Ushbu platformalar orqali universitet pedagoglarining malakasini oshirish, ularni zamonaviy ta’lim texnologiyalari, ayniqsa raqamli innovatsiyalardan samarali foydalanishga yo‘naltirish maqsad qilib qo‘yilgan.
Tadbirni universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Anora Jabborova ochib berdi. Shundan so‘ng Ta’lim jarayonini tashkil etish bo‘limi uslubchisi Ismoilov Mirzamahmud “Universitet professor-o‘qituvchilarining o‘quv yuklamalarini bajarish tartibi” mavzusida taqdimot qildi.
Universitetda tashkil etilayotgan bu seminarlarda har gal yurtimizdagi yetuk olimlar, sohaviy ekspertlar va tajribali mutaxassislar ishtirok etishi an’anaga aylangan. Bugungi seminarga ham sohaning yetakchi mutaxassisi, Oliy ta’lim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti dotsenti, Hamidov Vohid Sobirovich taklif etildi.
U o‘z ma’ruzasida “Ta’limda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish va dars samaradorligini oshirish” mavzusida muhim metodik yo‘nalishlar va amaliy qo‘llanmalarni o‘rtoqlashdi.
Yig‘ilish “Ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishda sun’iy intellekt texnologiyalaridan samarali foydalanish usullari” mavzusi yuzasidan fikr almashinuv va savol-javoblar bilan yakunlandi.

Целью данных платформ является повышение квалификации университетских преподавателей, их ориентация на эффективное использование современных образовательных технологий, особенно цифровых инноваций.
Мероприятие открыла проректор университета по научной работе и инновациям Анора Джабборова. Затем методист Отдела организации образовательного процесса Исмаилов Мирзамахмуд представил презентацию на тему «Порядок выполнения учебной нагрузки профессорско-преподавательским составом университета.»
Стало традицией, что в этих семинарах, организуемых в университете, каждый раз принимают участие ведущие ученые, отраслевые эксперты и опытные специалисты нашей страны. На сегодняшний семинар также был приглашен ведущий специалист в этой области, доцент Института переподготовки и повышения квалификации кадров системы высшего образования Хамидов Вохид Собирович.
В своем докладе он поделился важными методическими направлениями и практическими рекомендациями по теме «Использование технологий искусственного интеллекта в образовании и повышение эффективности уроков».
Встреча завершилась обменом мнениями и сессией вопросов-ответов на тему «Методы эффективного использования технологий искусственного интеллекта при проведении научных исследований».