Jizzaxda “Ilm yulduzlari” intellektual ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi
2025-yil 11-oktyabr kuni Jizzax davlat pedagogika universiteti Axborot-resurs markazida O‘zbekiston xotin-qizlar “Olima” uyushmasi, Jizzax viloyat hokimligi, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamkorligida “Ilm yulduzlari” intellektual ko‘rik-tanlovining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tanlov iqtidorli va fidoyi xotin-qizlarning ilmiy izlanishlarini rag‘batlantirish, ularni ilmiy faoliyatga yo‘naltirish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirni JDPU prorektori Anora Jabborova kirish so‘zi bilan ochib, xotin-qizlarning ilmiy salohiyatini oshirishda bunday tanlovlarning ahamiyatini ta’kidladi. Viloyat hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Gulnora Normurodova xotin-qizlar o‘rtasidagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar hamda ularning jamiyatdagi o‘rni haqida so‘z yuritdi.
Tanlov 3 ta shart bo‘yicha o‘tkazilib, ishtirokchilarning taqdimot va videolavhalari professor S.S. Murodova, dotsentlar A.J. Jabborova va N.E. Soliyevalar tomonidan baholandi.
Natijalarga ko‘ra, JDPUdan Ravshanova Adolat Ravshan qizi, Jizzax politexnika institutidan Axadova Komila Said qizi, shuningdek Jizzax Sambhram universiteti, O‘zMU Jizzax filiali va Qozon federal universiteti filiali vakillari yuqori natijalarga erishdilar.
G‘olib va faol ishtirokchilar diplom va esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandilar. Tanlov yuqori ilmiy-amaliy saviyada o‘tdi.

В Джизаке прошел интеллектуальный смотр-конкурс «Звезды науки»
11 октября 2025 года в Информационно-ресурсном центре Джизакского государственного педагогического университета состоялся областной этап интеллектуального смотра-конкурса «Звезды науки». Мероприятие было организовано совместно с Ассоциацией женщин-ученых Узбекистана «Олима», хокимиятом Джизакской области и Управлением по вопросам семьи и женщин.
Конкурс был организован с целью стимулирования научных исследований талантливых и преданных своему делу женщин, а также привлечения их к научной деятельности.
Проректор ЖДПУ Анора Джабборова открыла мероприятие вступительным словом, подчеркнув важность подобных конкурсов в повышении научного потенциала женщин. Заместитель хокима области, начальник управления по делам семьи и женщин Гулнора Нормуродова выступила с речью о духовно-просветительской работе среди женщин и их роли в обществе.
Конкурс проводился по 3 условиям, презентации и видеоролики участников оценивались профессором С.С.Муродовой, доцентами А.Ж.Джабборовой и Н.Э.Солиевой.
По результатам, высоких показателей добились Равшанова Адолат Равшан кизи из Джизакского государственного педагогического университета, Ахадова Комила Саид кизи из Джизакского политехнического института, а также представители Джизакского университета Sambhram, Джизакского филиала Национального университета Узбекистана и филиала Казанского федерального университета.
Победители и активные участники были награждены дипломами и памятными подарками. Конкурс прошел на высоком научно-практическом уровне.