Jizzax davlat pedagogika universitetida “Ma’rifat maydoni” respublika ko‘rik-tanlovining mintaqaviy bosqichi bo‘lib o‘tmoqda.
Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi tomonidan talaba-yoshlar orasida o‘zbek adabiyotining atoqli adiblari, o‘zbek mutafakkirlari ijodiy merosini o‘rganish, keng targ‘ib etish, yoshlarning adabiyotga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirish maqsadida o‘tkazilayotgan «Ma’rifat maydoni» respublika ko‘rik-tanlovining mintaqaviy bosqichida 9 ta ta oliy o‘quv yurti jamoasi ishtirok etmoqda.
Tanlovning kunida 5 ta jamoa o‘zaro bellashdi. Ishtirokchilar “Adib hayoti”, “Tezkor savol-javob”, “Adiblar hayoti va ijodidan teatrlashtirilgan kompozitsiya” sharti bo‘yicha o‘z bilim va mahoratini namoyish etishdi.  Qizg‘in va bahs-munozaralarga boy tarzda o‘tgan tanlovning 1-kunida Toshkent davlat yuridik universitetining“Shum bolalar” hamda Buxoro tibbiyot institutining “ Avitsenna” jamoasi faol ishtirok etib, tanlovning respublika bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritishdi.
Mazkur tanlovning o‘tkazilishi talaba-yoshlarning nafaqat adabiyotga bo‘lgan qiziqishi, balki ularning ma’naviy rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Bu esa ularni adabiyot va san’atni, shu jumladan, taniqli adiblarning asarlarini chuqur o‘rganishga, milliy qadriyatlarga bo‘lgan hurmatini oshirishga xizmat qiladi.Ta’kidlash joiz, Mintaqaviy bosqichda g‘olib bo‘lgan jamoa a’zolari o‘zi tahsil oladigan ta’lim muassasasining byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan planshet, diplom va faxriy yorliqlar bilan taqdirlanadi.
Bugun tanlovning ikkinchi kuni, unda 4 ta jamoa g‘oliblik uchun kurash olib borishadi. Jamoalar safida Jizzax davlat pedagogika universitetining “Ma’rifatparvarlar” jamoasi ham ishtirok etadi.

В Джизакском государственном педагогическом университете проходит региональный этап республиканского смотра-конкурса «Маърифат майдони»
В региональном этапе республиканского смотра-конкурса «Маърифат майдони», проводимого Центром повышения социальной активности студентов и учащихся при Министерстве высшего образования, науки и инноваций, принимают участие команды 9 высших учебных заведений. Конкурс направлен на изучение и широкую популяризацию творческого наследия выдающихся узбекских писателей и мыслителей среди студенческой молодежи, а также на дальнейшее повышение интереса молодежи к литературе.
В первый день конкурса соревновались 5 команд. Участники продемонстрировали свои знания и мастерство в таких номинациях, как «Жизнь писателя», «Блиц-опрос» и «Театрализованная композиция из жизни и творчества писателей».  В ходе насыщенного и полного дискуссий первого дня конкурса команда «Шум болалар» Ташкентского государственного юридического университета и команда «Авиценна» Бухарского медицинского института проявили активное участие и получили путевки на республиканский этап конкурса.
Проведение данного конкурса окажет положительное влияние не только на интерес студентов к литературе, но и на их духовное развитие. Это способствует их глубокому изучению литературы и искусства, в том числе произведений известных писателей, повышению уважения к национальным ценностям. Следует отметить, что члены команд, победившие на региональном этапе, награждаются планшетами, дипломами и почетными грамотами за счет внебюджетных средств образовательного учреждения, в котором они обучаются.
Сегодня второй день конкурса, в котором 4 команды будут бороться за победу. В составе команд примет участие и команда «Маърифатпарварлар» Джизакского государственного педагогического университета.