Joriy yilning 26-28-yanvar kunlari Buxoro shahrida “Buxoro xalqaro kimyo olimpiadasi – 2026” hamda “Buxoro xalqaro matematika olimpiadasi – 2026” xalqaro olimpiadalari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilgan ushbu xalqaro olimpiadada 10 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etdi. Xususan, Ozarbayjon, Hindiston, Iordaniya, Pokiston, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston va Xitoydan tashrif buyurgan 100 dan ortiq jamoa, jami 500 nafardan ziyod talabalar qatnashdi.
Ushbu olimpiadada Jizzax davlat pedagogika universitetidan 8 nafar talabalar ishtirok etib, 1 ta oltin hamda 6 ta kumush medalni qo‘lga kiritishdi.

Students of Jizzakh State Pedagogical University achieved outstanding results at the international olympiad held in Bukhara.
The international olympiads “Bukhara International Chemistry Olympiad – 2026” and “Bukhara International Mathematics Olympiad – 2026” were held in Bukhara on January 26-28 of the current year.
Over 10 countries participated in these international olympiads, held for the first time in Uzbekistan. Specifically, more than 100 teams, totaling over 500 students, took part from countries including Azerbaijan, India, Jordan, Pakistan, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, and China.
In these olympiads, 8 students from Jizzakh State Pedagogical University participated and won 1 gold and 6 silver medals.