Jizzaxda “Ilm yulduzlari” intellektual ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi
2025-yil 11-oktyabr kuni Jizzax davlat pedagogika universiteti Axborot-resurs markazida O‘zbekiston xotin-qizlar “Olima” uyushmasi, Jizzax viloyat hokimligi, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamkorligida “Ilm yulduzlari” intellektual ko‘rik-tanlovining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tanlov iqtidorli va fidoyi xotin-qizlarning ilmiy izlanishlarini rag‘batlantirish, ularni ilmiy faoliyatga yo‘naltirish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirni JDPU prorektori Anora Jabborova kirish so‘zi bilan ochib, xotin-qizlarning ilmiy salohiyatini oshirishda bunday tanlovlarning ahamiyatini ta’kidladi. Viloyat hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Gulnora Normurodova xotin-qizlar o‘rtasidagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar hamda ularning jamiyatdagi o‘rni haqida so‘z yuritdi.
Tanlov 3 ta shart bo‘yicha o‘tkazilib, ishtirokchilarning taqdimot va videolavhalari professor S.S. Murodova, dotsentlar A.J. Jabborova va N.E. Soliyevalar tomonidan baholandi.
Natijalarga ko‘ra, JDPUdan Ravshanova Adolat Ravshan qizi, Jizzax politexnika institutidan Axadova Komila Said qizi, shuningdek Jizzax Sambhram universiteti, O‘zMU Jizzax filiali va Qozon federal universiteti filiali vakillari yuqori natijalarga erishdilar.
G‘olib va faol ishtirokchilar diplom va esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandilar. Tanlov yuqori ilmiy-amaliy saviyada o‘tdi.

The intellectual competition “Stars of Knowledge” was held in Jizzakh.
On October 11, 2025, the regional stage of the “Stars of Knowledge” intellectual competition was held at the Information Resource Center of Jizzakh State Pedagogical University, in cooperation with the “Olima” Association of Women Scientists of Uzbekistan, the Jizzakh Regional Government, and the Department for Family and Women’s Affairs.
The competition was organized with the aim of encouraging talented and dedicated women in their scientific research and guiding them toward scientific activity.
The event was opened with an introductory speech by JSPU Vice-Rector Anora Jabborova, who emphasized the importance of such competitions in enhancing women’s scientific potential. Deputy Governor of the region and Head of the Department for Family and Women’s Affairs, Gulnora Normurodova, spoke about the spiritual and educational work among women and their role in society.
The competition consisted of three stages, and the participants’ presentations and video materials were evaluated by Professor S. S. Murodova and Associate Professors A. J. Jabborova and N. E. Soliyeva.
According to the results, Adolat Ravshan qizi Ravshanova from JSPU, Komila Said qizi Axadova from Jizzakh Polytechnic Institute, as well as representatives from Jizzakh Sambhram University, the Jizzakh branch of the National University of Uzbekistan, and the branch of Kazan Federal University achieved high results.
The winners and active participants were awarded diplomas and commemorative gifts. The competition was held at a high scientific and practical level.