Jizzax Davlat Pedagogika Universitetida “Universitet sari odimlar” nomli 5 jildlik kitobning taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.
Jizzax Davlat Pedagogika Universitetida katta nufuz va qizg‘in qiziqish bilan kutilgan tarixiy monografiya — “Universitet sari odimlar” nomli 5 jildlik kitobning taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirga ta’lim muassasasida bir necha yillar faoliyat yuritgan faxriy ustozlar hamda ayni kunlarda ilmiy-pedagogik faoliyatini davom ettirayotgan professor-o‘qituvchilar taklif etildi..
Taqdimot marosimini universitet rektori Sh. Sharipov kirish so‘zi bilan ochib, ushbu tarixiy asarning yaratilishi, mazmun-mohiyati va universitetning yarim asrlik faoliyatiga bag‘ishlanganligi haqida fikrlarini bildirdi. Rektor so‘zlariga ko‘ra, “Universitet sari odimlar” nafaqat Jizzax Davlat Pedagogika Universitetining rivojlanishiga qiziquvchi kitobxonlar uchun, balki butun oliy ta’lim tizimidagi professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, talabalar hamda keng jamoatchilik uchun muhim ilmiy-ma’rifiy manba hisoblanadi.
Marosim davomida kitobning har bir jildi yaratilganida hissa qo‘shgan professor-o‘qituvchilar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi. Ular ta’lim-tarbiya, fan va ma’rifat yo‘lida xizmat qilgan ustozlarning ilmiy-pedagogik faoliyati haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, universitet tarixida alohida o‘rin tutishgan, jamiyatda keng e’tirof etilgan el ardoqli ziyolilarni yodga olishga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbirning tantanali qismidan so‘ng mehmonlar universitet tuzilmasi qoshida tashkil etilgan “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” hamda 50-yillik yubiley arafasida ochilgan “Universitet tarixi” muzeylariga tashrif buyurishdi. U yerda ular tarixiy fotosuratlar, qadimiy hujjatlar va qadriyatlar bilan bog‘liq qiziqarli eksponatlar bilan tanishdilar.
Tadbir so‘ngida, universitet kasaba uyushmasi tomonidan Qurbon hayiti bayrami munosabati bilan tashkil etilgan bir piyola choy ustida mehmonlar samimiy suhbat qurishdi. Ushbu damlar nafaqat ilmiy-tarixiy voqeani muhokama qilish, balki o‘zaro samimiylik va ma’naviy bog‘lanishlarni mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Джизакском государственном педагогическом университете прошла презентация 5-томной книги «Шаги к университету»
В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась презентация высоко ожидаемой и вызвавшей большой интерес исторической монографии — 5-томной книги под названием «Шаги к университету».
На мероприятие были приглашены почетные преподаватели, проработавшие в образовательном учреждении несколько лет, а также профессора и преподаватели, продолжающие свою научно-педагогическую деятельность.
Церемонию презентации открыл вступительным словом ректор университета Ш. Шарипов, который поделился своими мыслями о создании, сути и содержании этого исторического труда, а также о том, что он посвящен полувековой деятельности университета. По словам ректора, «Шаги к университету» является важным научно-просветительским источником не только для читателей, интересующихся развитием Джизакского государственного педагогического университета, но и для профессорско-преподавательского состава, исследователей, студентов и широкой общественности всей системы высшего образования.
В ходе церемонии профессора и преподаватели, внесшие вклад в создание каждого тома книги, выступили со своими докладами. Они рассказали о научно-педагогической деятельности наставников, посвятивших себя образованию, науке и просвещению. Особое внимание было уделено памяти уважаемых представителей интеллигенции, занимавших особое место в истории университета и получивших широкое признание в обществе.
После торжественной части мероприятия гости посетили музеи «Памяти жертв репрессий» и «Истории университета,» организованные при структуре университета. Музей «Истории университета» был открыт накануне 50-летнего юбилея. Там они ознакомились с интересными экспонатами, включая исторические фотографии, древние документы и ценные артефакты.
В конце мероприятия, за чашкой чая, организованной профсоюзом университета по случаю праздника Курбан-байрам, гости провели душевную беседу. Эти моменты служат не только обсуждению научно-исторического события, но и укреплению взаимной искренности и духовных связей.