
Ilmiy salohiyatga asoslangan rag‘bat
Shu o‘rinda rektor universitetda salohiyati 50 foizdan yuqori bo‘lgan kafedralar rag‘batlantirilishini ma’lum qildi. Ayniqsa, O‘zbek adabiyotini o‘qitish metodikasi kafedrasi ilmiy salohiyat darajasi 74 foizdan yuqori bo‘lgani uchun universitet bo‘yicha birinchi o‘rinni egallagani ta’kidlandi.Ushbu kafedra jamoasi 50 foiz ustama bilan rag‘batlantiriladi. Bu tashabbus ta’lim sifati va ilmiy faoliyat samaradorligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Takliflar va muhokamalar
Yig‘ilish davomida professor-o‘qituvchilarning taklif va mulohazalari tinglandi. O‘rinli, amaliy ahamiyatga ega va universitet salohiyatini yuksaltirishga xizmat qiladigan takliflar qo‘llab-quvvatlanishi belgilab olindi.
Muomala madaniyati — natija kaliti
Yig‘ilish so‘ngida rektor muomala madaniyati haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.— «Biz top 1000 talik universitetlar ro‘yxatiga kirishimiz mumkin. Ammo agar muomala madaniyatimizni to‘g‘rilamasak, bu natijaga erishish qiyin bo‘ladi. Talabalarga samimiy va oddiy munosabatda bo‘lish — bu ham bitta katta natija», — dedi Maqsudjon Yuldashev.Yig‘ilishda bildirilgan fikrlar va qo‘yilgan vazifalar Filologiya fakultetining yangi bosqichga ko‘tarilishiga, universitet nufuzi va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Rektorning «Jonlanaylik, uyg‘onaylik, o‘zgaraylik, natijaga erishaylik» degan da’vosi butun jamoa uchun harakat shioriga aylandi.

«Давайте оживимся, пробудимся, изменимся и достигнем результатов», — сказал ректор университета.
Собрание, состоявшееся на филологическом факультете, началось с организационного вопроса. Ректор Джизакского государственного педагогического университета Максуд Юлдашев сообщил о переходе декана факультета Фазилат Ибрагимовой на другую должность и объявил о назначении Шерзода Холикуловича Джабборова новым деканом филологического факультета. Ректор призвал нового декана добросовестно выполнять свои ответственные обязанности и создать на факультете уникальную среду и современный дизайн для каждого направления.
Новая инициатива — продвижение узбекского языка в мире
На совещании преподавателям узбекского языка и литературы было поручено организовать 6-месячные специальные онлайн-курсы по обучению иностранцев узбекскому языку. Это направлено на популяризацию не только языка, но и узбекской культуры в мировом масштабе. «Узбекская культура распространяется посредством узбекского языка», — подчеркнул ректор Максуд Юлдашев.
Стимул, основанный на научном потенциале
В связи с этим ректор сообщил, что кафедры с потенциалом более 50% будут поощряться в университете. В частности, было отмечено, что кафедра методики преподавания узбекской литературы заняла первое место в университете благодаря уровню научного потенциала выше 74 процентов. Коллектив этой кафедры будет поощрен надбавкой в 50 процентов. Эта инициатива будет способствовать дальнейшему повышению качества образования и эффективности научной деятельности.
Предложения и обсуждения
В ходе собрания были заслушаны предложения и соображения профессорско-преподавательского состава. Было определено, что будут поддержаны уместные предложения, имеющие практическое значение и способствующие повышению потенциала университета.
Культура общения — ключ к результату
В завершение собрания ректор отдельно остановился на культуре общения. — «Мы можем войти в список топ-1000 университетов. Однако если мы не улучшим нашу культуру общения, достичь этого результата будет сложно. Искреннее и простое отношение к студентам — это тоже большое достижение», — сказал Максуджон Юлдашев. Высказанные на собрании мнения и поставленные задачи послужат выводу филологического факультета на новый уровень, повышению престижа и эффективности университета. Призыв ректора «Давайте оживимся, пробудимся, изменимся и достигнем результатов» стал девизом действий для всего коллектива.