Mazkur tadbir xalqaro akademik va madaniy hamkorlik doirasida o‘tkazilib, unda Janubiy Koreyadan 10 nafar talaba hamda Jizzax davlat pedagogika universitetidan 10 nafar talaba ishtirok etmoqda. Seminar-trening global fuqarolik, Barqaror rivojlanish maqsadlari (SDGs), fuqarolik ishtiroki hamda madaniy meros yo‘nalishlariga bag‘ishlangan.
Workshopning birinchi kuni ochilish marosimi bilan boshlandi. Tadbirda Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan ishtirokchilarga tabrik so‘zlari yo‘llandi. Shundan so‘ng talabalar o‘rtasida tanishuv, “ice-breaking” mashg‘ulotlari hamda umumiy suratga olish jarayoni tashkil etildi.
Kun davomida universitet kampusi bo‘ylab ekskursiya o‘tkazilib, Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida barqarorlikka oid kuzatuvlar amalga oshirildi. Ishtirokchilar o‘z kuzatuvlari asosida ochiq muhokamalarda qatnashib, fikr va mulohazalarini bildirdilar.
Ma’lumot uchun, JSPU–KWU Global Citizenship Workshop uch kun davom etishi rejalashtirilgan bo‘lib, dastur doirasida talabalarning ilmiy-amaliy, madaniy va fuqarolik kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratilgan qator mashg‘ulotlar o‘tkazilishi belgilangan.

An international seminar-training was organized at Jizzakh State Pedagogical University.
An international seminar-training titled “Global Citizenship Workshop” was organized at Jizzakh State Pedagogical University in collaboration with South Korea’s Kyungwon University.
This event was held within the framework of international academic and cultural cooperation, with participation from 10 students from South Korea and 10 students from Jizzakh State Pedagogical University. The seminar-training is dedicated to the themes of global citizenship, Sustainable Development Goals (SDGs), civic engagement, and cultural heritage.
The first day of the workshop began with an opening ceremony. During the event, congratulatory remarks were conveyed to the participants by professors and teachers of Jizzakh State Pedagogical University. Following this, introductions among students, “ice-breaking” activities, and a group photo session were organized.
Throughout the day, a campus tour was conducted, and observations related to sustainability within the framework of the Sustainable Development Goals were made. Based on their observations, participants engaged in open discussions, sharing their thoughts and insights.
For your information, the JSPU–KWU Global Citizenship Workshop is planned to last three days. The program includes a series of sessions aimed at developing students’ scientific-practical, cultural, and civic competencies.